Recenze

Beznadějný osud

„Vždycky máš na výběr a tvůj osud nemusí být beznadějný…“
Přečtěte si silný a dojemný příběh dvou žen, které od sebe dělí tři stovky let a přesto mají cosi společného…

Název: Beznadějný osud

Autor: Susanna Kearsleyová

Nakladatelství: Ikar

Rok vydání: 2019

Počet stran: 448

Sára Thomasová je jiná, i když to umí bravurně skrývat. Trpí Aspergerovým syndromem, což je jistý druh autismu. Sice se těžko zařazuje do společnosti, ale na druhou stranu oplývá jistou výjimečností. A právě její vzácný dar rozluštit skoro každý rébus či šifru, přihraje Sáře práci na 300 let starém zašifrovaném deníku Mary Dundasové. Sára pomalu odkrývá ojedinělý příběh ženy, která se v dobách jakobitského povstání vydává na dobrodružnou cestu plnou nástrah, intrik, zločinů i vzrůstající lásky k temnému muži.

„Nemiluji tě, ty ponurý muži. – Tvrdé je tvé srdce z kamene a temné je tvé hrozivé čelo.“

Ačkoli obě ženy dělí několik stovek let, nacházejí svou spřízněnou polovičku v muži, o kterém jsou přesvědčeny, že se pro ně absolutně nehodí.

„Jak jsem si prohlížela jeho tvář, vybavila se mi slova, která MacPherson pronesl k Mary a která ji natolik zasáhla, že si je zapsala: Není tak snadné vás opustit. A i ve mně silně rezonovaly. Luca Sabrana nebylo tak snadné opustit.“

Mary se převrátí její dosavadní pohodlný život vzhůru nohama a vydává se na nebezpečnou cestu, na které poznává nejen samu sebe, ale hlavně si uvědomuje, co od života očekává a skutečně chce. I když Sáru žádná dlouhá pouť nečeká, v hlavě ji rezonují stejné myšlenky a i ona se odhodlá uchopit svůj život pevně do svých rukou.

»»»»»»»»»»»»»»»»»»»

Román Beznadějný osud je postaven na dvou dějových linkách. Příběh Sáry se odehrává v současnosti a osud Mary vás zavede do 18. století, čili žádná převratná novinka v literárním světě. Rozdíl je zde ale markantní. Oproti ostatním podobným příběhům tkví jeho kouzlo ve vypravěčském umu spisovatelky Susanny Kearsleyové, který vás uchvátí do spárů rozmanitého děje hned od samého začátku a nese vás na vlnách napětí a souznění až do svého konce. Neskutečně čtivý a návykový příběh vás nenechá knihu odložit. Obě dějové linky byly vyvážené a já nevěděla, na kterou z nich se mám těšit víc. Chvílemi převládalo nadšení z té historické, ale přenesením do současnosti vás okamžitě zasáhl životní příběh Sáry i její neustálý boj se svým „handicapem“.

Susanne Kearsleyová – zdroj

A pokud byste si mysleli, že autorka vás po přečtení příběhu už nemá čím překvapit, připravte se na doslov. V něm spisovatelka odkrývá všechny taje svého románu, které v několika případech vychází z historických skutečností a její dokonalé vysvětlení vám opět vžene slzy do očí.

Obálka knihy mě zaujala na první pohled, úžasně barevně sladěné a navíc z ní dýchá kouzlo nostalgie i tajemná atmosféra celého příběhu. Tato kniha byla mé první seznámení se spisovatelkou Kearsleyovou a nadchnula mě natolik, že určitě vyhledám i její další literární počiny.

Slovy samotné autorky: „Spisovatelé nemohou doopravdy měnit historii, ale, jak jsem řekla, můžeme rozhodnout, kde by měl příběh skončit. Nelíbil se mi konec Maryina příběhu, tak jsem napsala jiný. Napsala jsem lepší.“

A já nemohu jinak než souhlasit. Nádherný, dojemný příběh dvou žen, který si zaslouží vaše přečtení. Ponořte se do knihy Beznadějný osud a nechte si vyprávět filmový příběh, který na vás bude působit omamným kouzlem lásky a naděje.

Hodnocení: 94 %

 

 

Recenze primárně zpracována pro portál https://www.chrudimka.cz/. Tímto děkuji za možnost převzetí.

Mohlo by se vám také líbit...

1 komentář

  1. […] jsem si nechala knihu BEZNADĚJNÝ OSUD autorky Susanny Kearsley. Silný, dojemný příběh dvou žen, které si zaslouží vaše […]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *