Recenze

Heliodor Píka a jeho vrazi

5. května 1949 ve vojenské nemocnici zatkli důstojníci vojenské rozvědky generála Heliodora Píku. Následně byl obviněn ze špionáže a vlastizrady, kterých se měl podle obžaloby dopustit během II. světové války. Prokurátorem a soudcem v jedné osobě, JUDr. Karlem Vašem, byl odsouzen k trestu smrti provazem. Tím se dne 21. 6. 1949 stal první obětí justičních vražd spáchaných komunistickým režimem. Spisovatel Ladislav Vrchovský této významné osobnosti československých dějin věnoval román Heliodor Píka a jeho vrazi.

Název: Heliodor Píka a jeho vrazi

Podtitul: Příběh podle skutečné události

Autor: Ladislav Vrchovský

Nakladatelství: Grada – Cosmopolis

Rok: 2020

Počet stran: 296

Osobou označovanou za vraha gen. Heliodora Píky je prokurátor JUDr. Karel Vaš. Nebyl však sám. Je zde řada dalších, na které padá stejný, ne-li větší podíl viny na likvidaci člověka, jenž se mohl stát nejen profesní, ale hlavně lidskou a morální autoritou v čele naší země. V  historii se stále a znova objevují případy, kdy se rozdílnost názoru mění v nepřátelství končící až fyzickou likvidací. Právě takovým případem je justiční vražda generála Heliodora Píky – oběti lidské nenávisti. Tento román byl napsán, aby se na minulost nezapomínalo a aby se podobné justiční vraždy už nikdy neopakovaly. 

℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘

Nemsti se, prosil před popravou generál Heliodor Píka svého syna ... „Není ve mně zloby, nenávisti ani pomstychtivosti… Studí mne však hořká lítost nad tím, že zmizela spravedlnost. Jsem přesvědčen, že nejde o justiční omyl… Přece však rád přinesu tuto násilnou oběť, bude‑li sloužit k uklidnění v národě, k jeho sjednocení.“

                                                                                               Heliodor Píka (Foto zdroj: Paměť národa)

Summa summarum

Nakladatelství Grada vydalo román Heliodor Píka a jeho vrazi v šité vazbě a s pevnými deskami s přebalem. Román je vyprávěn z pohledu „vševědoucího vypravěče“ v jediné časové linii.  Autor beletrizující životopisný román začíná „Heluškovým“ dětstvím, seznámí čtenáře s jeho rodinnými kořeny, blízkými osobami jeho mládí a dospívání, které ho formovaly. Pan spisovatel v textu používá archaické obraty a historizující stylizaci, která vyprávění dodává zvláštní kouzlo a patinu. Autor se v knize věnuje jak osobnímu, tak profesnímu životu gen. H. Píky, a zejména čtivým způsobem mapuje jeho úspěšnou vojenskou kariéru, která jej v kombinaci s jeho pevnými morálními zásadami stála život.

„… Umírám jako voják v boji … . „

Díky knize Ladislava Vrchovského si i čtenář, který nemá žádné znalosti moderních českých dějin, bude schopen udělat obrázek, jak v otázkách nepohodlných osob vždy „ruka ruku myla“ a že justiční vražda nikdy nemohla být rozhodnutím jediného člověka. Dozví se, kdo všechno odmítl udělit milost legionáři, válečnému hrdinovi a statečnému vlastenci a kdo tomuto bezpráví „jen“ přihlížel. Kniha obsahuje bohatý obrazový materiál: dobové fotografie, fotokopie soukromé korespondence, fotokopie originálů rozsudku, úmrtního listu a usnesení Státního soudu v Praze o nevydání těla atd. … Knihu doporučuji ♥. 

Hodnocení: 100%

Za poutavý román o lidské odvaze, statečnosti a cti na straně jedné a zaslepenosti, fanatičnosti a podlosti na straně druhé děkuji  nakladatelství Grada.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *