Recenze

Měli jsme štěstí

Výpravný a poutavý příběh židovské polské rodiny na vás čeká v románu MĚLI JSME ŠTĚSTÍ. Vydejte se ve stopách rodiny Kurcových a staňte se součástí jejich pohnutého osudu, který je zavedl nejen do polských ghett, Jižní Ameriky, Teheránu, ale i do sibiřského gulagu. Vždy existuje naděje. Historický román podle skutečného příběhu vás nadchne svoji silnou dějovou linkou a emocemi.

Název: Měli jsme štěstí
Autor: Georgia Hunterová
Překlad: Pavel Kaas
Nakladatelství: Albatrosmedia Kniha Zlín
Rok vydání: 2021
Počet stran: 459

Píše se rok 1939 a členové rodiny Kurcových se snaží vést normální život. Stíny války však zahalují i jejich město, a tak jsou nuceni rozprchnout se do různých koutů světa. Dramatický útěk ze země, pracovní lágry i každodenní skrývání židovské identity – to vše Kurcovy čeká. I v beznadějných situacích však existuje něco silnějšího než nacistický teror: nezdolná vůle přežít a znovu se setkat s milovanou rodinou, až všechny tyto hrůzy skončí.

℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘

Román Měli jsme štěstí je dojemným a velmi přitažlivým čtením, ve kterém se stanete součástí polské židovské rodiny. Budete s nimi prožívat všechny jejich bolesti, bezpráví, nelidské zacházení i drobné okamžiky štěstí a nepřestane vás fascinovat jejich silná vůle k životu. Krásný příběh plný naděje a lidské odvahy se přes vás přelije jako emoční bouře a zanechá za sebou nesmazatelné, hluboce vyryté stopy.

Příběh je vyprávěn er-formou, v které sledujete celou rozvětvenou rodinu Kurcových. Každý její člen má svůj nelehký osud, který ho zavane do různých koutů země a vy se stáváte svědkem jejich boje za lidský život i nikdy nekončící naděje, jež je pohání vpřed vstříc světlým zítřkům. Každá postava má čtenáři co nabídnout a jejich životní příběh je výrazným a nezapomenutelným zážitkem.

„Chci, aby Felicia vyrůstala někde, kde se může cítit v bezpečí a kde si může připadat… normální.“ Mila se zamračí. Napadne ji, co vlastně může pojem „normální“ pro její dceru znamenat. Felicia nezná v životě nic jiného než pronásledování. Nucené schovávání. Plížení se skrz brány ghetta. Odkládání u cizích lidí. Je jí bezmála sedm, a kromě prvního roku prožila celý život ve válce s odporným vědomím, že existují lidé, kteří si přejí její smrt už jen proto, že se narodila. Mila a její sourozenci měli alespoň příležitost poznat, že tomu vždy tak nebylo. Pro Felicii však je normální válka, pronásledování a každodenní boj o přežití. Mile se kalí oči slzami. „Vzpomeňte si na všechno, čím jsme si prošli,“ řekne. „Na všechno, čím si musela projít Felicia. To, co se tu stalo, se nedá vymazat.“ Zavrtí hlavou. „Zbylo příliš mnoho kostlivců. Příliš mnoho vzpomínek.“

Autorka napsala velmi krásný román, který vypráví skutečný příběh její rodiny. Když bylo Georgie Hunterové patnáct let, dozvěděla se, že její předkové patří k těm, kdo přežili holocaust. Román Měli jsme štěstí vznikl na základě její snahy odhalit šokující rodinnou historii. Příběhem se nese poselství jedinečné lásky. Lásky rodinné, milenecké i manželské, která drží vše při sobě a nedovolí podlehnout beznaději a zmaru.

Rozvětvený román, který velmi často utíká do vedlejších odboček, nezanechává ve čtenáři zbytečný ani matoucí pocit. Tyto vedlejší linie jsou stejně záživné jako hlavní dějová osa a umožňují více se ponořit do spletitých osudů polské rodiny. Na konci některých kapitol najdete krátké historické informace týkající se současné časové osy, v které se příběh právě odehrává, a přibližuje vám nelehkou a tragickou situaci válkou zmítané Evropy.

Autorka píše lehkou rukou a velmi čtivě. Obsáhlý román tak máte přečtený v rekordním čase a odloučit se od životního příběhu rodiny Kurcových je takřka nemožné. Nesnaží se ze svých čtenářů „vydojit“ emoce na hraně srdceryvných zážitků a přesto několika silnými momenty, které si nic nezadají se „Sophiinou volbou“, ve vás dokáží vyvolat gejzír jímavých pocitů. Společně s životními peripetiemi a osudovými zvraty této rodiny dělají z románu nevšední a ojedinělý počin, který se rozhodně vyplatí číst. 🙂

Román Měli jsme štěstí bych doporučila všem milovníkům silných příběhů, jejichž děj se zakládá na skutečných událostech a které dokáží ve svých čtenářích vyvolat silnou odezvu. Doporučuji!

Hodnocení: ❤ ❤ ❤ ❤ ❤

Za fascinující a dojemné čtení o osudech židovské polské rodiny děkuji nakladatelství Albatrosmedia, na jejichž stránkách si můžete knihu Měli jsme štěstí pořídit.

Autor: Veronika Es.

Listovat knihou můžete zde, na stránkách nakladatelství Albatrosmedia.

 

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *