Recenze

Román z pokoje 128

Rukopis knihy, který se ztratil před dlouhými třiatřiceti lety, se vrací zpět ke svému majiteli. Za tu dobu ušel dlouhou cestu, prošel mnoha rukama a změnil osud několika jeho čtenářů. Kniha má silnou moc spojovat lidi, přesvědčte se o tom sami v poetickém příběhu ROMÁN Z POKOJE 128nakladatelství Metafora.

Název: Román z pokoje 128

Autor: Cathy Bonidanová

Nakladatelství: Metafora

Rok vydání: 2020

Počet stran:

Anne-Lise si užívá svou zaslouženou dovolenou v Bretani, když náhodou objeví v nočním stolku svého hotelového pokoje 128 rukopis s adresou autora. Román ji natolik uchvátí, že se rozhodne autorovi jeho rukopis poslat i s průvodním dopisem nadšených ovací. Od Sylvestra se ale dozvídá, že rukopis ztratil už před dlouhými třiatřiceti lety a navíc, že druhou půlku knihy dopsal někdo jiný. Anne-Lise se snaží vystopovat, jakými cestami se kniha od svého zmizení ubírala, než se dostala zpět k právoplatnému majiteli. Každý čtenář, kterému rukama prošel tento román je s ním už navždy spojen pevným poutem. Anne-Lise tak poznává všechny dočasné majitele rukopisu a dozvídá se jejich životní příběh, který byl tímto literárním počinem poznamenán.

♥♥♥ Někdy bývá mezi knihou a čtenářem zřetelné spojení, které nemůže být jen dílem náhody… ♥♥♥

Další díl z „Metaforických“ 7lásek mě přijmul do své konejšivé náruče a zavalil mě kaleidoskopem emocí. Poetický příběh ukrývající se v knize Román z pokoje 128 je vyprávěn s velkou porcí laskavosti a empatie.

Celý román je napsán formou dopisů, a ačkoli tento styl není zrovna mým oblíbeným, tentokrát jsem se natolik do korespondence začetla, že jsem přestala vnímat formu knihy a plně se ponořila do samotného děje. Dopisy před vámi odkrývají svá tajemství a vy se stejnou nedočkavostí jako hrdinka románu, pátráte po historii jedinečného rukopisu, který dokázal změnit životy mnoha jeho čtenářů.

„Právě jsem uvěřila, Maggy, že ten rukopis má moc zbavovat nás zábran. Od chvíle, kdy se v pokoji 128 objevil, se vracíme ve stopách těch, kteří ho četli, a pokaždé, když se na něj odvoláme, se dveře otevírají a tváře rozjasňují.“

Mohlo by se zdát, že kniha má dva hlavní hrdiny, ale postupem času, jak se do děje zapojují další účastníci – čtenáři ojedinělého rukopisu, se i oni stávají nedílnou součástí osudu ztraceného románu, který si žije svým vlastním životem a jako kouzelník se svou magickou mocí za sebou zanechává nesmazatelné stopy přeměny. Za každým čtenářem je jeho jedinečný příběh, který by vydal na další samostatnou knihu. Příběh plný životních zvratů, velkých citů i zmařených příležitostí.

Anne-Lise i Sylvestre jsou každý naprosto jiný a přesto je spojuje láska ke knihám. Oba dva jsou milovníci psaného slova, ale také spadají do kategorie „lenochodů“ a díky jejich pohodlnosti tak můžete být součástí jejich myšlenkových pochodů, jenž je zdobí jako nejdražší drahokam.

Vzájemná korespondence mezi účastníky není nijak rozsáhlá, takže se nemusíte obávat dlouhých textů. Autorka knihy jde přímo k věci a nezáživnou „omáčku“ nechává stranou, aby se ke čtenáři dostaly veškeré důležité informace. Vše podává s lehkostí a laskavým humorem, který provází velká porce emocí, ať už pozitivních či o něco méně šťastných.

Pokud jste někdo očekával romantiku na každé stránce, budete trochu zklamáni, ale ojedinělý příběh vám vše plně vynahradí a pro zapisovatele moudrých myšlenek z knížek, bude tento román pravým rájem.

Pro všechny, kteří mají rádi plynulé tempo příběhu, bez třeskutých zvratů, ale zato s velkým emocionálním přesahem, je kniha Román z pokoje 128 tou pravou volbou.

Hodnocení: 90 %

Za milé, laskavé i hřejivé vyprávění děkuji nakladatelství MetaforaGrada a také za recenzní výtisk kniha Román z pokoje 128.

Autor: Veronika Es.

 

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *