Recenze

Medvědín

Hokej v Medvědíně neznamená zase tak moc. Jen zhruba všechno. Vy se o tom a mnohém jiném můžete přesvědčit v románu MEDVĚDÍN a věřte, že to bude zápas nejen na ledové ploše, ale i v životě. Velmi silné, poutavé, bolestné i laskavé vyprávění a já nemohu jinak, než tento skvostný román doporučit!❤

Název: Medvědín
Autor: Fredrik Backman
Překlad: Helena Matochová
Nakladatelství: Host
Rok vydání: 2017
Počet stran: 399

Pro většinu lidí neznamená vítězství na juniorském mistrovství v ledním hokeji nic moc, ale pro obyvatele Medvědína to znamená všechno. Takové vítězství by totiž mohlo přitáhnout pozornost k upadajícímu městečku: přilákat státní dotace i talentované sportovce, kteří by dali Medvědínu přednost před většími městy v kraji. Takové vítězství by rozhodně znamenalo všechno pro hubeného teenagera Amata, který je všude mimo led za otloukánka; pro Kevina, hvězdu juniorského družstva, stojícího jen krůček od zářivé budoucnosti v NHL; i pro Petera, obětavého sportovního ředitele HC Medvědín, jehož vlastní profesionální hokejová kariéra skončila tragédií. Tým má šanci splnit sny celého města. Jenže jedné noci během zapíjení semifinálového vítězství se cosi odehraje mezi Kevinem a Peterovou dcerou — a najednou je všechno jinak. Jako vlny po rybníce se celým Medvědínem začnou šířit obvinění. V honbě za úspěchem týmu je obtížné rozpoznat hranici mezi pravdou a lží, slepou loajalitou a opravdovou důvěrou. Nakonec musí jeden mladý muž najít odvahu říct nahlas to, co nikdo zjevně nechce slyšet.

∞ ∞ ∞ ∞ ∞ ∞ ∞ ∞ ∞ ∞ ∞ ∞

Román Medvědín je prvním dílem ze stejnojmenné série, a pokud máte rádi silné příběhy ze života oplývající lidskostí, tento román vás nadchne svým tématem i přidruženým poselstvím. Neváhejte, nazujte brusle, vezměte si chrániče – budete je potřebovat, a poznejte tuhle výjimečnou partu, co se motá kolem hokeje a řeší životní otázky, vztahová dramata i osobní překážky úplně stejně jako každý z nás.

Medvědín je místem s nevysvětlitelnou schopností dostat se vám pod kůži. Na jedné straně je tu spousta špatných věcí, a těch je opravdu dost, a pak je tu pár těch skvělých, které dovedou prozářit i všechen ten životní marast. Místní obyvatelé jsou neústupní jako tmavý les, který tohle městečko obklopuje, ale také jsou odolní prát se s nástrahy života do posledního dechu. A o tom by mohli vyprávět nejenom teenageři Amat, Kevin, Benji, Maya a jiní, ale i trenéři hokejového mužstva, majitelka jednoho „zaplivaného“ baru nebo rodiče bránící své dítě zuby nehty.

Hokej je jen taková směšná hra. Dáváme mu rok za rokem a na oplátku od něj nic nečekáme. Obětujeme mu všechno, horujeme pro něj, krvácíme a pláčeme a jsme si dokonale vědomi toho, co nám tenhle sport může dát v nejlepším případě a že je to naprosto nepochopitelně nedostatečné a bezvýznamné: jen sem tam nějaký hezký okamžik. Toť vše.
Jenže co víc je sakra život?

Fredrik Backman to s námi zanícenými čtenáři holt umí. I když zabrousí do poněkud vážnějších vod a jeho osobitého humoru se tentokrát nedočkáte, vášeň ani živý styl vyprávění ho neopouští a vám se tak do ruky dostane velmi pozoruhodné a intenzivní čtení, z kterého neodejdete bez poskvrny. Bude vás nutit přemýšlet a odsuzovat, litovat i milovat své hrdiny, s kterými budete prožívat všechny jejich rozporuplné emoce.

Autor kromě ostatních závažných témat jako je homosexualita, generační rozdíly apod. umístil do svého vyprávění i problém společenství lidí. Lidí milujících hokej, obětujících pro něj možná až příliš včetně dominového efektu obvinění. Kolik síly a odhodlání stojí vymanit se ze „stáda“ a jít proti proudu s přesvědčením, že následky budou katastrofální? Pozvolné uvolňování hlavní zápletky dokáže napínat čtenáře do poslední chvíle, ke které se upínají oči všech zvědavců, a věřím, že si tento lidský a intenzivní zážitek nenecháte ujít.

Román Medvědín se bude líbit všem sportovním nadšencům, ale i těm čtenářům, kteří rádi čtou o hlubinách lidské duše, nevadí jim propracovanější ani detailnější vyprávění a s gustem se noří do pestrých aspektů lidského chování. Tohle je totiž kniha o nás všech… Doporučuji! ❤

Hodnocení: ❤ ❤ ❤ ❤ ❤

Za neuvěřitelně silný zážitek z Medvědína děkuji nakladatelství Host, na jejichž stránkách si můžete knihu Medvědín pořídit.

Autor: Veronika Es.

Listovat knihou můžete zde, na stránkách nakladatelství Host.

Mohlo by se vám také líbit...

1 komentář

  1. […] proti vám je dalším úžasným vyprávěním F. Backmana a navazuje na jeho předchozí román Medvědín. Návrat vyšel na jedničku a vás tak opět čeká velmi silné čtení, které se vám zadře […]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *