Recenze

Léčebné konopí v současné medicínské praxi

THC je nejznámější a nejlépe prozkoumanou kanaboidní látkou konopí. Nyní nakladatelství Grada vydalo knihu, kde se odborná veřejnost dozví nejdůležitější moderní poznatky o léčbě THC a CBD, které rostliny marihuany obsahují a mohou pomoci při mnoha závažných onemocněních jak v humánní tak veterinární medicíně.

Název: Léčebné konopí v současné medicínské praxi

Autor: Leoš Landa, Jan Juřica a kol.

Nakladatelství: Grada

Počet stran: 144

Rok: 2020

Kniha zmiňuje hlavní indikační oblasti, přináší přehled hlavních účinných látek v rostlině konopí, které mají terapeutický potenciál, zabývá se jejich farmakokinetikou a mechanismy účinku. Zaměřuje se na možné terapeuticky prospěšné účinky kanabinoidů při léčbě nenádorové i nádorové bolesti, spastických stavů a zvracení. Jedna z kapitol je zaměřena na právní aspekty používání konopí pro léčebné účely a jejich stručný vývoj. Kniha dále  popisuje lékové formy, které je v rámci lékařského použití konopí možné připravit a nadto poskytuje praktické rady, jakým způsobem je přípravky s obsahem konopí možné předepsat (včetně ukázek receptů). Na závěr jsou v textu uvedeny možnosti použití konopí a kanabinoidů ve veterinární medicíně.

Summa summarum

Léčebné konopí v současné medicínské praxi je odborná kniha určená lékařům, ovšem pokud patříte mezi laiky, kteří se o dané tématiku hlouběji zabývají, dovolím si odhadnout, že vám kniha poskytne mnoho relevantních informacích – i když se s mnohými odbornými výrazy pravděpodobně budete „prát“.

Samotný obsah publikace je rozdělen do deseti kapitol:

1 Konopí a jeho využití pro léčebné účely – úvodní poznámky

2 Vývoj situace kolem používání konopí v České republice od roku 2010 do současnosti a stručný přehled stavu v okolních zemích

3 Kanaboidní látky  léčivá síla konopí

4 Farmakodynamika kanabinoidů a přehled jejich možného terapeutického využití

5 Farmakokinetika a lékové interakce kanaboidů

6 Kanaboidy v léčbě chronické neonkologické bolesti

7 Kanaboidy v léčbě nádorové  bolesti

8 Použití konopí při terapii spastických stavů a epilepsie

9 Použití konopí při terapii zvracení

10 Předepisování konopí pro léčebné použití

Kolektivu autorů se bezesporu podařilo uvést na trh knihu, která zbavená emočního veškerého rušivého vlivu veřejných debat, předkládá odborné veřejnosti zásadní a nejnovější informace posledních výzkumů. Mě v publikaci zaujalo zejména téma indikace konopí a případná rizika. Osobně doufám, že kniha svým skvělým zpracováním a obsahem změní náhled na konopí jako na standardní léčivou látku. Pro lékaře, kteří chtějí ve své ordinaci léčivé přípravky z konopí předepisovat je věnovaná 10. kapitola, která detailně řeší právní rámec (nutné vzdělání a indikace) a radí, jak získat povolení k preskripci.

Knihu (odborné veřejnosti , pro laika by obsah mohl být složitý) doporučuji.

Hodnocení: 100%

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Grada.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *