Recenze

Mít, nebo být?

Přečtěte si Frommovu ostrou kritiku konzumní společnosti s jejím egoismem a patologií napsanou před více než 40 lety, která je v dnešním světě paradoxně více aktuálnější než – li v době svého vzniku, tudíž stojí za přečtení a zamyšlení více než kdy jindy. Otevřete knihu  s názvem MÍT, NEBO BÝT? v jejím dalším vydání od nakladatelství Portál.

Název: Mít, nebo být?

Autor: Erich Fromm

Nakladatelství: Portál

Rok: 2020

Počet stran: 240

Oficiální anotace

Erich Fromm, jehož humanistické knihy již psychologii a filozofii zpřístupnily čtenářům několika generací, zde analyzuje povahu západní společnosti, hledá původ jejích problémů a nabízí alternativu jejího vývoje. Popisuje dva základní způsoby života: Zatímco „mít“ se zabývá získáváním a soutěží, „být“ se zaměřuje na vnitřní spokojenost a harmonii. Naše společnost si cení vlastnictví (majetku, statusu, úspěchu, požitků…), avšak rostoucí ekologické problémy nás nutí ke změně priorit a novému zaměření na sounáležitost se světem, rozvoj tvořivosti, osobní zodpovědnost a svědomí. Fromm své vize nového světa přesvědčivě opírá o učení takových autorit, jako byl Buddha, Ježíš, Mistr Eckhart nebo Albert Schweitzer. Kniha, která poprvé vyšla v roce 1976, se stala Frommovým nejslavnějším dílem.

Quote by Erich Fromm: “Man's main task is to give birth to himself. ”

Erich Pinchas Fromm (23. března 1900 Frankfurt nad Mohanem, Německo – 18. března 1980 Locarno, Švýcarsko)

Byl německý a americký psycholog a humanistický filosof a sociolog. Představitel neofreudismu a západního marxismu. Pokoušel se spojit myšlenky těchto dvou směrů do jednoho systému, takže se jeho teorie soustředí především na sociokulturní vlivy působící na člověka. Fromm je také jedním ze zakladatelů neopsychoanalýzy, konkrétně kulturní psychoanalýzy, která psychoanalýzu interpretovala spíše sociálně a kulturně než biologicky. (Foto: zdroj. Text, zdroj: WIKIPEDIE)

„… Přesvědčení, že lidé nechtějí přinášet oběti, je, jak je obecně známé, chybné. Když Churchill na začátku druhé světové války oznámil, že to, co od Britů žádá, jsou krev, pot a slzy, neodradil je, ale naopak apeloval na hluboce zakořeněnou touhu člověka přinášet oběti. … „

Summa summarum

Frommova nemilosrdná kritika excesů tržního hospodářství letos (rok 2020) vychází v brožované vazbě s ilustrací zelených listů, vydalo ji nakladatelství Portál. Kniha není objemná a svými rozměry se pohodlně vejde do kabelky. Stěžejní myšlenkou knihy je to, že patologie dnešní společnosti se – dle Fromma –  projevuje především v převažující orientaci na mít – počínaje hmotným a nehmotným majetkem přes moc až po touhu vlastnit druhého člověka, který nás ovšem zajímá jen pokud od něho můžeme něco získat: třeba bohatství, sociální status nebo sex. Za svou drakonickou hrabivost dnešní lidé draze platí – aniž si toho jsou vědomi: úzkostnými stavy a depresemi, psychosomatickými neduhy, morálním úpadkem. Proto se člověk v „moderní“ společnosti neposuzuje podle toho, jaký je, ale dle toho co nakupil, co vlastní. A protože nikdo jednoduše nemůže mít všechno, nemůže také být úplně šťastný. Vždy totiž bude existovat něco, co nemá.
Jak tedy autor radí dospět k ekonomické prosperitě a přitom se vyhnout tomu, aby naše společnost byla civilizací chronicky nešťastných, osamělých, deprimovaných, destruktivních, závislých, závistivých a bezohledných jedinců? Jedinou možností je podle Fromma radikální změna charakterové orientace člověka z mít na býtstát se člověkem orientovaným na rozvoj svých tvůrčích sil, který se řídí svědomím a zodpovědností vůči sobě samému i svým bližním.

Mně osobně se kniha velmi líbí. I když se jedná o odbornou literaturu, čte se výborně: autor má srozumitelný a přístupný sloh, který dokáže i čtenáře „neodborníka“ zaujmout a přikovat ho ke knize. Doporučuji.

Hodnocení: 100%

Za zdroj mimořádně inspirujících myšlenek velice děkuji ♥ nakladatelství Portál♥.

UKÁZKA Z KNIHY: PORTÁL

 

 

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *