Recenze

Domek u lesa

Další dům, který neunikl pozornosti spisovatelky Mary Ellen Taylor je DOMEK U LESA a vás tak opět čekají dvě dějové linie, v kterých nemůže chybět láska, tajemství, bolestné vzpomínky i nové naděje.

Název: Domek u lesa
Autor: Mary Ellen Taylor
Překlad: Karolína Medková
Nakladatelství: Grada Cosmopolis
Rok vydání: 2022
Počet stran: 368

Těhotná Megan nechce stále jen truchlit nad smrtí svého snoubence, proto se vrhá do práce na vysněném projektu: touží vrátit původní velkolepost Zimní vilce, kterou nechal vystavět její prapradědeček na pobřeží Virginie. Z domu se má stát turistická atrakce, kterou Cape Hudson, město plné jižanské historie, rozhodně potřebuje. Oporou se jí stanou nejen místní obyvatelé, ale hlavně jeden přítel z dávné minulosti. Ve správcovském domku u lesa objeví v utajené skrýši staré dopisy, v nichž se před jejíma očima začne odvíjet podmanivý životní příběh mladé ženy, která se na cestu za svými sny vydala už před celým stoletím. Megan se s každým dalším dopisem nechává unést do jejího fascinujícího světa plného mnoha rodinných tajemství. Ale svá tajemství má i Megan…

ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ

Poutavý román Domek u lesa je spletitým vyprávěním, v jehož středu stojí osudy dvou žen. Obě dvě mají za sebou bolestnou minulost a společného jmenovatele houževnatost. Vydejte se s nimi za láskou a odkryjte společně dávné tajemství, jehož klíč k pravdě je ukrytý v domku u lesa.

Příběh je vyprávěn er-formou ve dvou časových osách. První spadá do současnosti a seznamujete se v ní s Megan – ženou, jež má za sebou nešťastnou životní zkušenost, ale před sebou nový život naplněný očekáváním a velkou změnou. Druhá linie nás zavede do roku 1900 a projdeme s ní 1. i 2. světovou válkou. Její hrdinkou se stává Diane, kterou sledujeme od jejích 9 let, a její život rozhodně není procházkou růžovou zahradou.

Rick zaryl špičkou boty pod oprýskanou barvu na prknech verandy a díval se, jak se odloupla. Barva byla krátkodobé řešení, jak zakrýt hnijící dřevo. „Někdy jsou rány tak hluboké, že je lepší nechat je na pokoji. Snaha to spravit to jen zhorší.“
„Možná, ale musíme se aspoň snažit.“ Lucy odhodlaně vzhlédla k odlupující se omítce a okenicím s polámanými lištami. „Já radši uvažuju tak, že se všechno spravit dá.“
Rick se zadíval do domu na všechno to harampádí. „Všechno ne, Lucy.“

Tentokrát autorka svým postavám propletla životní osudy opravdu řádně. Svojí dějovou jehlou šila skrz naskrz, otáčela směr pohybu i pár uzlíků se našlo, ale výsledné dílo stojí za vaší pozornost. Spletité vyprávění se rozjíždí ve volnějším tempu a množství jmen, které se na vás vyvalí, má tendenci zasypat vaši mysl až po okraj. Naštěstí se ale hned na začátku nachází rodokmen, který vám pomůže se z klubka postav vymotat a jak pronikáte hlouběji do příběhu i ten si vás brzo omotá kolem sebe.

Poutavé popisy prostředí autorka ovládá na jedničku. Pomůže vám tak snáze se přenést do děje a vnímat důležité i drobné aspekty vyprávění. Její příběhy mají zvláštní jemnou auru vyprávění. Ačkoli se na stránkách nedějí jenom pozitivní události, i ty smutné a bolestivé dokáže podat citlivě a s taktem, který ve vás vyvolá emotivní odpověď, ale nerozbije vás na tisíc kousků. Netlačí ve svých pocitech na pilu, přesto se ji daří okouzlit čtenáře laskavým vyprávěním.

Od autorky jsem četla předchozí dvě knihy Dům v zátoce a Staré sídlo, které se mi líbily více. Tady mi hlavu zamotaly postavy, v kterých jsem se ztrácela a znovu nalézala vlastně skoro celou četbu. Nicméně dějově je kniha opět velmi poutavě napsána, a pokud máte rádi staré domy, jež dokáží vyprávět své příběhy s patřičným tajemným efektem, v kterém nechybí romantika ani spletité životní osudy, pak směle sáhněte po románu Domek u lesa.

Hodnocení: ❤ ❤ ❤ 💔 🤍

Za příjemné a oddechové čtení děkuji nakladatelství Grada, na jejichž stránkách si můžete knihu Domek u lesa pořídit.

Autor: Veronika Es.

Listovat knihou můžete zde, na stránkách nakladatelství Grada.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *