Recenze

Ztracený rok

Tři sestřenice, dva kontinenty a jedno strašlivé tajemství… Román ZTRACENÝ ROK je primárně určen pro mládež, ale směle se do ní vrhněte i vy, čtenáři školních let odrostlí, protože tohle vás bude bavit. S citem a přesahem autorka vypráví dojemný a poutavý příběh, který se dotýká hladomoru v Ukrajině na počátku 30. let minulého století.

Název: Ztracený rok
Autor: Katherine Marshová
Překlad: Barbora Punge Puchalská
Nakladatelství: Argo
Rok vydání: 2023
Počet stran: 304

Píše se rok 2020 a třináctiletý Matthew je během covidové pandemie uvězněný doma, jeho táta trčí ve Francii a maminka přestěhuje chlapcovu stoletou prababičku k nim domů, aby ji ochránila před nemocí. V domácnosti proto platí dvojnásob přísná pravidla a Matthew se může ukousat nudou. Zoufalá situace se změní, když hrdina najde v prababiččiných věcech, které dostal za úkol uspořádat, fotografii dvou holčiček. Prababička se zpočátku odmítá o své dávné minulosti bavit. Matthew ví jen to, že se narodila na Ukrajině a uprchla odtamtud. Co všechno nechala za sebou a obětovala, však zjišťuje až nyní, když pročítá její deníky, dopisy i novinové články z dětství a mládí. Z nich vyvstává nejen příběh tří ukrajinských sestřenic během hladomoru na Ukrajině na počátku 30. let minulého století, který uměle vyvolal Stalin a jemuž za oběť padly miliony lidí, ale taky jedno velké tajemství.

℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘

Poutavý román Ztracený rok přináší dojemný a strhující příběh o bolestných tajemstvích, o přežití v dobách ukrajinského hladomoru i o rodinném souznění, jež je protkáno pevnými kořeny a úctou. Autorka se nechala inspirovat osudem své ukrajinské babičky a emoce, které do své knihy vetkla, odrážejí tento úzce spjatý rodinný vztah i v samotném vyprávění.

Příběh je veden v ich-formě a představí vám ho tři děti. Třináctiletý Matthew je z New Jersey a momentálně je během covidové pandemie zavřený doma a dost se nudí. Ve vedlejším pokoji je nastěhovaná stoletá prababička a s ní i spousta krabic vzpomínek. Fotka dvou holčiček, kterou Matthew objeví, otevře stavidla strašlivého tajemství z doby ukrajinského hladomoru. Druhým obrazem vás provede Mila a společně s ní se ocitnete v roce 1933 v Kyjevě, který je zcela, stejně jako zbytek území, sevřen pevnou a strašlivou mocí diktátora Stalina. Mila se probouzí ze své „lásky“ k tatíčkovi Stalinovi, která do ní byla od narození vtlačena, a konečně vidí svět v pravdivých barvách. Helena je třetím vypravěčem a jejím působištěm je New York. Píše se rok 1932 a novináři přinášejí svědectví o tom, že se v SSSR nic neděje, nikdo nemá hlad a vše je v naprostém pořádku. Helena ale moc dobře ví od své ukrajinské rodiny, že v jejich rodné zemi umírají lidé z hladu nebo v táborech na Sibiři.

Sovětská vláda má systém, jehož prostřednictvím jim pošleš peníze, a oni ve zvláštním obchodě vydají jídlo pro rodinu,“ vysvětlil. „Proto sovětští cenzoři nechávají tyhle dopisy doručit. Vláda chce naši měnu. Má větší cenu než jejich rubly.“
„Takže musí vědět, že lidé hladovějí.“
„Nepochybně! Ale zároveň s chutí předstírají, že se nic takového neděje, zejména pokud z toho nemají žádný užitek.“
Strčil dopis zpátky do obálky a ukázal mi balíček, adresovaný jeho sestře. Na přední straně bylo razítko VRÁCENO ODESILATELI. „Pokusil jsem se Justyně poslat pár konzerv a podívej, co k němu cenzoři připsali.“ Obrátil balíček a ukázal na rusky psanou větu, načmáranou na rubu: Žádné hladovějící tady nemáme.

Autorka napsala velmi silný a zároveň citlivý příběh o tragickém období dějin. Ukrajinský hladomor let 1932–1933 byl uměle vyvolaný hladomor způsobený industrializací, povinnými odvody a kolektivizací v zemědělských regionech SSSR. S křehkostí se autorka prodírá dětským naivním světem, který začíná otevírat oči a vnímat svět i pravdu kolem sebe. Společně s malými hrdiny intenzivně vnímáte děsivou minulost, uzpůsobenou pro malé čtenáře, přesto ale s důrazným efektem, a jste otevřeni všem informacím, i když ve vás zanechávají emotivní a bolestnou stopu.

Ačkoliv román zpracovává tíživé téma ukrajinského hladomoru, je napsán s jemností a citem. Jednodušší styl vyprávění dokonale ladí k jeho dětským hrdinům a emoce, které se na vás vyvalí, jsou ještě více umocněny dětským pohledem. Strhující vyprávění vám nedovolí román odložit z ruky, jeho příběh se vám nenápadně zakousne do mysli a v duši udělá malou revoluci. Nutně potřebujete znát celý osud malých hrdinů, obejmout je a ukázat jim, že ten dospělý svět není vždycky tak krutý.

I přes bolestné téma se jedná o moc krásné vyprávění, které vám vnese do srdce naději, lásku k rodině i hluboce vyrytou stopu v duši. Pokud máte rádi intenzivní příběhy, jejichž vyvěrající obsah vás dokáže zasáhnout plnou a emotivní silou, sáhněte po krásném románu Ztracený rok a otevřete všechny vaše smysly dětskému světu, v kterém se můžou odehrávat i tragické události.

Hodnocení: ❤ ❤ ❤ ❤ 💔

Za velmi intenzivní a krásný zážitek z četby děkuji nakladatelství Argo, na jejichž stránkách si můžete knihu Ztracený rok pořídit.

Autor: Veronika Es.

Listovat knihou můžete zde, na stránkách nakladatelství Argo.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *