Recenze

Pohlednice bez podpisu

Dvě dějové linie příběhu a pohnuté vyprávění, které se vás dotkne. Nádherný román z nakladatelství Beta s názvem POHLEDNICE BEZ PODPISU vás nadchne svým emočním vyprávěním a tajemstvím skrývající se ve starých pohlednicích. Pojďte odhalit starý příběh, jenž k vám bude promlouvat na stránkách této jedinečné knihy.

 

Název: Pohlednice bez podpisu

Autor: Imogen Clarková

Nakladatelství: Beta – Dobrovský

Rok vydání: 2020

Počet stran: 432

Třiatřicetiletá Cara žije sama a stará se o svého otce, jehož smysly jsou zahaleny Alzheimerovou chorobou. Bratr má svoji rodinu a žije daleko, takže veškerá starost o nemocného otce tak připadne Caře. Na půdě jejich starého domu objeví krabici se starými pohlednicemi a s textem, jenž v ní vyvolá zmatek a znepokojení. Kdo je psal? Proč jsou adresované jí a jejímu bratrovi a hlavně proč je otec před nimi schovával? Rodinné tajemství hluboko ukryté v útrobách domu se dostává na povrch a hlásí se o svá práva. Cara se vydává do Ameriky za svou jedinou příbuznou a řeší své vnitřní dilema, zda ji pravda vůbec stojí za odhalení. Kdo ví, co se sebou může přinést? Dávné tajemství pomalu odkrývá svůj závoj utkaný ze lží a život Cary tak obrátí vzhůru nohama.

℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘

Román Pohlednice bez podpisu je ojedinělým příběhem o rozhodnutích, která vám můžou změnit život. Podstoupíte všechna rizika, která s sebou odhalená pravda přináší nebo je snadnější žít dosavadní život a stále se otáčet za nevyjasněným tajemstvím?

Román nese hlavní dějovou linii v osobě Cary. Její vyprávění je vsazeno do současnosti a napsáno ich-formou. Čtenář má tak šanci plně se vcítit do jejích pocitů a zároveň sleduje tok myšlenek. Do této primární linky je vsunuta další, která je vyprávěná v er-formě a věnuje se Annie. Její datování začíná rokem 1969 a projdete s ní několik let jejího strastiplného života. Pár kapitol je pak věnováno třetí osobě a to Michaelovi – bratr Cary, ale jelikož se opravdu jedná pouze o několik málo stránek vyprávěných er-formou, pouze dvě dějové linky obstarávají veškerou vaši pozornost. A nechtějte po mně, abych řekla, která linie je lepší. Obě jsou skvostně autorkou uchopeny a zpracovány do velmi záživné formy, která by klidně mohla vydat na dvě samostatné knihy.

Příběh je vyprávěný s velkým citem, zachytíte všechny drobné nuance i rozpoložení hlavní hrdinky. Její rozpolcenost, mezi tím, co zažila a tím, co ji teď po více jak třiceti letech obrátí dosavadní pravdu naruby, vás vede spolu s tajemstvím celým příběhem.

„Myslím, Caro, že si uvědomuješ, že když ti řeknu to, co ode mě podle všeho žádáš, už to nepůjde vzít zpátky. Budeš se s tím muset naučit žít, i kdybys nechtěla. Víš jistě, že jsi na to připravená?“

O tomhle jsem dlouho přemýšlela. Od chvíle, kdy jsem objevila pohlednice, se mi otázka, jak se s tím vším vyrovnat, zmítala v mysli jako rybka chycená v síti. Někdy mě napadá, že by bylo nejlepší, to celé pustit z hlavy a vrátit všechno do původního stavu, ale ve skutečnosti v hloubi duše vím, že to už nelze. Musím tomu přijít na kloub. Není cesty zpět.

Autorka má ojedinělý dar vyprávění, který vás okamžitě vtáhne do sebe, a vy zjišťujete, že jste najednou na konci, který vás příjemně překvapí. Od půlky knihy jsem byla přesvědčená, že naprosto přesně vím, kudy se bude příběh ubírat a navíc jsem měla své „želízko v ohni“ k odtajnění celé zápletky. Přesto mě autorka překvapila a potěšila svým koncem, který není prvoplánový, ale ladí s celou atmosférou románu.

Obálka knihy se velmi vydařila a stejný motiv najdete několikrát i uvnitř románu. Jednoduché a přitom výstižné. Přesně vyjadřuje celou náladu příběhu. Všechny staré pohlednice v sobě ukrývají jistá tajemství, po kterých se bojíme vydat, ale zároveň nás fascinují i lákají nepoznané záhady, jež se kolem nich vznášejí.

Pro všechny milovníky hlubokých příběhů s emotivním laděním román Pohlednice bez podpisu vřele doporučuji. Já byla velmi spokojená.

Hodnocení: 100 %

Za krásný příběh plný pátrání a osobního dilematu děkuji nakladatelství Beta – Dobrovský, na jejichž stránkách můžete knihu Pohlednice bez podpisu pořídit.

Autor: Veronika Es.

Mohlo by se vám také líbit...

1 komentář

  1. […] POHLEDNICE BEZ PODPISU – Imogen Clarková: v této knize vás čekají dvě dějové linie příběhu a pohnuté vyprávění o rozhodnutích, která vám můžou změnit život. Cara nachází na půdě svého domu krabici se starými pohlednicemi, jenž uchovávají rodinné tajemství, které vás zavede do roku 1969. Na Caru čeká nejenom odhalení rodinné záhady, ale i uspořádání si vlastního života, do kterého možná nechá vstoupit i novou lásku. Autorka má ojedinělý dar vyprávění, které vás okamžitě vtáhne do sebe. Příběh vyprávěný s velkým citem je určen pro všechny nadšence hlubokých příběhů. […]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *