Recenze

Madame Piaf a píseň lásky

Je to láska, která nás nechává snít. Je to láska, která nás nechává plakat… Citát Édith Piaf předurčuje děj románu MADAME PIAF A PÍSEŇ LÁSKY a pokud jste touto francouzskou šansoniérkou okouzleni, její příběh velké lásky vám padne do noty.

Název: Madame Piaf a píseň lásky
Autor: Michelle Marly
Překlad: Dagmar Hoangová
Nakladatelství: Euromedia Group Ikar
Rok vydání: 2020
Počet stran: 344

Paříž, rok 1944: Po skončení německé okupace je zpěvačka Édith Piaf obviněna z kolaborace. Obává se zákazu vystupování. Zatímco se snaží prokázat svou nevinu, pozná Yvese Montanda, neobratného, ale talentovaného mladého zpěváka. Začne s ním pracovat. Netrvá dlouho a z obou šansoniérů se stanou milenci. Štěstí po Yvesově boku inspiruje Édith k vytvoření písně, díky níž se jednou stane legendou – La vie en rose.

℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘

Niterný román Madame Piaf a píseň lásky je dalším zajímavým čtením z edice Významné ženy a tentokrát je do hlavní role obsazena šansoniérka malá velká Édith Piaf. Zajímají vás její osudové vztahy s muži, hlavně s charismatickým francouzsko-italským hercem a šansoniérem Yvesem Montandem? Pak se směle pusťte do čtení a nasajte atmosféru válečné i poválečné Paříže a prožijte intenzivní vztah propojený láskou k hudbě.

Příběh vyprávěný er-formou vás vezme do rozmezí let 1937-47. Autorka pracovala pouze s tímto výřezem jejího života a před vámi se tak rozprostře zajímavý úsek života této ikony francouzské hudby. Kromě romantického i komplikovaného vztahu s Yvesem, který je přesně tím správným typem pro velké snění 😉 , se nad mileneckým vztahem vznáší i stín obvinění z kolaborace a následného zákazu vystupování.

Zvuky kolem ní a otázka, kterou ji adresoval Henri, se náhle ztlumily. Na okamžik měla pocit, že je s Yvesem sama. Pomyslela si, že je život v tuto noc nádherný, plný krásy a dokonalosti jako rudá růže. V její mysli se rozezněl malý šanson o lásce, štěstí a sounáležitosti. Jako by samy od sebe vznikaly v její hlavě řádky textu. Nikdy je ještě neslyšela ani nezpívala, ale vryly se jí do paměti, jako by je slovo za slovem někde četla. Ano, dumala při pohledu do Yvesových očí, je to pravda, život je překrásný – la vie en rose…

Autorka ztvárnila Piaf v jednom z jejich nejlepších životních úseků a ukázala ji čtenářům jako ženu vzdělanou, energickou, šarmantní i milující. Hlavní dějová osa je plně v područí vášnivého vztahu s Yvesem Montandem, a pokud jste od knihy očekávali ucelený pohled na život Édith Piaf, budete zklamáni. Jak sama autorka přiznává, nechtěla se věnovat smutnému osudu této hvězdy, ale chtěla ji svým čtenářům představit na jejím vrcholu. Francouzský „Vrabčák“ tak ze stránek románu září a pulsuje nezkrotnou a živočišnou energií, která vám poodhalí její velkou vášeň nejen k Yvesovi, ale i k hudbě, jež ji celý život obklopovala.

Nenáročný styl psaní dává přednost své hlavní postavě, a i když je příběh vyplněn méně záživnými odstavci, nabídne vám zajímavý pohled na milující Edith, její pocity i vášeň k hudbě a Yvesovi. Mnohokrát mě při čtení doprovázely tóny jejich songů a v hlavě se neustále znova a znova objevoval popěvek jejích nejznámějších šansonů a i když jsem dopředu věděla, do čeho jdu (edice Významné ženy se orientuje převážně na vztahové záležitosti), uvítala bych větší hloubku příběhu a s ní i výraznější přidružené emoce.

Jelikož jsem touto malou velkou ženou fascinována, byla jsem vcelku spokojena a pokud se i vy chcete dozvědět o zákulisí jejího vášnivého vztahu, román Madame Piaf a píseň lásky vás uspokojí.
U mě zatím stále vede román Edith Piaf napsaný její nevlastní sestrou a důvěrnicí Simone Berteautovou. 😉

Hodnocení: ❤ ❤ ❤ 💔 🤍

Za další zajímavý příběh velké ženy děkuji nakladatelství Euromedia Group. Knihu Madame Piaf a píseň lásky můžete pořídit na stránkách knihkupectví Luxor.

Autor: Veronika Es.

Listovat knihou můžete zde, na stránkách Knižního klubu.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *