Recenze

Dirigentka

Nádherné vyprávění se skrývá pod názvem knihy DIRIGENTKA. Fascinující životní příběh Antonie Bricové, talentované a neústupné ženy, která si vybojovala cestu na vrchol mužského světa. Inspirováno skutečným příběhem první úspěšné dirigentky.

Název: Dirigentka
Autor: Maria Petersová
Překlad: Lucie Libovická
Nakladatelství: Grada Cosmopolis
Rok vydání: 2022
Počet stran: 272

Antonia má sen, že jednou bude dirigovat mezinárodně uznávaný orchestr. Problém je ale v tom, že je žena a píše se rok 1926. Od dívek se očekává, že se vdají a budou mít děti, ne že půjdou na konzervatoř. Ona je ale pevně odhodlaná jít za svým. Studuje hru na klavír a po nocích hraje v jazzovém klubu. Na koncertě se seznámí s manažerem Frankem, mladíkem z bohaté rodiny, který má mnoho kontaktů mezi hudebníky. Přestože pocházejí z různých společenských vrstev, zdá se, že jejich láska všechno překoná. Když Antonia konečně dostane příležitost studovat dirigentský kurz, stojí před nemožnou volbou – má poslechnout své srdce, nebo se vydat za možná nesplnitelným snem?

ƒ ƒ ƒ ƒ ƒ ƒ ƒ ƒ ƒ ƒ ƒ ƒ ƒ ƒ ƒ

Poutavý román Dirigentka vás ohromí svým příběhem, v kterém hraje ženská odvaha a nezlomnost velkou roli. Tolik překážek a protivenství, kterým si musela hlavní postava projít se hned tak nevidí a přesto se nevzdala a dokázala jít s hlavou hrdě vztyčenou za svým životním snem.

Příběh je vyprávěn ich-formou, v které se střídají tři úhly pohledu. Nejvíce prostoru se samozřejmě dostává hlavní hrdince Antonii, jež si zamilujete pro svou bojovnost a neústupnost. Její odvážné tanečky v ryze mužském světě by mohly zavánět disharmonií, ale tahle žena má pro strach uděláno. Dalšími vypravěči se pak stávají její dva přátelé Frank a Robin, kteří s ní jsou úzce spojeni silnou vztahovou notou.

Proč se lidé tolik diví, že na pódiu bude stát žena? Protože se to téměř nestává? Nejde snad o to, jak si povede? Podle toho máme být hodnoceny, ne podle toho, že jsme ženy. A ještě jsme ani neměli příležitost její provedení posoudit.

Úžasné vyprávění o hrdé ženě s neuvěřitelným talentem vás okamžitě vtáhne do svého děje. Obklopí vás láska k hudbě i statečnost Antonie, která se odmítá podřídit konvencím a jde si za svým snem. Její nezlomnost je obdivuhodná, nejedna žena ba dokonce ani muž by nedokázal jít s tak „zabejčeným“ přesvědčením stále kupředu a i když ji některé události znova a znova sráží na zem, láska k hudbě ji vždy postaví zpět na nohy.

Čtivý a návykový román je umocněn krátkými kapitoly a živou formu vyprávění, kterou doplňuje svižné tempo. Autorka nezapomíná ani na romantickou linku a nebála se ji vysunout do popředí, aby ještě více zdůraznila emoční linku ženské duše. Celým příběhem vás bude provázet hudba a milovníci tohoto druhu umění budou nadšeni, protože ladné tóny k nim budou promlouvat melodickým jazykem, jež bude rozechvívat jejich hudební cítění.

Klidně bych si dokázala představit příběh více rozvětvený. Osud Antonie byl natolik rozmanitý, že obsáhnout její životní kroky na pár stránkách je skoro škoda. Dokážete s ní souznět v harmonických tónech života, intenzivně vnímáte její boj za svá práva a cítíte se trochu ochuzeni o všechny drobné, osudové nuance i podrobnosti, jež formovaly její pestrý život.

Román Dirigentka mě nadchnul❤ a já nemohu jinak, než tento jedinečný příběh vřele doporučit. Atraktivní formou podaný život jedné z výjimečných žen hudebního průmyslu je fascinující záležitostí a dokáže čtenáře zaujmout od první stránky.

Hodnocení: ❤ ❤ ❤ ❤ ❤

Za poutavé a výjimečné vyprávění děkuji nakladatelství Grada, na jejichž stránkách si můžete knihu Dirigentka pořídit.

Autor: Veronika Es.

Listovat knihou můžete zde, na stránkách nakladatelství Grada.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *