Recenze

Krásné věci

Obě mají rády KRÁSNÉ VĚCI, ale každá v poněkud jiné formě. Vanessa krásnými věcmi zahlcuje svůj instagramový účet a Nina krásné věci krade. Co se stane, když se jejich cesty zkříží a minulost vyjeví svou pravdu? Ponořte se do psychologického románu z nakladatelství Grada – Cosmopolis.

Název: Krásné věci

Autor: Janelle Brownová

Překlad: Jiří Kobělka

Nakladatelství: GradaCosmopolis

Rok vydání: 2021

Počet stran: 488

Ninou se život moc napáral. Jako dítě trpěla, díky své objemnější postavě, pocity méněcennosti a v matce, ačkoli se navzájem velmi milovaly a ta se o ní příkladně starala, zrovna zářný příklad neměla. Řemeslu zlodějky ji naučila právě ona a teď, když je dospělá, se zase ona stará o ni. Společně s přítelem Lachlanem okrádají bohaté občany Los Angeles a jdou na to chytře. Stačí je okrást jen tak trochu a kdo by se kvůli pár tisícům vláčel na policii sepisovat sáhodlouhé protokoly? Jenomže na všechny jednou dojde a vypadá to, že i nad Ninou se stahují policejní mračna, takže proč se neuklidit a nezajet na staré místo z dětství, kde má ještě nevyřízené účty? Společně s Lachlanem se vydávají k jezeru Tahoe, do velkolepého sídla bohaté dědičky Vanessy a před sebou mají velký lup století. Minulost ji ale dohání a rozhodně má co říct…

¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿

Román Krásné věci je psychologickým románem s prvky thrilleru, který nepostrádá napětí i dostatek dějových zvratů. Autorka polehoučku uvolňuje informace a potichu našlapuje kolem hlavních postav příběhu, aby v závěru hodila do svého příběhu bombu, která všechno rozmetá na kusy.

Příběh je vyprávěn ich-formou ze dvou úhlů pohledů. Nina a Vanessa jsou postavy, které mají čtenáři co nabídnout. Jejich životy jsou naprosto rozdílné, ale postupem času zjišťujete, že ačkoli obě pocházejí z odlišného prostředí, některé rysy jsou společné pro všechny. A je jedno, zda jste chudák nebo boháč. Mezi jejich rozdílné pohledy vsunula kapitoly z minulosti, v kterých vám přiblíží události, jenž měly na jejich život zásadní vliv. Své postavy autorka čtenáři představí vymazleným způsobem. Neodívá je do růžových tónů pozitivity, ale naservíruje vám komplexní obraz i nejdrobnější detaily jejich povahy. Během čtení, čím víc je autorka odkrývá, se vám tyto postavy mění před očima a vašemu přesvědčení přibývají praskliny pochybností.

„Každý zločinec má svůj osobitý rukopis a ten můj spočívá v tom, že pozoruju a čekám. Zkoumám, co lidé mají a kde to mají. Jde to snadno, protože mi to sami ukazují. Jejich účty na sociálních sítích jsou jako okna do jejich světů, která mi sami otevřeli a doslova mě prosí, abych nahlédla dovnitř a všechno ohodnotila.“

Autorka ve svém románu dokonale propojila svět podvodů a sociálních sítí. Na jedné straně jste svědky propracovaného zlodějského plánu a na druhé straně sledujete, prostřednictvím Vanessy, instagramovou influencerku, která vás zve každou minutu do zákulisí svého života. Poznáte vyšperkované praktiky novodobých zlodějíčků i pozlátkový svět Instagramu.

„Sociální sítě představovaly emoční tobogán, na němž jsem se denně s chutí vozila. Měla jsem pocit, že žiji, protože každý nový post (a reakce na něj) vykřesal z malověrných emocí plápolající plameny uspokojení.“

Janelle Brownová píše rozhodně zajímavě. Přesto, že její styl je rozvláčnější (díky podrobnějším popisům a charakteristikám), dokáže čtenáře snadno u svých stránek udržet. Ono stupňovité uvolňování napětí i informací má dokonale promyšlené a vám nezbyde nic jiného než číst stále dál. Pokud máte rádi rychlejší, dynamické tempo, kde akce střídá akci, tady úplně spokojeni nebudete. Kniha je spíš určena fajnšmekrům holdující psychologickým rozborům, kteří milují barevné odstíny vyprávění, jenž je zavedou netušenými směry a u kterých dopředu nikdy nevíte, kam vás zanesou. Takže přesně pro mě. 😀

Napětí, které autorka buduje po celou dobu, vystupňuje v dramatické finále, jehož tempo je doslova vražedné. Máte-li rádi komplikované romány, v kterých nic není tak, jak se na první pohled zdá, pak sáhněte po novém románu Krásné věcinakladatelství Grada.

Hodnocení: ❤ ❤ ❤ ❤ 💔

Za velmi záživnou a psychologickou jízdu děkuji nakladatelství Grada, na jejichž stránkách si můžete knihu Krásné věci pořídit.

Autor: Veronika Es.

Ukázku si můžete přečíst zde, na stránkách nakladatelství Grada.

 

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *