Recenze

Dáma a tučňáci

Román DÁMA A TUČŇÁCI si zamilujete… Dojemný i humorný příběh plný životních zvratů, které přimějí samotářskou dámu najít ztracenou rodinu, je laskavým vyprávěním o roztomilých tučňácích, ale také o znovunalezení cesty k druhým…

Název: Dáma a tučňáci
Autor: Hazel Prior
Překlad: Jana Žlábková
Nakladatelství: Beta – Dobrovský
Rok vydání: 2022
Počet stran: 368

Zámožná osmdesátnice Veronica, nemotorný mladík Patrick, starostlivá posluhovačka Eileen, majitel prodejny jízdních kol Gav, tři vědci na Antarktidě a spousta tučňáků. Co všechny spojuje? Dojemný i humorný příběh plný životních zvratů vedoucích k hledání pravdy, lásky a smyslu života. Právě to přiměje starou dámu, která žije sama ve velkém sídle, aby našla ztracenou rodinu a rozhodla se, komu odkáže své miliony. Pořad o tučňácích, na jejichž záchranu jsou potřeba finance, úplně změní její život, a tak se vydá na Antarktidu, aby je osobně poznala. Děsivé zážitky z války, během níž přišla o svou rodinu, v ní vyvolávají nedůvěru k lidem, ale tučňáky si ihned zamiluje. Stejně jako její vnuk Patrick, jenž žije ze dne na den a nečekané setkání s babičkou je pro něj doslova šok. A život se úplně změní i třem výzkumníkům žijícím na ostrově Locket Island, kteří se musejí naučit žít s tvrdohlavou 85 letou dámou milující tučňáky. Jsou to setkání pomáhající najít cestu k sobě i k druhým. Hazel Prior je skvělá vypravěčka a dokáže zahřát čtenářovo srdce.

∞ ∞ ∞ ∞ ∞ ∞ ∞ ∞ ∞ ∞ ∞ ∞

Lehce ztřeštěný román Dáma a tučňáci v sobě ukrývá dojemný příběh plný životních kotrmelců, humoru i naděje. Tahle tvrdohlavá babča je vážně skvělá a „životem zaostalý“ Patrick ji dokonale doplňuje. Samozřejmě nemohou chybět tučňáci a další originální postavy, které dolaďují tento výjimečný román, který se vám zadře pod kůži, ať chcete nebo ne.

Příběh je vyprávěn ich-formou ze dvou úhlů pohledů. Nejvíce prostoru zabírá babča Veronica, která je vážně dost osobitá. Vládne suchým, anglickým humorem a její uštěpačné poznámky jsou potěchou pro čtenáře. Patrick obstarává druhý úhel pohledu a je opravdovým vnukem své babičky, protože i jeho osobnost rozhodně není žádným průměrným hráčem na poli života. Prostřednictvím blogu se seznamujete i s Terry – „tučňákovou“ expertkou, která momentálně tráví svůj čas na Antarktidě. Osudy se propojují, minulost vyvěrá na povrch a moudrost umně skrytá pod ztřeštěným humorem působí na čtenáře intenzivní silou.

Zatváří se mírně zděšeně. „Nechápu, jak to myslíte. Jste tajuplná, Veronico.“
Je na mě hodná. Asi jí dlužím vysvětlení.
„Byla válka…“
Odmlčím se. Nemůžu pokračovat, říct to nahlas, i kdyby mě sebevíc přemlouvala. Život je o vyváženosti toho, co pustíte ven, a toho, co držíte uvnitř. V mém případě jde většinou o držení. Držení uvnitř mi pomáhá držet pohromadě.

Autorka píše s velkým citem a jemností, která se otiskuje do každého řádku. Ano, je to celkem humorně ztřeštěný příběh, ale když čtete pod povrchem, zjistíte, že vám autorka nenápadně po celou dobu dávkuje životní pravdy a emoce, které se do vás otiskují hlubokou stopou. Ve svém vyprávění se vrací do minulosti svých postav, a i když to není mnohdy lehké čtení, dokáže se objevit záblesk světlé naděje, který vám vžene slzy do očí a pohladí vaši čtenářskou duši.

Dozvíte se mnoho atraktivních informací o tučňácích a musím říct, že tihle malí tvorové ve fráčku vás nadchnou a rozněžní v tu pravou chvíli. Možná by každý z nás potřeboval nějakého toho tučňáka, aby objevil krásu života nebo přehodnotil své priority stejně jako hrdinové tohoto románu. 😉

Příběh o hledání ztracené rodiny, o znovunalezení cesty k druhým i o smyslu života je laskavým vyprávěním s příměsí humoru, který vás bude bavit. Ke všem postavám si čtenář bez obtíží najde cestu a tvrdohlavá babča vás bude fascinovat od prvních řádků stejně jako nemotorný Patrick. A samozřejmě tučňáků také není nikdy dost. 😉 Tuhle knihu si zkrátka zamilujete a bude vám zlehka připomínat knihy Fredrika Backmana a hlavně vám s ní bude dobře.❤ Pokud je právě toto váš knižní šálek dobrého čtení, směle se pusťte do románu Dáma a tučňáci.

Hodnocení: ❤ ❤ ❤ ❤ 💔

Za velmi láskyplnou, dojemnou i humornou návštěvu u tučňáků děkuji nakladatelství Beta-Dobrovský, na jejichž stránkách si můžete knihu Dáma a tučňáci pořídit.

Autor: Veronika Es.

Mohlo by se vám také líbit...

1 komentář

  1. […] vyprávění Volání tučňáků je volným pokračováním románu Dáma a tučňáci. Sedmaosmdesátileté Veronice se tučňáci hluboko vetkli do srdce a tak se znova vydává za […]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *