Recenze

Běh o život

Nemá žádnou šanci. Nikdo ji nemá, když ho honí celý národ a Lovci se svým neuvěřitelně důmyslným vybavením a skvělým výcvikem. Pro Bena Richardse je životně důležité být nenápadný, jinak jeho BĚH O ŽIVOT skončí smrtí. Další Kingovka z nakladatelství Beta.

Název: Běh o život

Autor: Richard Bachman alias Stephen King

Nakladatelství: Beta – Dobrovský

Rok vydání: reedice 2020

Počet stran: 224

Osmadvacetiletý Ben Richards žije se svou ženou a nemocnou dcerou v Družstevním městě. V místě, které leží na okraji společnosti, vládne zde nezaměstnanost a už jenom samotný život je holý boj o přežití. Jedinou zábavou pro tyto chudé odpadlíky je televize, která vysílá drsné soutěže, u kterých může jít o život. Výhrou jsou ovšem peníze, které Ben tak nutně potřebuje pro svou rodinu. Vydává se dobrovolně do Paláce her, aby zachránil svou nemocnou dceru a změnil jejich osud k lepšímu, to ale ještě netuší, že bude vybrán do té nejdrsnější a nejnebezpečnější soutěže. Běh o život má jednoduchá pravidla. Vy utíkáte a všichni ostatní vás honí jako lovnou zvěř, kterou mohou kdykoliv zabít. Jde po vás celé město včetně profesionálních Lovců, kteří se nezastaví před ničím. Ben musí utíkat 30 dní, aby splnil pravidla soutěže a dostal neskutečnou fůru peněz. Problém je, že tuto soutěž ještě nikdo nevyhrál…

≥ ≥ ≥ ≥ ≥ ≥ ≥ ≥ ≥ ≥ ≥ ≥ ≥ ≥ ≥ ≥ ≥ ≥ ≥ ≥ ≥ ≥ ≥

Reedice další knihy Stephena Kinga je tady. Tentokrát se nakladatelství Beta – Dobrovský rozhodlo udělat radost čtenářům, kteří ohodnotí napětí, emoce, z nichž číší zoufalství i naděje a prominou autorovi absenci valících se potoků krve i mrtvolami poseté stránky. Kniha Běh o život vás zaujme brilantně vystavěným dějem, který běží dystopickou krajinou a stejně jako sprint je rychlý, energický i přímočarý.

Sci-fi román je napsán v er-formě, ale odstup rozhodně nečekejte. Příběh vás okamžitě vtáhne do děje a krátké úderné kapitoly vás neomylně vedou ke svému konci, který se blíží mílovými kroky. Omáčka kolem je zde zcela vypuštěna, King jde rovnou cestou k jádru věci a díky tomu se proženete knihou za pár hodin.

Tentokrát se King držel hodně při zdi a potoky krve ani drastické „hnusárny“ nejsou na pořadu dne. I přes absenci „Kingovského zvěrstva“ 😉 autor dokázal vtisknout románu svou originální, temnou duši, která vás pevně obemkne, přiloží ústí pistole k hlavě a propustí až na posledním psaném řádku knihy, zatímco venku den pomalu krvácí do soumraku.

 „Řiďte!“ zařval na ni. „Řiďte, krucinál! Chopte se volantu!“ Její ruce zatápaly po volantu a našly ho. Richards ho pustil a otevřenou dlaní ji srazil z očí tmavé brýle. Na okamžik ji zůstaly viset na jednom uchu a pak spadly.

„Zastavte!“

„Stříleli po nás.“ Začala zvyšovat hlas. „Stříleli po nás. Stříleli po –„

„Zastavte!“ jekot sirén za nimi sílil. Zastavila v trhavém půlobratu, který vyslal do vzduchu spršku štěrku.

„Řekla jsem jim to, a oni nás stejně chtěli zabít,“ řekla udiveně. „Chtěli nás zabít.“

Hlavní hrdina Ben je neskutečný sympaťák, kterého budete milovat. Inteligentní mladík s pořádnou dávkou hulvátství a přezíravosti v sobě ukrývá citlivost i spravedlivost, která bude čtenářům imponovat. Navíc vyhlídka na blížící se smrt odhalí v jeho nitru skrytého šprýmaře, který vás bude bavit svými ironickými poznámkami celý svůj útěk. A konec? Whau, Ben je zkrátka nejvíc.

Mně se další „Kingovka“ opět líbila a i když lehce připomíná jinou jeho knihu Dlouhý pochod, je odlišná. Více emocionální, lidská a lehounký závan sarkastického humoru mně neskutečně sednul.

Hodnocení: 90 %

Za další naprosto úžasnou knihu Stephena Kinga s názvem Běh o život děkuji nakladatelství Beta – Dobrovský, jenž mě vzalo na skvostnou jízdu dystopickým světem.

Autor: Veronika Es.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *