Recenze

Křehká krása

Působivý příběh o kráse skla a nespoutanosti žen vám přináší historický román KŘEHKÁ KRÁSA, jenž vás zavede do 19. století mezi skláře a odvážné sestry, které si chtěly splnit svůj sen o nezávislosti a svobodě.

Název: Křehká krása

Autor: Petra Durst-Benning

Překlad: Rudolf Řežábek

Nakladatelství: Grada Cosmopolis

Rok vydání: 2021

Počet stran: 464

Johanna, Ruth a Marie jsou dcery Joosta Steinmanna – skláře, který se uměl v práci otáčet a zajistit tak svou rodinu. Po jeho smrti zůstanou tři dcery samy a bez prostředků, naštěstí je vesnice Lauscha plná sklářů a místo ve své firmě jim nabídne Wilhelm Heimer. Jejich práce je těžká a výdělek pramalý, proto se každá z nich snaží najít své vlastní uplatnění, které by ji zajistilo. Ruth se zhlédla v nejstarším synovi Thomasi Heimerovi a svatba na sebe nenechá dlouho čekat. Jenomže to ještě netuší, co všechno ji po svatbě čeká. Marie nachází zalíbení v malířské činnosti a její malby na skle slaví úspěch. Ale nejvíc ji láká tvoření skla a tak jako jediná z žen ve vesnici usedá za kahan svého otce. Nejstarší Johanna se vydává do městečka Sonneberg, kde najde uplatnění u jednoho ze zdejších obchodníků, ale ani ona nežije život na růžovém obláčku nezávislosti. Jejich cesty se opět spojí, aby ukázaly světu sílu rodiny Joosta Steinmanna i odolnost hrdých žen.

ℵ ℵ ℵ ℵ ℵ ℵ ℵ ℵ ℵ ℵ ℵ ℵ ℵ ℵ ℵ ℵ ℵ ℵ ℵ ℵ ℵ ℵ ℵ ℵ

Román Křehká krása je zrovna tak křehký a zajímavý jako samotné sklo. Jedná se o první díl ze série Skleněná sága a už teď po přečtení se těším na jeho další pokračování, v kterém se opět setkám s odvážnými ženami, jenž s hrdostí a vnitřní odolností jdou za svými sny.

Příběh vyprávěný er-formou vás od samého začátku vtáhne do svého rozmanitého děje, který je zápletkami a zvraty nabit až po okraj. Tyhle tři sestry se vám dostanou pod kůži, a i když je každá jiná, budete s nimi prožívat všechny vzestupy i pády a fandit jim na cestě za lepší budoucností. Autorka svůj zájem spravedlivě rozdělila mezi všechny tři sestry a vy tak máte možnost poznat je do hloubky a sdílet s nimi jejich vnitřní pocity i skrytá tajemství.

Ruth si povzdechla. „To všechno je na poslech tak vzrušující! Když pomyslím na svou vesničku…“
„Takhle mluví podnikatelka?“ V očích mu zajiskřilo. „Ty a tvoje sestry jste přece skutečné průkopnice!“
Vrhla na něho skeptický pohled.
„Jen se na sebe podívej!“ trval na svém. „Máte smlouvu s jedním z největších amerických obchodních řetězců. Udělaly jste se samy pro sebe, pracujete v oblasti, která dosud byla vyhrazena pouze mužům – tomu říkám podnikatelský duch! Věř mi, tím si připravujete cestu k velmi nadějné budoucnosti.“

Německá autorka Petra Durst-Benning píše přitažlivým stylem, jenž zdobí dynamické tempo vyprávění, do kterého se vejdou jak úderné pasáže, tak i rozčleněné popisy prostředí. Ve středu dění stojí odvážné hrdinky, jenž se snaží dobýt svět a splnit si své sny o budoucnosti. Jejich cestu provázejí nesnáze i světlé okamžiky a Amorův šíp lásky je pro ně také připraven. 😉 Stejně jako sklo i její hrdinky mají v sobě křehkost, jenž formuje vnitřní žár a rodinná sounáležitost je tvaruje do silných, odolných jedinců, kterou doprovází odvaha a kurážnost. Celý příběh je zasazen do prostředí sklárny a výroby malebných sklářských produktů. Zlehka nakouknete pod pokličku tomuto dávnému řemeslu a vetší exkurze se vám dostane prostřednictvím nejmladší Marie, ale hlubší poznatky o tomto křehkém řemesle vám autorka nenabídne.

Jak jsem zjistila a snad správně, jedná se o trilogii, v které se s rodinou Steinmannovou budeme potkávat i nadále. Další díl by měl pojednávat o Wandě – dceři Ruth a já pevně doufám, že nakladatelství Grada udělá svým fanouškům radost a budeme se tak moct těšit na další dobrodružství, kde ženy hrají stěžejní a důležitou roli ve společnosti. Nyní se ale směle můžete pustit do poutavého vyprávění, jenž vám poskytne román Křehká krása.

Hodnocení: ❤ ❤ ❤ ❤ ❤

Za vyprávění, v jehož středu stojí silné hrdinky, děkuji nakladatelství Grada, na jichž stránkách si můžete knihu Křehká krása pořídit.

Autor: Veronika Es.

Listovat knihou můžete zde, na stránkách nakladatelství Grada.

 

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *