Recenze

Vlaštovčí kopec

V románu VLAŠTOVČÍ KOPEC z prostředí terpentýnářských pracovních táborů se odehrává drsný i vášnivý příběh o lásce, přátelství a boji o přežití. Pohnutý život románových hrdinů provází smůla nejen ze stromů, ale vypadá to, že se jim lepí i na paty. Chce to pořádnou kuráž, aby člověk dokázal zachránit sám sebe…

Název: Vlaštovčí kopec
Autor: Donna Everhartová
Překlad: Ina Leckie
Nakladatelství: Jota
Rok vydání: 2022
Počet stran: 432

Georgia, USA, 1932. Pracovní tábory na sběr a zpracování pryskyřice rostou jako houby po dešti. Dělníci tu dřou v drsných podmínkách, za prachbídnou mzdu, izolovaní v nedozírných lesích od zbytku světa, a tudíž zcela závislí na často hamižných a arogantních majitelích, kteří poskytují ubytování a stravu za nehorázné ceny. Pro mnohé z nich jsou však tato místa poslední a jedinou šancí. Patří k nim i hlavní postavy tohoto příběhu, které se setkají v táboře, jehož jméno, Swallow Hill, se dá chápat buď jako „Vlaštovčí kopec“, nebo – a možná poněkud příhodněji – jako „kopec všeho příkoří, které je tu třeba spolknout“, aby člověk vůbec vydržel. Del, Rae i Cornelie zde postupně nacházejí i ztrácejí naději, dokud nepochopí, že chtějí-li zachránit holý život, musí se pokusit z tohoto domnělého azylu uniknout. Nejprve se ovšem musí vypořádat se svou minulostí…

℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘

Poutavě vyprávěný román Vlaštovčí kopec je živým, autentickým příběhem, v kterém se odehrávají spletité lidské osudy na pozadí hospodářské krize, rasové segregace a tragické minulosti. Odvaha a kuráž hrají v tomto výjimečném románu důležitou roli a mě tento silný příběh okouzlil od prvních stránek.

Příběh vyprávěný er-formou sleduje dvě dějové linie. V první se potkáte s Delem, mladíkem, který nenechá žádnou sukni bez povšimnutí, až dramatická okolnost zahýbá jeho nastaveným viděním světa. Jeho působištěm se stává pracovní tábor na sběr pryskyřice Vlaštovčí kopec a stejné místo je společné i pro druhou dějovou linii, jež sleduje dění kolem Rae. Tahle mladá žena utíká před tragickou minulostí a vplout do čistě mužského světa je každodenním bojem o holý život. Práce vyhrazená pro černochy, v níž se ocitnou dva „běloši“ navozuje v táboře, jehož podmínky jsou tristní až nelidské, dostatek napětí a vyhrocených okamžiků a to jim ještě navíc za zády stojí nemilosrdný předák, pro kterého je soucit neznámým slovem.

„A co znamená to tvoje Butler?“ zeptal se Nolan.
Del se zasmál. „Ále, to bylo napsaný na kukuřičným silu na jedné farmě, kde jsem před časem dělal. Swallow Hill by taky nebyla špatná přezdívka.“
„No jo, to je kvůli těm vlaštovkám, co tu všude hnízdí, ale mně to spíš připadá, že to, co se tady děje, je někdy fakt těžký spolknout, a že je toho slušnej kopec.“
Ostatní souhlasně zamručeli a Del si až teď uvědomil, že výraz pro vlaštovku, swallow, je úplně stejný jako slovo polykat.

Autorka jižanských románů Donna Everhartová se českým čtenářům představila v tom nejlepším možném světle. Vlaštovčí kopec je syrovým a intenzivním vyprávěním, které se do vás zakousne s citem, ale důrazem a bude opatrně, leč usilovně cloumat vašimi emocemi. Od samého začátku jsem byla chycena do pasti ojedinělého příběhu, v kterém se s lidskými osudy hraje nebezpečná ruleta života a smrti, což se nejvíce projevuje v prostředí pracovních táborů. Nejen diskriminace vládne tomuto místu, ale i vykořisťování, šikana a nelidské zacházení provázejí hrdiny příběhu, jejichž osudy se proplétají a opatrně dotýkají.

Román má svoji specifickou atmosféru (a zde chápu jisté přirovnání k úspěšné knize Kde zpívají raci), jež se kolem vás rozprostře a během čtení vás uzavře ve světě nespravedlnosti, dramatickým okamžiků, ale i světlé naděje, z které se line tenká nit přátelství, lidství a lásky. Je to jakási neuchopitelná, niterná, přesto důrazná nálada, která doprovází tento poutavý příběh, jehož dějová linie obsahuje dostatek zápletek i vyhrocených momentů.

Román Vlaštovčí kopec se mi velmi líbil. Čtivý a živý styl vyprávění společně s atraktivní dějovou osou vytvořil výjimečný knižní zážitek, který ve vás dlouho doznívá. Autorka nezapomněla ani na romantiku, která s citem doplňuje dramatický děj a o pestré emoce tady rozhodně nebude nouze. Pokud máte rádi silné příběhy, v kterých nechybí drama, napětí ani emoce, pak směle sáhněte po této skvělé knize.

Hodnocení: ❤ ❤ ❤ ❤ ❤

Za výjimečné vyprávění i dramatický životní příběh děkuji nakladatelství Jota, na jejichž stránkách si můžete knihu Vlaštovčí kopec pořídit.

Autor: Veronika Es.

Ukázku z knihy najdete zde, na stránkách nakladatelství Jota.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *