Recenze

Pojídačka hříchů

Vyvrhel na okraji společnosti. Poslední z posledních. Nikdo se ji nepodívá do tváře a nikdo se ji už nikdy nedotkne. Vytetované S na jazyku. S jako sin, tedy hřích. Takový má osud POJÍDAČKA HŘÍCHŮ. Žena, která během pohřebního rituálu sní jídla symbolizující vaše hříchy a ví, že vstup do nebe je ji už navždy zapovězen.

„Mě nikdo proklít nemůže. To já jsem prokletí!“

Název: Pojídačka hříchů

Autor: Megan Campisiová

Nakladatelství: Host

Rok vydání: 2021

Počet stran: 327

Čtrnáctiletá May Owensová je zatčena za krádež bochníku chleba. Nikdy dřív nemusela hlad řešit, matka i otec se o vše postarali, ale nyní po jejich smrti zůstala dočista sama. Se zločinci se nepářou a za krádež můžeš dostat i oprátku, jenomže osud má s May úplně jiné plány. Místo smrti dostane doživotní cejch. Stává se pojídačkou hříchů. Člověkem na okraji společnosti, kterému se všichni bojí podívat do tváře a nedej bože se ho dotknout. Lidé se před ní rozestupují s hrůzou a děsem, protože na svých bedrech nese tíhu hříchů. Jejím úkolem je vyslechnout zpověď umírajícího a podle toho, jakými hříchy byl jeho život obtěžkán, pozřít pak během pohřebního rituálu připravená jídla a tím tak z nich sejmout všechny jejich hříchy. Odcházejícím duším je tak umožněn vstup do nebe, pojídačky hříchů zůstávají už navždy před branou nebeskou, neboť oni jsou obtěžkání hříchy. May se pomalu smiřuje se svoji novou, nenáviděnou rolí, ale také zjišťuje, že je jí v mnohém nápomocna. Když je povolána na královský dvůr ke zpovědi umírajícího, zjišťuje, že připravená jídla dle hříchů obsahují i jelení srdce – jídlo, které symbolizuje těžký hřích vraždy. Další podivná úmrtí na sebe nenechají dlouho čekat a May je postavena před rozhodnutí, zda pozřít jídla, která umírající neudělal, nebo se pustit do vlastního pátrání, při kterém ji může jít o život.

„Pojídačka hříchů ponese až do hrobu na svých bedrech hříchy všech lidí. Ona jediná se nemůže nikdy vyzpovídat a dostat rozhřešení.“

Historický román Pojídačka hříchů vás zavede na okraj společnosti i mezi královskou elitu. Sledujte osud mladičké May, která je jako pojídačka hříchů nucena žít v ústraní, přesto se přichomýtne ke královskému spiknutí.

Román vyprávěný ich-formou z pohledu hlavní hrdinky May vás zavede do Anglie a představí vám život plný bídy a utrpení, kde neznamenáte vůbec nic i život v královských komnatách, kde se to hemží konspiracemi a úkladnými vraždami. Ve středu dění se ocitá May, která se vám doslova mění před očima. Z obyčejného, nevýrazného děvčátka se stává žena, která se rozhodne nepodlehnout svému krutému osudu a vytřískat z něj i něco pozitivního. Cesta k prozření je ale dlouhá a naše hrdinka si bude muset projít nejednou zatěžkávací zkouškou, při které ji mnohdy půjde o život.

Fiktivní příběh May je rozhodně poutavým vyprávěním, jenž vás seznámí s nevšedním povoláním, které skutečně existovalo. Megan Campisiová píše lehkou rukou a hned od začátku vás dokáže vtáhnout do pestrého děje, kde se to akcemi jenom hemží. Stále ovšem zůstává jednou nohou v hlavním tématu knihy – život a osud lidí spjatých s neobvyklým řemeslem. Autorka si rozhodně nepotrpí na romantická klišé ani v zářivém světle obalenou skutečnost. Bez příkras vám servíruje surovou realitu, která vás bude pomalu pohlcovat svoji krutostí a syrovostí.

Vybudovaná atmosféra kolem přitažlivého tématu knihy dokonale dokresluje bezútěšnost i temnost tehdejší doby. Špína, bída, podřadné postavení žen – to vše přispívá k celkovému obrazu, v kterém občas probleskuje světlo soucitu a porozumění. Postavy jejího románu jsou snadno uvěřitelné díky vykreslení nepříliš lichotivých charakterů i lidských slabostí.

„…lidi si svoje hříchy vykládají, jak se jim zachce. Vždycky se najde nějaký důvod, proč sobeckost není ve skutečnosti sobecká, proč jsou i čestné zločiny a proč je ve skutečnosti odvážnější čekat v závětří, zatímco někde někoho vraždí…“

Román Pojídačka hříchů určitě patří k zajímavému nahlédnutí do historie nevšedního povolání. Trochu mne mrzí, že z atraktivního tématu knihy se dalo nesporně vytřískat více, než co svým čtenářům autorka předložila. Její snaha o větší emoční zápal i promyšlenou zápletku se ke čtenáři dostane příliš jednoduše a přímočaře bez většího hloubkového efektu a nevyvolá tak kýžený gejzír nadšení, který bych uvítala.

Čtivý román s detektivní zápletkou ale rozhodně stojí za přečtení, byť i proto, abyste si třeba jako já dohledali víc informací o tomto nenáviděném a přece tolik potřebném povolání jakým byla Pojídačka hříchů. Pokud máte rádi historické romány s temnou atmosférou, které vyprávějí silný příběh odolných žen, pak neváhejte a sáhněte po nové knize z nakladatelství Host s názvem Pojídačka hříchů.

Hodnocení: 85 %

Za historický příběh s detektivní zápletkou děkuji nakladatelství Host, na jejichž stránkách si můžete knihu Pojídačka hříchů pořídit.

Autor: Veronika Es.

Mohlo by se vám také líbit...

2 komentář

  1. Uau! To vypadá skvěle! Píšu si na seznam.

    1. Veronika Esserová says:

      Jojo, určitě zapsat ;-).

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *