Recenze

Haka za lilii

Potřebujete trochu nenáročné, oddechové romantiky? Zkuste zamilovaný příběh plný urostlých ragbistů situovaný do anglického prostředí. Román HAKA ZA LILII je dalším knižním počinem české autorky.

Název: Haka za lilii
Autor: M. K. Hardy
Nakladatelství: Grada Cosmopolis
Rok vydání: 2022
Počet stran: 360

Lily: Věnuju se fyzioterapii dost dlouho na to, abych poznala člověka, který skutečně potřebuje moji pomoc. A někdo takový je právě tenhle nabručený rugbista, který tu leží pod mýma rukama, a místo aby spolupracoval, si dovoluje zpochybňovat moje schopnosti! Ale já mu ukážu! A nebude mu k ničemu, že je tak zatraceně charismatický! Jo, tak tohle platilo před týdnem. Teď už ho nemůžu dostat z hlavy. Jenže on žije na druhém konci světa…
Alexander: Kdo by řekl, že mým největším zážitkem z mistrovství světa nebude hra o titul, ale holka, co mi hraje na nervy. A tohle myslím doslova. Její fyzioterapie je smrtící. Byl jsem trochu na pochybách, jestli taková drobotina zvládne skoro dvě desítky chlapů, jenže jsem se dost spletl. Srovnala si nás do latě a stala se součástí týmu neuvěřitelnou rychlostí. Ačkoliv jsem ji okukoval už před tím, než jsem zjistil její tajemství, teď jsem jí přímo obdivoval. Jenže ona má přítele a já se mám za pár týdnu vrátit domů. A to je dost daleko odtud…

√ √ √ √ √ √ √ √ √ √ √ √

Odpočinkový román Haka za lilii vás vezme mezi urostlé ragbisty, s kterými si dokáže poradit i útlá fyzioterapeutka. Jedná se o úvodní díl série Hřiště lásky a už teď je na knižních pultech jeho pokračování s názvem Tanec za odpuštění. Vyprávění vám nabídne romantiku, sportovní prostředí, jiskřící napětí i nenáročnou dějovou linku – zkrátka na oddech jak dělané.

Příběh je vyprávěný ich-formou ze dvou úhlů pohledů hlavních protagonistů a je umístěn do Anglie. Uvítá vás Lily s českými kořeny, pro kterou je práce fyzioterapeutky splněným snem i obživou. Je to trochu rozporuplná osobnost ve vztazích a vcelku je sympatická, ale ta její profesní neomylnost a jedinečnost popsaná autorkou (vypadá to, že by se i prof. PaedDr. Pavel Kolář, Ph.D. měl od ní co učit 🙂 ) zavání příliš pohádkovou a těžko uvěřitelnou aurou (z mého pohledu fyzioterapeutky) a spíš ve mně vyvolávala shovívaný úsměv na tváři než věrohodnost. To novozélandský hráč ragby Alexander je úplně jiná liga. Autorka se nesnažila, kromě zdobící hory svalů, což je naprosto v pořádku, tuto postavu nijak vynášet do nebes ani mu nepřiřkla výjimečnou exkluzivitu a tak působí daleko přirozeněji.

„Já si totiž myslím, že jsi nádherná.“ Zírala jsme na něj neschopná slova. Jen jsem pootevřela rty v šoku. Jeho pohled k nim okamžitě sklouznul a ohryzek se mu zhoupl, jak naprázdno polkl. „Vlastně si myslím, že jsi ta nejzajímavější žena, jako jsem kdy poznal,“ vyslovil to tak tiše, že jsem si nebyla jistá, jestli se mi to jen nezdálo. Co se to právě stalo?
Moje srdce se rozhodlo, že vyskočí z hrudi. Bylo to to nejkrásnější, co mi kdo kdy řekl. A nebyl to můj přítel. Ne, řekl to muž, v jehož přítomnosti mé srdce dělá kotrmelce. Muž, který za čtyři týdny odjede a už mě nikdy neuvidí.

Musím uznat, že autorka přichází na pole české romantiky s něčím novým a neotřelým. Velké terno udělala s umístěním svého příběhu do Anglie a ještě k tomu k fascinujícímu sportu, čímž si získává pozornost nejednoho čtenáře a dostává tak větší prostor k využití zápletek a zvratů, což ale trochu promarní. Před vámi se tak otevírá jednoduchá dějová osa, která má pouze jediný cíl a to seznámit ústřední dvojici. Náznak většího potenciálu se tak objeví pouze v případě zdravotní komplikace.

Střídmý styl psaní bude pro mladé čtenářky atraktivní a nahrává jisté čtivosti a spádu příběhu, ale myslím, že pokud by bylo vyprávění umístěné spíše do školního prostředí, více by odpovídalo jednoduché formě psaní, která obsahuje množství nadbytečných vět. Erotika je zde zastoupena letmou návštěvou, ale do celkového konceptu knihy se tento náznak hodí a tleskám, že se autorka v tomto případě nenechala strhnout do „větších akcí.“

Ačkoli je mi autorka velmi sympatická, s její knihou Haka za lilii jsme se bohužel minuly. Je pravda, že jsem měla oproti jiným čtenářům výhodu/nevýhodu znalosti pracovního prostředí a tak se mé oko možná až příliš kriticky zaměřovalo na některé úseky, ale bohužel ani dějová linka mě příliš neoslovila, stejně jako jednodušší forma psaní. Jak ale vidno z nadšených ohlasů, své čtenářky si kniha již našla a to je dobře. 🙂 Pokud chcete získat nenáročný příběh ze sportovního prostředí plný romantiky i lehkého jiskřivého napětí, pak směle sáhněte po tomto titulu.

Hodnocení: ❤ ❤ 💔 🤍 🤍

Za oddechovou romantiku se sportovním základem děkuji nakladatelství Grada, na jejichž stránkách si můžete knihu Haka za lilii pořídit.

Autor: Veronika Es.

Listovat knihou můžete zde, na stránkách nakladatelství Grada.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *