Recenze

Krycí jméno Studentka

Silný a působivý román KRYCÍ JMÉNO STUDENTKA vypráví příběh na motivy skutečných událostí, jež se staly v době normalizace. Jeho hrdiny jsou obyčejní lidé bojující s bezprávím, tyranií a komunistickým režimem, ale s neutuchající vírou ve svobodnou budoucnost. Doporučuji!

Název: Krycí jméno Studentka
Autor: Milena Štráfeldová
Nakladatelství: Euromedia GroupIkar
Rok vydání: 2022
Počet stran: 360

„Plať pravidelně známky ROH a my ti dovolíme jezdit na nákupy do NDR. Drž hubu, a můžeš si koupit trabanta…“ I takovými pravidly se řídil náš každodenní život v předlistopadovém Československu. Odpudivá husákovská normalizace nás nutila k přetvářce, předstírané loajalitě, kompromisům a lhaní, jen abychom mohli vést jakžtakž normální život. Otevřeně se proti ní postavil jen málokdo. K těmto odvážným patřila i chartistka Lilian Landová, studentka jednoho z pražských gymnázií, kterou však StB v roce 1979 dohnala k sebevraždě. Její příběh se stal volnou inspirací pro román Krycí jméno Studentka. Život románové Lídy se od jejího reálného předobrazu v mnohém liší, obě se však staly obětí stejného režimu. Obě žily v době, o které jsme si možná naivně mysleli, že je už minulostí. Historie se ale ráda vrací a totalitní režimy, jak to dnes ukazuje putinovské Rusko, minulostí rozhodně nejsou. Osud Lilian či Lídy by tak měl být i varováním, abychom návrat totality nedopustili.

∞ ∞ ∞ ∞ ∞ ∞ ∞ ∞ ∞ ∞

Román Krycí jméno Studentka je intenzivním čtením o temném období naší země i o osudech obyčejných lidí, jež se nedokázali smířit s bezprávím, omezováním, restrikcemi a nesvobodou. Výjimečné vyprávění vás připoutá ke knize a vy s nedočkavostí budete hltat a nasávat každou stránku tohoto živého příběhu.

Příběh vyprávěný er-formou sleduje osudy lidí, kteří byli úzce spjati s Lilian Landovou. Ať už životní příběh její matky či postav, které teprve na seznámení s touto chartistkou čekají, všichni tito protagonisté mají čtenářům co nabídnout a předestřít svá vyprávění poznamenaná komunistickým režimem i stísněnou atmosférou v nesvobodné zemi.

Lídiny spolužáci budou z těchto pohovorů odcházet celí skleslí a jeden na druhého se bude stydět podívat. Někteří dokonce půjdou za Lídou a soukromé se jí omluví. „Víš, nezlob se! Já tě fakt obdivuju, jen nemám odvahu jako ty. Ty už stejně nemáš co ztratit, já bych se ovšem rád dostal na vysokou,“ budou jí v různých variacích vysvětlovat, proč ji už dál nemůžou podporovat. Co jim na to může Lída říct? A v pátek, necelých osmačtyřicet hodin po té revoluční schůzi v tělocvičně, Lídu její základní organizace ve vší tichosti vyloučí z řad SSM. Sám fakt vyloučení by jí opravdu mohl být k smíchu, a taky byl. Ale jak k tomu došlo, to už jí k smíchu být nemohlo. Byli to přece jen její kamarádi!

Velmi čtivé a působivé vyprávění na vás čeká v tomto hořkém příběhu plném pravdy a nespravedlnosti. Autorka výstižně zachytila atmosféru tehdejší doby. Cítíte a všemi póry nasáváte komunistický režim v dobách útlumu i v jeho nejsilnějších časech a vaše pocity se stávají intenzivnějšími a nabírají reálných kontur. S postavami prožíváte všechna jejich příkoří, nespravedlnost i světlé okamžiky, které jsou ale velmi záhy udušeny  mocenskými autoritami bez srdce a lítosti.

Ačkoli anotace románu poukazuje a směřuje svůj pohled na hlavní hrdinku Lilian Landovou (v románu vystupuje jako Lída), k této mladé odvážné „buřičce“ se dostanete skoro až ke konci knihy. Autorka se zaměřuje na postavy, které ji obklopovaly či formovaly a je to naprosto v pořádku. Skrze ně dokázala autorka přesně vystihnout krušnou dobu našich dějin a její vyprávění o všedních životech je smutnou, přesto atraktivní četbou, která vás bude fascinovat, rozčilovat i dojímat.

Spisovatelka Milena Štráfeldová obsáhla velmi široký okruh témat, jež souvisely s politickým uspořádáním tehdejší doby. Od systematického pronásledování církve či jeho představitelů, přes disidentské aktivity a pěvecké protestsongy až po stíhané chartisty. To vše přispívá k ještě většímu čtenářovu odsouzení husákovského režimu.

Román Krycí jméno Studentka se mi velmi líbil nejen svým důrazným námětem, ale i svěží, živou formou, jež vás energicky vtáhne do děje. Nemohu jinak, než tuto poutavou knihu vřele doporučit!

Hodnocení: ❤ ❤ ❤ ❤ ❤

Za silné a emoční vyprávění děkuji nakladatelství Euromedia Group. Knihu Krycí jméno Studentka můžete pořídit na stránkách Knižního klubu.

Autor: Veronika Es.

Listovat knihou můžete zde, na stránkách knihkupectví Luxor.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *