Recenze

Ztracená dívka z Berlína

Série Dcery New Yorku pokračuje a vás čeká další podmanivý a dojemný příběh, který nese název ZTRACENÁ DÍVKA Z BERLÍNA. Konec 2. světové války odkrývá zmar a spoušť, opuštěné děti bez domova, ale i lásku objevenou v kruté realitě.

Název: Ztracená dívka z Berlína
Autor: Ella Carey
Překlad: Jaroslava Hromadová
Nakladatelství: Euromedia Group Ikar
Rok vydání: 2023
Počet stran: 296

1946, Berlín. Válečná zpravodajka Kate Manciniová je v Německu a přináší reportáže o následcích ničivé války. V Rusy ovládaném sektoru Berlína však Kate jednoho ledového zimního dne poruší všechna pravidla a zachrání Miu Steinovou, osiřelou holčičku, které najde nový domov a slíbí jí, že zůstanou v kontaktu. Po návratu do Ameriky Kate poznává krutou realitu nových pořádků. Rick dělá, co může, aby ji podpořil, a jejich přátelství se prohlubuje v něco víc. Pak je ale dostihne tragédie: Rick je falešně označen za stoupence komunismu. Je zatčen, zařazen na seznam nežádoucích osob a hrozí mu vězení. Kate se musí vrátit se do Německa a vyhledat Miu. S Rickem kdysi osiřelou dívku zachránili – teď může zachránit ona je.

℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘

Poutavý román Ztracená dívka z Berlína je druhým dílem série Dcery New Yorku a opět se jedná o velmi záživné čtení, v kterém nechybí napětí, emoce ani romantika. Už předchozí díl Stalo se v New Yorku mě zaujal svojí dějovou osou a závažným tématem. Oba dva díly mají společný stěžejní námět – odvahu žen probojovat se v ryze mužském pracovním světě, kde pro ně není místo a pouze posměch a nepřátelství je provází na cestě za svým snem.

Příběh situovaný do let 1946 – 1951 je vyprávěný er-formou a sleduje několik dějových linií, v kterých se nemáte problém zorientovat, protože spolu úzce souvisejí. Nejvíce prostoru se dostává Kate, která má neodolatelnou chuť i elán rozrazit zatarasené dveře do mužského hájemství a udělat tam trochu průvan. Odvaha ji rozhodně nechybí a jde si tvrdě za svým snem, v kterém láska nemá co dělat. Alespoň takový byl plán, dokud se neobjevil sympatický kolega…

„Nechtějte mě rozesmát.“
V duchu slyšela tatínkův hlas, který ji nabádal, ať se nedá, ať se nestydí za to, kým je a odkud pochází. Nemá zapotřebí, aby ji urážel člověk, co se považuje za něco víc než ona jenom kvůli tomu, kde se narodil.
„Rick nehodnotí lidi podle toho, jaký mají původ, přátele si vybírá podle jejich charakteru. Snad vám nevadí, že je tak citlivý a čestný, hlavně vzhledem k tomu, čím si svět právě prošel.“

Autorka píše nenáročným za to čtivým stylem, který v sobě nese reálnost i svěží nádech. Dokáže své čtenáře zaujmout dějem, množstvím zápletek i rychlejším spádem. Právě dějová osa v sobě nese hned několik témat – život žen v poválečném Německu a Americe, boj o pracovní pozici politických komentátorek, rozmach rádia a televize i osudy válečných sirotků. Autorka vše zpracovala „rychlou rukou“ a příliš do hloubky se nepouštěla, ale přehled o situaci si čtenář udělá bez problému.

Její postavy vzbuzují u čtenářů sympatie a ani padouch nemá příliš pokřivený charakter. Své hlavní postavy ukáže v rozličném světle různorodých charakterů, které nejsou ale příliš výrazné. Pro svoji stěžejní postavu Kate našla inspiraci u Pauline Frederickové, průkopnice ženské rozhlasové žurnalistiky ve Spojených státech, která se stala první politickou komentátorkou.

Dojemné vyprávění Ztracená dívka z Berlína se mi líbilo stejně jako předchozí díl. V příběhu se setkáte i s postavami z minulého románu, ale pouze namátkově. Každý díl má svůj příběh, který je ucelený a samostatný a nenavazuje na předchozí. Jako nenáročná oddechovka splní svůj účel a připoutá čtenáře k vyprávění, v kterém nemůžou chybět emoce, naděje ani romantika. Trochu nešťastně pojatá anotace této knihy sice prozradí kompletní dějovou osu příběhu, čímž připraví čtenáře o moment překvapení z nečekané zápletky, ale přesto je román velmi poutavým čtením, které dokáže zaujmout.

Hodnocení: ❤ ❤ ❤ ❤ 🤍

Za další emotivní čtení od Elly Carey děkuji nakladatelství Euromedia Group. Román Ztracená dívka z Berlína můžete pořídit na stránkách knihkupectví Luxor.

Autor: Veronika Es.

Listovat knihou můžete zde, na stránkách Knižního klubu.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *