Recenze

Mandaly

Když se na sklonku 20. let začal profesor Carl Gustav Jung věnovat studiu evropské alchymie, její symbolika ho brzy přivedla k paralelám s východními naukami. Jak alchymistická tradice, tak tradice indická a čínská se totiž shodují v pojetí celistvosti lidské osobnosti. Téměř na stovce příkladů mandal z různých koutů světa nachází psycholog shodné obrazové struktury, které představují spojení vědomé a nevědomé části lidské psychiky. Otevřete knihu plnou obrazů z nevědomí. Třeba právě vám MANDALY z NAKLADATELSTVÍ PORTÁL pomohou dešifrovat „vzkazy“ vaší duše nebo ukáží cestu ven z „bludných kruhů“, se kterými se v bdělém stavu bezvýsledně potýkáte…

Název: Mandaly

Podtitul: Obrazy z nevědomí

Autor: Carl Gustav Jung

Nakladatelství: Portál

Rok: 2021

Počet stran: 188

Podle oficiální anotace

Sanskrtské slovo „mandala“ znamená kruh. Ten lze ztvárnit v oblasti náboženských rituálů nebo v psychologii. Jako psychologické fenomény se mandaly spontánně vyskytují ve snech, v jistých konfliktních stavech a u schizofrenie. Velmi často obsahují čtvernost nebo násobek čtyř ve formě kříže, hvězdy, čtverce, osmiúhelníku atd. Jedná se o sebeléčebný pokus přírody, která u jedince konsteluje kontakt mezi vědomím a nevědomím a spojuje zdánlivě neslučitelné protiklady. Takové obrazy mají na svého zhotovitele značný terapeutický účinek, ale pouze tehdy, když se objevují spontánně.  (Obr. zdroj)

Summa summarum

Kniha je velmi líbivá pro oko ? , na deskách má mandalu vyvedenou v jemných odstínech a co je pro mě u tématu mandal nejdůležitější, obsahuje mnoho obrazového materiálu – barevné a černobílé fotografie i ilustrace. V publikaci čtenář najde ukázky mandal z rozličných časů a kultur – mandaly Jungových pacientů, amerických indiánů, renesančních mystiků atd… Obsah titulu tvoří tři Jungovy příspěvky na téma mandal: „K empirii individuačního procesu“, „O symbolice mandaly“, „Mandaly“. První z nich představuje analýzu Jungovy pacientky paní X, druhý se zabývá výtvory různých pacientů a třetí je obecným pojednáním o tomto jevu. Do knihy se zamiluje každý, kdo se nějakým způsobem „otřel“ o alchymii – v knize najdete množství Jungových odkazů na dílo Jakoba Böhmeho – německého mystika a křesťanského teosofa, který s flirtoval s přírodními vědami i alchymií. Na rozborech jednotlivých mandal, které jsou v knize prezentovány, se čtenář krásně poučí / procvičí v symbolismu (křesťanském, archetypálním, barev…). Jediné, co mě na Jungových „Mandalách“ mrzí, že rozebírá kazuistiku „pouze“ jedné své pacientky X … Nicméně pokud to s obrazy z nevědomí myslíte vážně, pořiďte si Junga a …. začněte malovat. Protože jedna věc je o čemkoli číst a druhá je osobní prožitek 🙂 a mimoto, mnohem rychleji pochopíte o čem „Mandaly“ jsou. Mně se kniha velmi líbí , rozhodně mě nezklamala ♥.

Hodnocení: ❤ ❤ ❤ ❤ ❤

Za krásnou knihu z edice Klasici děkuji nakladatelství Portál .

UKÁZKA Z KNIHY, zdroj PORTÁL

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *