Recenze

V temnu

Nechte si paní spisovatelkou Linou Bengstdotterovou vyprávět příběh V temnu, kde se stará tajemství vynoří na povrch jenom díky náhodě a lidem, kteří nezapomínají ani na to, na co by si rozhodně zapomenout přáli. Vyšetřovatelka Charlie Lagerová bude mít plné ruce s tím, aby odhalila prolhaného vraha. Či vraždícího lháře?

Název: V temnu

Podtitul: Charlie Lagerová otevírá další případ

Autor: Lina Bengstdotterová

Nakladatelství: Grada – Cosmopolitan

Rok vydání. 2019

Počet stran: 384

Francesca Mildová je sedmnáctiletá, velice bystrá a zvláštní dívka ze zámožné rodiny. Na internátní škole se spřátelí s jediným člověkem – Paulem, ovšem Paul za podezřelých okolností zemře a jí se zhroutí svět. Hledá útěchu v alkoholu a sebepoškozování. Je si jistá, že Paul nezemřel vlastní rukou, nikdo jí ale nevěří. Francesca je odhodlaná přijít smrti svého nejlepšího přítele na kloub. Ať jí to stojí cokoli…

Charlie Lagerová je právě uprostřed vyšetřování, když je nucena vzít si dovolenou a odjede proto do Gullspångu, místa, kde se narodila a vyrůstala a kam už se nechtěla nikdy vrátit. Tam se doslechne o tom, že před lety se v okolí Gullspångu záhadně ztratila dívka Francesca. Prostě zmizela a pátrání po ní vyplynulo do ztracena… Charlie by chtěla případ znovu otevřít, aby zjistila, co se s dívkou vlastně stalo a rozhodne se v Gullspångu nějaký čas zůstat. Doléhají na ni strachy z dětství i záhada Francescina zmizení. Brzy zjistí, že ne všichni jsou z jejího pátrání po minulosti nadšení a že toho má s Francescou mnoho společného..

∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝

Výsledek obrázku pro Lina Bengtsdotterová

Lina Bengstdotterová vyrůstala ve švédském městě Gullspång. Vyučuje švédštinu a psychologii. V různých novinách a časopisech po celé Skandinávii jí vyšla řada povídek. Žila ve Velké Británii a v Itálii.
V roce 2017 debutovala krimi románem Annabelle (česky Na okraji) s vyšetřovatelkou Charlie Lagerovou, kterým zaujala čtenáře i kritiku ve Švédsku i v zahraničí. Prodalo se jej přes 70 000 výtisků a získala za něj ocenění za nejlepší debut na festivalu švédské krimi Crimetime Specsavers Award 2017. Druhý díl z této série vychází ve Švédsku na podzim 2018. Nyní žije blízko Stockholmu se svými třemi dětmi. (Foto, text, zdroj: Grada)

 

∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝

Summa summarum

Po určitém objemu přečtených severských detektivek začínám mít neodbytný pocit, že kriminalista z „oddělení vražd“ musí mít trauma z dětství, stigma nefunkční rodiny, problémy s návykovými látkami, s promiskuitou a mezilidskými vztahy. Jinak zřejmě bude v policejním kolektivu „mimo“. Takovýto obraz ztroskotance sedí i na hlavní hrdinku románu V temnu stockholmskou policistku Charlie Lagerovou. Nicméně mě její asociální návyky nevadí a jako hrdinka nového detektivního románu z nakladatelství Grada mi je sympatická. Má svůj názor, o kterém nehodlá polemizovat, lidi kolem nesoudí a ví, že pomoc znamená víc než soucit a poučování. Umí být ironická, ale i citlivá – zkrátka jsem jí „fandila“ 🙂 .

Autorka své V Temnu píše ve dvou časových liniích a příběh vypráví ze dvou perspektiv. V současnosti skrze hlavní hrdinku Charlie a vhledy do minulosti nám zprostředkuje svým deníkem Franceska Mildnová – ona dávno pohřešovaná dívka z lepší rodiny. Autorka naštěstí Charlie nenechává v marastu sebelítosti, naopak: policistka je vtipná, pohotová, bystrá a tvrdohlavě se čím dál tím hlouběji noří do starých tajemství, která neměla být znovu odkryta… Na cestě za vyřešením vražd ji pomáhá John – novinář a příležitostný milenec. Autorka nechala svou hrdinku Charlie bojovat s démony vlastní minulosti i s pokrytectvím „maloměšťáků“, pro které dobré jméno a pověst znamená mnohem více než lidský život. Autorka nás seznámí s typickým „maloměšťáckým prostředím/ uvažováním“ v 80. letech a postaví ho do kontrastu se svobodomyslnou Charliinou matkou Betty i samotnou, singl emancipovanou ženou Charlie.

Kniha nenudí, čtenáře zaujme, pohltí a baví. Mnoho detailů i kulis vám sice zřejmě bude povědomých z obdobných detektivních románů, protože úspěšné prvky se přebírají a postupem času se z nich stávají žánrová „klišé“. Ale na druhou stranu přes toto tvrzení musím připustit, že i když jsem měla určité „podezření“ na rozuzlení příběhu, „úplně“ jsem se netrefila. Pokud máte rádi severské detektivky budete spokojeni. Vraždy, záhady, rodinná tajemství, nevěry, potoky alkoholu a sex… Všechno, co k modernímu thrilleru a detektivnímu příběhu patří, zde najdete pěkně po kupě :).

Hodnocení: 89%

Za seznámení s Charlie a poutavou recenzní knihu děkuji nakladatelství Grada.

 

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *