Recenze

Volání tučňáků

Pojďte se znova ponořit do dobrodružství sedmaosmdesátileté Veronicy, která vyslyšela VOLÁNÍ TUČŇÁKŮ a vydává se za nimi do Austrálie. Opět vás čeká mozaika životních příběhů vyvolávající úsměv i slzy dojetí.

Název: Volání tučňáků
Autor: Hazel Prior
Překlad: Jana Žlábková
Nakladatelství: Beta – Dobrovský
Rok vydání: 2023
Počet stran: 360

Když se v přepychovém sídle Veronicy McCreedyové rozezní smích malé Daisy, probudí se v sedmaosmdesátileté milionářce opět touha po dobrodružství, a tak se vydá s Robertem Saddlebowem, který chystá sérii přírodovědných pořadů, do Austrálie a na Falklandy za svými milovanými tučňáky. Veroničin vnuk Patrick zatím pátrá v Kanadě po svém otci a objevuje doslova šokující věci. Jeho bývalá přítelkyně Terry, zůstala na Locket Islandu, ale její pohled na budoucnost se může změnit, protože právě zjistila, že s Patrickem čeká dítě.

ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ

Poutavé vyprávění Volání tučňáků je volným pokračováním románu Dáma a tučňáci. Sedmaosmdesátileté Veronice se tučňáci hluboko vetkli do srdce a tak se znova vydává za těmito úžasnými ptáky ve fráčku, ale tentokrát budou její destinací Falklandské ostrovy. Pojďme se učit od tučňáků a ponořit se do příběhu naplněného životní moudrostí, smíchem, bolestí i láskou.

Příběh vyprávěn ich-formou má hned několik průvodců. Kromě Patricka a Terry je nejvíce prostoru vyhrazeno Veronice. Jejich pocity i osobní rozpoložení vás budou provázet po celou dobu stejně jako svět tučňáků, který je tak odlišný od našeho lidského a přece se v něm vyskytují společné styčné body. Nechte se od těchto nelétavých roztomilých ptáků inspirovat na cestě životem.

Vím, že je hloupé závidět tučňákům. Mají těžký život a musejí bojovat o přežití, ale jejich vztahy jsou ve srovnání s našimi naprosto přímočaré. Nepotýkají se donekonečna s problémy a nepochybují o sobě. Nemarní čas tím, že by něco řekli, ale mysleli to úplně jinak. Své „miluji tě“ vyjadřují něžným očním kontaktem, přitisknutím zobáku na zobák a peří na peří, sdílením jedné ryby… a jejich „miluji tě“ není lež.

Hazel Prior je kouzelnice a žonglérka se slovy a myšlenkami, která svá moudra trousí skrz nenáročnou dějovou osu, na kterou naroubuje mozaiku životních příběhů s úmyslem zasvětit vás do tajů života. Tempo knihy určují nečekané zvraty, jednoduchý styl psaní i kratší kapitoly. Opět vás nemine autorčino ekologické volání a místy i hořkosladká chuť příběhu, která se ale příjemně rozplývá na jazyku.

Veronica se nám tentokrát lehce umírnila a tak už nedává příliš najevo svoji zatvrzelost ani zpupnost, ale ukazuje se nám v odlišné formě, kterou zdobí chápavost a jakási rozněžnělost. Občasnými záblesky se její pravý charakter ještě dokáže ukázat a v těchto momentech zjistíte, že je to pořád stará známá babča komandující celý svět. 🙂 Více se také podíváme do soukromí Patricka a poznáme i další tváře, které dolaďují celistvý obraz emotivního vyprávění.

Román Volání tučňáků je stejně příjemný a myšlenkově plodný jako jeho předchůdce a i tentokrát jsem byla spokojena. Ponořte se do poutavého příběhu, v kterém nemůžou chybět oblíbené postavy hledající lásku i sami sebe a nechte se zlákat na emotivní jízdu plnou spletitých vztahů, bolestných zklamání i světlých nadějí.

Hodnocení: ❤ ❤ ❤ ❤ 💔

Za další osvěžující návštěvu u tučňáků děkuji nakladatelství Beta – Dobrovský, na jejichž stránkách si můžete knihu Volání tučňáků pořídit.

Autor: Veronika Es.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *