Recenze

Tajemství Černé královny

Barbora Celská – druhá manželka Zikmunda Lucemburského, ale také žena vášnivá se zálibou nejen v mužích, ale i v magii. Poznejte tuto nevšední ženu v historickém románu TAJEMSTVÍ ČERNÉ KRÁLOVNY z dílny nakladatelství Moba.

Název: Tajemství Černé královny

Autor: Zdeněk Grmolec

Nakladatelství: MOBA

Rok vydání: 2021

Počet stran: 248

Barbora Celská měla muže vždy ráda a své návyky nemíní měnit ani po svatbě se Zikmundem Lucemburským. Co jiného by také měla na práci? Zikmund s ní politické a vladařské záležitosti probírat nechce, i když Barbora se rozhodně vyzná a hloupá také není, tak si čas krátí krásnými muži, kteří procházejí její postelí. Po seznámení s židem Samuelem se její další kratochvílí stává také magie a požívání bylinkového čaje, jenž s sebou nese omamné pocity. Konflikty mezi ní a Zikmundem narůstají, někdy je svým manželem „odstraněna“ do ústraní na věnný hrad, kde si ale cestu ke svým zálibám vždy najde, a vyostření mezi ní a manželem nepomáhá ani husitské hnutí, jenž se v zemi rozmáhá. Barbora má slabost pro tyto reformátorské názory a staví se tak do opozice svému muži. Podaří se cílevědomé Barboře získat moc v království a stát se neohroženou a uznávanou ženou?

„Má to ale ten rezavý parchant štěstí! Ale ne, nemá, ta divoká krasavice, které se prý v jízdě na koni ani muži nevyrovnají, mu udělá ze života peklo.“

Historický román Tajemství Černé královny vás přenese na královský dvůr Zikmunda Lucemburského, do doby plné politických intrik, bouřlivého manželství, ale také tajemné magie.

Příběh vyprávěný v er-formě je rozdělen do dvou částí. První část vypovídá o mladičké Barboře a Zikmundovi, o jejich manželských zápasech i nečekané Barbořině zálibě v magii. Druhá část nás zavede do období bojů o český trůn a nastíní komplikované vztahy Barbory se svoji jedinou dcerou Alžbětou.

Autor vás historií nijak nezahlcuje, bere ji spíše „letem světem“, ale nezapomíná na nejdůležitější historické události. V samém středu dění tak stojí postava Barbory. Ženy nesmírně krásné s bílou pletí a štíhlým vzrůstem. Společně s mužným Zikmundem tvořili jeden z nejkrásnějších párů tehdejší Evropy. Autor tuto ženu vykreslil jako záletnici par excellence a musím říct, že nejednou jsem si při čtení povzdechla – chudák Zikmund. Kořením příběhu pro mě byla její záliba v magii. Tato obdivovatelka astrologie a alchymie byla opravdovým nadšencem a její pokusy a znalosti byly prý na vysoké úrovni tehdejší alchymie.

Barbora Celskázdroj

Autor píše lehce, nenáročným stylem s použitím květnaté češtiny, která je v této formě rozhodně líbivá. Ve svém románu vypíchnul ty nejdůležitější momenty v životě nejen Barbory, ale i dalších osob blízkých hlavní postavě příběhu a nezapomněl ani na mocenské boje tehdejší doby. Živý styl vyprávění dodává románu tempo i atraktivnost a děj tak rychle ubíhá kupředu. Občas jsem měla trochu problémy s návazností některých kapitol či přeskakování k životním osudům dalších postav příběhu, čemuž se ale nelze divit. Jak také „nacpat“ do zkrácené románové podoby takto obsáhlé časové období plné zvratů a bohatých dějinných událostí.

Pokud máte rádi historii a nechce se vám číst dlouhá, nezáživná encyklopedická pojednání, pak sáhněte po poutavém příběhu Barbory Celské, jenž si pro vás připravil ve svém nejnovějším románu Tajemství Černé královny spisovatel Zděnek Grmolec.

Hodnocení: ❤ ❤ ❤ ❤ 🤍

Za historický výlet do časů vlády Zikmunda Lucemburského a poznání osobnosti Barbory Celské děkuji nakladatelství Moba, na jejichž stránkách si můžete knihu Tajemství Černé královny pořídit.

Autor: Veronika Es.

Listovat knihou můžete zde. Zdroj MOBA.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *