Recenze

Pořádek v pokoji, pokoj v duši

Většina z nás se již setkala s názorem, že zevnějšek jedince, vystupování i domov spolehlivě odráží stav naší mysli a duševní rozpoložení. A naopak: náš vzhled, chování a prostředí, ve kterém trávíme čas, ovlivňuje naši psychiku. Pojďme se podívat, jak tuto myšlenku uchopila a rozpracovala Gretchen Rubin ve své nové knize s názvem POŘÁDEK V POKOJI, POKOJ V DUŠI  z nakladatelství Portál.

Název: Pořádek v pokoji, pokoj v duši

Podtitul: Udělejte si místo pro štěstí

Autor: Gretchen Rubin

Nakladatelství: Portál

Rok vydání: 2020

Počet stran: 224

Pořádek v pokoji, pokoj v duši není kniha o tom, jak si uklidit doma nebo v kanceláři, ale o tom, že radost ze života lze podpořit a násobit tím, že světu, ve kterém existujeme dáme pravidla, vneseme harmonii do chaosu a tím vytvoříme pořádek, který nám přinese pocit vnitřního klidu a spokojenosti.

Najděte všemu přesné místo

I když intuice nám to říká jinak, je snazší – a také zábavnější -dávat věci na přesné místo, a ne kamkoli. Život plyne hladčeji, když přesně víte, kde se nacházejí určité důležité předměty.

 

 

∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴

Výsledek obrázku pro gretchen rubin

Gretchen Rubin (text – upraveno KM- zdroj: Portál, foto: zdroj) je americká autorka (∗1965).

Původně vystudovala práva, ale později se začala věnovat své vášni – psaní. Je autorkou řady knih, ve kterých se zabývá otázkou sebepoznání, jak žít lepší a šťastnější život. Z nich asi nejslavnější je Projekt štěstí (česky 2011). Píše blog (GretchenRubin.com) , ve kterém zveřejňuje vlastní poznatky v oblasti osobního rozvoje.

∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴

Věci, které nás obklopují, jsou naším prodloužením, utváříme si své okolí jako šnekovi roste ulita.

Summa summarum

Kniha má roztomilý „pidi“ formát 🙂, není obsáhlá a tím, že je napsaná „šmrncově“ a odlehčeně, jsem přesvědčená, že vám její přečtení zabere jen málo času, stejně jako mě. Jakmile knihu otevřete, zaujme vás, že písmena mají fialovou barvu a jsou v ní i ilustrace. Podle mě to dělá výtisk čtenářsky atraktivnější – „roztomilejší“ 🙂 .

V současnosti vychází větší počet publikací, které se věnují stejnému tématu: pozitivnímu vlivu harmonického prostředí na lidskou psychiku. Kniha americké autorky Gretchen Rubin nám stejně, jako obdobné tituly, vysvětlí teorii přenosu energie z „vnějšku“ na člověka, ale má víc bonusů než jiné, pojďme se na ni podívat…

Kniha je členěna do 5 kapitol a v úvodu nám vysvětlí: „Proč se obtěžovat s vnějším pořádkem?“. Zde autorka vtipně rozebírá, proč je dobré nežít v neustálém chaosu a stresu z hledání a poponášení věcí.

Pořádek v pokoji a mír v duši svým čtenářům představuje pět stádií nastolení vnějšího pořádku: Nejprve se rozhodujeme, jaké věci si ponechat a co s nimi udělat. Jakmile si toto ujasníme, rozhodneme se, jak opomíjené oblasti naší domácnosti zorganizujeme a utřídíme. V dalším kroku přemýšlíme o sobě i o ostatních tak, abychom sebe sami i ostatní poznali a výsledný vhled bereme při úklidu a organizaci do úvahy. Posledním krokem, který kniha navrhuje, je dodat svému nejbližšímu okolí krásu :). Každý z těchto kroků autorka doplňuje o konkrétní nápady a rady. V závěru publikace najdeme inspiraci k „Navození pokoje v duši„ a Gretchen se s námi podělí i o 10 tipů pro vytvoření pořádku v pokoji. (Obr.:Ukázka z knihy, zdroj: Portál) 

 

 

 

Na knize mě příjemně překvapilo, jaký důraz autorka klade na sebepoznání, které má předcházet tomu, než se budeme snažit o nějaké zásadní změny ve své domácnosti. To proto, aby nám zamýšlená „zlepšení“ skutečně život ulehčila a ne naopak… Proto si na str. 122 můžeme zjistit, jaký „osobnostní“ typ (podle autorčina dělení) jsme: „Dodržovač, zpochybňovač, rebel nebo vyhovovač“?

I když je publikace určena „seberozvoji“, není psaná suchopárně, je čtivá a pobaví. Najedete v ní citáty, rady, tipy a triky, které čtenáře inspirují k vytvoření vlastního způsobu, jak si do života pozvat harmonii. Mě kniha zaujala a líbila se mi.

Moje hodnocení: 98%

Za krásnou knihu a výtisk poskytnutý k recenzi děkuji nakladatelství Portál.

Pokud chcete zlaté pravidlo, které se hodí pro každého, tady je:

Nemějte doma nic,

čím si nejste jistí, že je to užitečné,

nebo nevěříte, že je to krásné.

                                                                                      William Morris

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *