Recenze

Blíž tě nepustím

Knih, ve kterých se zvýšeně citlivým / přecitlivělým lidem radí, jak si nastavit hranice, vyšlo a vychází mnoho. Ale kniha Rolfa Sellina je jedna z mála, kterou napsal autor, který osobně trpěl tím, že nevěděl, jakým způsobem si vytyčit osobní prostor, říkat „ne“ a být dostatečně asertivní…

Název: Blíž tě nepustím

Podtitul: Jak v sobě najít střed a nastavit hranice

Autor: Rolf Sellin

Nakladatelství: Portál

Rok vydání: 2019

Počet stran: 208

♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥

Rolf Sellin je původní profesí architekt, který, když se učil pracovat se svou vysokou citlivostí, rozvinul metody a techniky, jejichž výchozím bodem je vnímání, které je zvláštním nadáním a současně často slabým místem mnoha hypersenzitivních lidí. Jeho individuální sezení psychoterapie a coaching jsou zaměřena na speciální požadavky a psychické zvláštnosti vysoce senzitivních lidí.

Text, zdroj: databazeknih.cz

♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥

„…. Další nebezpečí myšlení se skrývá v tom, že kvůli němu zanedbáváme své emoce a rozpoložení. Myšlení je pak stále abstraktnější a spekulativnější.Z důvodu jednostrannosti a egoismu ztratíme kontakt s realitou. A nejen to, ztratíme také vazbu mezi myšlením a svou vlastní osobou, její situací a hranicemi. …“

Kniha německého autora Rolfa Sellina s názvem Blíž tě nepustím je určena zejména lidem, kteří mají potíže s odmítnutím požadavků druhých, velice snadno se „nakazí“ cizími  emocemi, příliš brzy se psychicky vyčerpají a pak mají snahu se uzavřít ve své ulitě před celým „širým světem“ …

Autor ve své knize zajímavým a přitom lehce pochopitelným způsobem, vysvětluje děsivý rozpor mezi evoluční tendencí lidí náležet do sociální skupiny a zároveň na módní přesvědčení, že „všichni mohou být čímkoli a každý zodpovídá sám za sebe / svůj život a nemusí se nikomu zodpovídat.“ …

„…. Na city se často díváme jako na takřka přebytečnou dekoraci, která život – především žen – činí o něco pestřejším a občas bohužel také mnohem složitějším. Úplně přitom přehlížíme fakt, že city jsou důležitými senzory naší sociální a duševní situace. Jsou to právě emoce, co nám signalizuje potřeby, nedostatek, neúspěch nebo úspěch. Jsou pro nás potvrzením či odměnou v podobě lásky a štěstí nebo pocitu bezpečí a podpory … . „

Summa summarum

Tato kniha od Portálu má přebal, který se (podle mě) povedl. Líbí se mi nápad i barevné zpracování desek knihy. Jednotlivé oddíly knihy (nejsou zde klasické kapitoly) i samostatný text je členěný přehledně, bez zbytečných kudrlinek – pohodlně se čte. Informace k praktickému využití knihy a cvičení jsou pro větší přehlednost od souvislého textu odděleny rámečky. Kniha je tištěna na čistě bílém papíře, má brožovanou vazbu a počtem stran patří k útlejším, takže nehrozí, že by svou objemností čtenáře nakonec odradila od přečtení…

Jak již bývá u obdobných titulů zvykem, v úvodu knihy nám autor poradí, jak s publikací efektivně pracovat a co nám její přečtení může přinést do našeho duševního prožívání za benefity. Podrobně se zabývá negativními důsledky plynoucími z přeceňování logického myšlení a ignorování našich tělesných pocitů a emocí, ke kterému jsme dnešní dobou v podstatě vybízeni a vychováváni. V jednom z oddílů knihy se úskalími, které jsme si přinesli z dětství, zabývá podrobněji a ukazuje na konkrétních případových studiích důvody, proč je absolutně nutné se vymanit od nereálných očekáváních našich rodičů, které se na nás mohou stále dokola podepisovat celý život. Autor se nespokojí s planým teoretizováním, ale nabízí celou paletu cvičení často založených na imaginaci a metody tzv. „přerámování“, které v současnosti patří u psychologů mezi oblíbené postupy, jak dosáhnout „vymazání“ nefunkčních vzorců a jejich nahrazení účinnějšími. Mě v neposlední řadě zaujal Sebeposuzovací test (str. 191), ve kterém si každý může vyzkoušet, jak je na tom se svým „sebevymezením“ ve svém životě a v okolním světě …

Moje hodnocení: 100%

Za seznámení s hypersenzitivním autorem, který ví, o čem píše a tak svým čtenářům dokáže mnohem lépe podat pomocnou ruku, děkuji nakladatelství Portál. A taktéž za hezký výtisk knihy poskytnutý za účelem její recenze.

 

Mohlo by se vám také líbit...

1 komentář

  1. […] jsem již z „portálovské“ produkce četla knihu s názvem Blíž tě nepustím (recenze) a zjistila, že je šikovně napsaná a obsah se mi líbil ?, proto jsem se na jeho nový titul […]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *