Recenze

Kde rostou divoké třešně

Vyprávění odehrávající se ve dvou časových rovinách vás vezme do Londýna i Katalánska, kde ochutnáte všechny vůně jižní Francie a nasajete atmosféru přímořského městečka. Poznejte životní příběh Emeline a pojďte společně s Billym po jejích stopách v románu KDE ROSTOU DIVOKÉ TŘEŠNĚ.

Název: Kde rostou divoké třešně

Autor: Laura Madeleine

Nakladatelství: Moba

Rok vydání: 2020

Počet stran: 360

Bill Perch je asistentem v advokátní kanceláři v Londýně. Je rok 1969 a Billy má před sebou kariérní postup a také svůj první případ. Má najít poslední dědičku Hallertonského sídla Emeline Claru Vaneovou. Její bratr právě prodělal mrtvici a ostatní rodinný příslušníci se už slétají jako supy, aby sídlo prodali. Emeline byla naposledy spatřena 27. 2. 1919 a od té doby ji nikdo neviděl. Pátrání Billa zavede do starého sídla, kde objeví deník Emeline a vydá se po jejích stopách.

Píše se rok 1919 a mladá Emeline zůstala sama s mladším bratrem v pomalu se rozpadajícím sídle její rodiny. Když přijíždí strýc, aby vyřešil jejich nelehkou situaci, dozví se Emeline, že ji chce uklidit do ústavu. Emeline se podaří při převozu vyskočit z vlaku a vydá se sama na vlastní pěst z Anglie až do Francie, kde najde úžasné místo Cerbere a také Maman Fournierovou, která ji vezme pod svá křídla. Její syn Aaró je navíc neskutečně přitažlivý a tak Emeline poznává nejen místní obyvatele, ale také se učí vařit i milovat katalánskou kuchyni. Její tajemství si ovšem najde cestu až do Francie a postaví Emeline před rozhodnutí, které ovlivní celý její život.

≥ ≥ ≥ ≥ ≥ ≥ ≥ ≥ ≥ ≥ ≥ ≥ ≥ ≥ ≥ ≥ ≥ ≥ ≥ 

Román Kde rostou divoké třešně je epickým příběhem, který vás strhne svým rozmanitým dějem a podmanivou atmosférou. Knihu zdobí napětí, láska, bolest i naděje a celý tento mix dal vzniknout krásnému románu, který vás chytne za srdce.

Příběh je vyprávěn ich-formou z pohledu dvou hlavních hrdinů – Emeline a Billyho. V první části sledujete Billyho kroky k prvním stopám a do toho jsou vloženy deníkové záznamy Emeline. Dál už sledujete vyprávění obou protagonistů ve dvou časových liniích, které se pravidelně střídají. Každé časové období je nadepsáno rokem, takže se nebudete ztrácet v čase a děj tak plyne svižným tempem ke svému závěru.

Oba dva příběhy jsou skvěle vystavěné, ani jeden z nich nepřebírá prim a neupozaďuje druhý.Emeline se vrátíte do doby po 1. světové válce a budete se s ní protloukat životem, než pevně zakotví na svém místě. Její příběh se mi začal víc líbit až s příjezdem do Francie, kde na vás dýchne kouzlo této země i přímořská atmosféra malého města. Jednu z hlavních rolí zde přebírá katalánská kuchyně. V Cerbere se totiž vaří podle nálady a emocí místního obyvatelstva. Když vám někdo zemře, přichystá se hřejivé jídlo plné brandy a bylinek, které zklidní žal apod.

„Chutnaly báječně, kouřově a přitom čerstvě. Omáčka mi zalila ústa svými mnoha chutěmi a já zavřela oči a ochutnávala zemi tak, jak mi ji Clémence popsala.“

Příběh Billyho je příběhem životní proměny. Díky pátrání po Emeline opouští zaběhnutou společenskou odpovědnost, aby ji vyměnil za plnohodnotné naplnění svého života. Čím víc se blíží ke svému cíli, tím víc je jeho proměna markantnější a tím víc ho budete mít raději.

„Proboha, co jsem to udělal?… Co na to řeknou naši? Jasně je před sebou vidím, vyjevené a naštvané, že jsem zpackal svou velkou šanci kvůli nějakému… instinktu. Ale už nedokážu déle přehlížet, to zvláštní propojení, které s Emeline cítím, tu jistotu, že až na mě ji nikdo další najít nedokáže.“

Obálka knihy je velmi zdařilá a zaujme vás na první pohled. Zasněná žena hledící do dálky je obestřena tajemstvím a jako se na jaře rozvíjejí květy divoké třešně, tak i její život rozkvétá v zářivých barvách. Tady opravdu platí pravidlo, že obálka prodává knihu.

Na konci knihy vás pak čeká rozhovor s autorkou Laurou Madeleine i recept na třešňový koláč.

Pokud máte rádi velké, osudové příběhy okořeněné vůní cizokrajných jídel a vášnivou láskou, pak román Kde rostou divoké třešně je pravou volbou právě pro vás.

Hodnocení: 90 %

Za krásné vyprávění plné lidskosti, vášně i rozmanitých chutí děkuji nakladatelství Moba a samozřejmě také za recenzní výtisk knihy Kde rostou divoké třešně.

Autor: Veronika Es.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *