Recenze

O čem se nemluví

Silné a neskutečně dojemné čtení vás čeká v knize O ČEM SE NEMLUVÍ. Dvě dějové linie vám nabídnou emoční příběh, jehož kořeny obrůstá rodinné tajemství i síla výjimečné lásky odehrávající se v nacisty okupovaném Polsku.

Název: O čem se nemluví
Autor: Kelly Rimmerová
Překlad: Lenka Tichá
Nakladatelství: Euromedia GroupIkar
Rok vydání: 2022
Počet stran: 440

Píše se rok 1942 a Evropa je stále v neúprosném válečném sevření. Hned za stany ruského uprchlického tábora, který je teď jejím domovem, pronáší mladá žena svůj svatební slib. Rozhodnutí, které změní její osud, je zároveň lží, jež zůstane pohřbena až do příštího století… Když se Alice dozví o hospitalizaci své milované babičky, zasáhne ji to. Přestože se musí plně věnovat své rodině a především synovi, kterému ve dvou letech diagnostikovali poruchu autistického spektra, snaží se navštěvovat babičku v nemocnici. Ta žádá svou vnučku, aby se vydala na cestu do její rodné země – Polska, a pomohla jí tak vyrovnat se s neuzavřenou minulostí. Jaký příběh na Alici v Polsku čeká? Co se jí babička snažila tak zoufale vyprávět?

ξ ξ ξ ξ ξ ξ ξ ξ ξ ξ ξ ξ ξ ξ ξ

Působivý román O čem se nemluví vás určitě dojme a jsem přesvědčena, že tento emoční příběh se vás hluboce dotkne. Tajemství ukryté v této rodině nese stopy bolesti, smutku, strádání, ale i ojedinělé lásky.

Příběh je vyprávěn ich-formou z pohledu obou hlavních hrdinek. První dějová linie nás vezme do Polska a její ústřední postavou se stává sedmnáctiletá Alina. Odehrává se v období 2. světové války a vy se stáváte svědky strastiplného života polských obyvatel, které drží v šachu nacistická nadvláda, ale na lásku a soucit se vždycky najde čas, stejně jako na bolest a utrpení. Druhou dějovou linii obstarává Alice a je situována do současnosti na Floridu. Seznamujete se s mladou matkou a manželkou, která má rodinných povinností až nad hlavu a na svůj osobní život a sny už dávno zapomněla. Obě dvě linie se zlehka doplňují a vypráví dojemný příběh o rodinném tajemství, který vás silně zasáhne.

„Je to takhle lepší?“ obrátím se k ní a máma netrpělivě vzdychne. Babča znovu sáhne po iPadu. Najít Tomasz, Alice. Prosím najít Tomasz. Teď ty… Beru si iPad, dívám se na ten vzkaz, zhluboka se nadechnu a napíšu slib, o němž si nejsem jistá, jestli ho opravdu dokážu splnit. Ano, babčo. Alice najít Tomasz… Přečte si to, pohlédne na mě a v očích jí plavou slzy. Políbím ji na jemnou tvář a vzdychnu.

Autorka napsala velmi citlivý příběh o výjimečné lásce, spletitém tajemství i o rozhodnutích, jež dokáží zamíchat kartami osudu nebývalou silou. Začátek se rozjíždí v pozvolném tempu a vlastně ani příběh samotný pro mě nebyl ničím výjimečným. Ba naopak, některé události a okamžiky popsané v souvislosti s 2. světovou válkou ve mně vyvolávaly nevěřícný údiv a několikrát jsem se pozastavila nad nereálností popsané situace. V tento moment pro mě byla daleko více atraktivnější linka ze současnosti, která do sebe zakomponovala problematické soužití s postiženým synem. Postupem času ale příběh začíná nabírat na síle a obě dějové linie se stávají rovnocennými rivaly (i přes do očí bijící naivitu jedné z hrdinek), kteří usilují o vaši přízeň. Vyprávění dostává emoční injekci, která se s přibližujícím závěrem ještě více přiostřuje a vy s nedočkavostí i očima zalitýma smutkem a dojetím obracíte stránku za stránkou.

Autorka se velmi často zaměřuje na vnitřní prožitky svých postav a usnadňuje tak svým čtenářům splynout nejen s hrdiny vyprávění, ale i s pestrým dějem. Jejich polemizování i jistá nerozhodnost vás budou zdravě iritovat a ještě více ve vás probudí touhu a přání po osobním prozření ústředních postav.

I přes rozpačitější začátek mohu román O čem se nemluví vřele doporučit všem citlivým čtenářům, kteří se rádi nechají dojmout působivým příběhem o síle lásky a komplikovaném tajemství.

Hodnocení: ❤ ❤ ❤ ❤ 💔

Za silný a emočně náročný příběh děkuji nakladatelství Euromedia Group. Román O čem se nemluví můžete pořídit na stránkách Knižního klubu.

Autor: Veronika Es.

Listovat knihou můžete zde, na stránkách knihkupectví Luxor.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *