Recenze

V mysli vraha

Tak fajn, našla jsem si novou detektivní sérii, od které asi budu muset mít všechny její díly ;-). První díl s názvem V MYSLI VRAHA bylo skvostné čtení a její dva hlavní vyšetřovatele jsem si oblíbila na první dobrou.

Název: V mysli vraha

Autor: Mike Olmer

Nakladatelství: Cosmopolis

Rok vydání: 2019

Počet stran: 344

Chicago svírá strach z tzv. Škrtícího funebráka, jak ho média překřtila. Už tři ženy byly nalezeny uškrceny, nabalzamované a naaranžované do pozic, jako by chtěly něco sdělit. Z Virginie je povolán k vyšetřování těchto vražd speciální agent FBI Tatum Gray, který si přibere na pomoc forenzní psycholožku Zoe Bentleyovou. Snaží se odhalit vraha, ale ten nedělá zbytečné chyby a celý případ se ještě více zamotává, když na místech činu kdosi pohodí tajuplné obálky, které ale Zoe moc dobře zná. Stejné obálky dostává už od r. 1997, kdy se jako mladá studentka snažila ukázat prstem na maynardského sériového vraha, který v jejím rodném městě měl na svědomí vraždy několika dívek. Nikdo ji tenkrát nevěřil a Zoe je jasné, že ani nyní po téměř dvaceti letech ji věřit nebudou. Všichni čekají na to, až vrah udělá chybu a ta chvíle nastává…

Zoe myslela na Lily. Prve nejspíš slyšela její poslední zvuky. Zoufale se toužila zachránit. Zoe moc dobře věděla, jaké to je strachovat se o život, když ve vedlejší místnosti číhá predátor. Vědět, že je snad pomoc na cestě… ale nejspíš ne.

Zoe, otevři dveře. Nemůžeš tam zůstat navždycky, Zoe.

Celá se zachvěla.

„Jste v pořádku?“ zeptal se Tatum. V očích měl něco něžného, co tam dosud nezahlédla. Anebo možná jen hledala něco, co zrovna potřebuje.

„Jo,“ odtušila. „Jen pár nepříjemných vzpomínek.“

Kniha V mysli vraha je prvním dílem ze série Zoe Bentleyová. Pokud další díly udrží stejnou kvalitu jako tento první díl, je už teď jasné, že se zařadí do VIP společnosti po bok dalších skvělých detektivních sérií. Ve stejné řadě najdete série Inspektorka Erika Fosterová, Případy Kate Bukholdrové či Jane Rizzoliová a Maura Islesová.

Thriller má přesně nadávkované poměry, které vás baví a náramně mu sluší. Napětí se pomalu stupňuje a graduje do otevřeného konce – už aby byl další díl 😉 , sympatičtí hlavní vyšetřovatelé – muž + žena je vždy větším lákadlem 😉 , odlehčení ve formě nenásilného humoru – podle mého gusta, a že jsem hodně vybíravá a trocha té romantické zápletky 😉 .

Zoe je tak trochu podivínka, která má problém v kontaktu s ostatními lidmi – co na srdci to na jazyku a je jí celkem jedno, jak působí na své okolí. Vyniká především ve výjimečné fantazii, díky níž se dokáže vcítit do role pachatele. Tatum to je žhavá novinka v profilu hlavního vyšetřovatele. Místo chlastu a nálepky ztracené existence (jak je v poslední době zvykem u všech detektivů) má na starost svého zmateného dědu, který je jedinečným osvěžením v detektivním thrilleru. Takže tentokrát pije a kouří trávu děda a mě vážně výborně pobavil.

Celá zápletka je skvěle vystavěna, a i když možná odhalíte pachatele dřív, než kniha dospěje ke svému konci, vůbec ničemu to nevadí. Autor dokonale vykreslil zvráceného pachatele a výborně zachytil temnou atmosféru jeho činů. Popis samotného balzamování, jejíž nedílnou součástí je formaldehyd, vás ještě více vtáhne do zvrhlé podstaty „úchylného“ vraha.

I když jsem knihu měla původně naplánovanou na několik dnů, nakonec jsem ji zhltla za jeden den, protože zkrátka nejde přestat číst. Všem nadšencům kvalitních detektivních thrillerů tuto knihu doporučuji, je prostě dobrá.

Hodnocení: 95 %

 

Za hodně „hustou“ detektivku a také za recenzní výtisk děkuji nakladatelství GradaCosmopolis, na jejichž stránkách si můžete titul V mysli vraha zakoupit.

Mohlo by se vám také líbit...

3 komentář

  1. Renata Machovská says:

    Dobrý den, chtěla bych se zeptat na název 2 části knihy V Mysli vraha. Zda už je k zakoupení a popřípadě, kde jí mohu zakoupit.

    1. Veronika Esserová says:

      Dobrý den, zjistila jsem na webovkách nakladatelství Grada, jenž knihu vydalo, že druhý díl už je na světě s názvem In The Darkness (2019), z čehož usuzuji, že ještě nebyla přeložena do češtiny. Také ji už nedočkavě vyhlížím :-).

  2. […] díl této série s názvem V mysli vraha byl pro mě bleskem z čistého nebe a já doslova sršela nadšením. V temnotě lehounce […]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *