Recenze

Tvůrčí restart

Jak „opravit“ duši člověka, aby se mohl vyhrabat z bahna závislostí a traumat? A čím byste za to byli ochotni „zaplatit“, kdyby vám na dotyčném skutečně záleželo? Vstupte do života Jakuba a prožijte s ním jeho TVŮRČÍ RESTART, kterým ho ve své novele nechá klopýtat paní autorka Martina Heš.

Název: Tvůrčí restart

Podtitul: Lázně pro spisovatele v krizi

Autor: Martina Heš

Nakladatelství: Pointa

Rok: 2020

Počet stran: 128

Jaké to je, najít ve schránce poukaz na pobyt v lázních pro spisovatele v krizi? Jakubovi se to přihodilo. Opustila ho múza i životní partnerka a teď se těší na tvůrčí restart s podobně naladěnými dušemi. Představu o saunění, láznění, sklenkách vína při západu slunce a přibývajících stránkách rukopisu ovšem rozmetá strach, dávno zapomenuté pravdy a bolavé pády na dno vlastní duše.

Summa summarum

Nakladatelství Pointa vydalo Tvůrčí restart v brožované vazbě s měkkými deskami a černobílými ilustracemi (Monika Pavlovičová). Vyprávění je napsáno v er-formě, celý text je rozdělen do krátkých 36 kapitol.

“ … Je tady. Tvůrčí restart budiž zahájen. Do tváře se mu vloudil úsměv. V jeho společnosti došel až k proskleným dveřím a vzal za kliku. Ocitl se v recepci a poslední obraz, který se mu zachytil na sítnici před tím, než se mu před očima zatmělo a v uších nepříjemně rozhučelo, byla Helena. Recepční Helena. Jako jeho ztracená sestra. … „

Hlavního hrdinu příběhu –  Jakuba – čtenář v první kapitole „chytne“ při tom, jak se mu do rukou dostane poukázka do lázní. Již z obsahu prvních vět je jasné, že se s Jakubem čtenář nudit nebude: je to bohém, kterému se jeho náklonost k alkoholu a nezájem o „všední“ věci natolik vymkl kontrole, že v podstatě není schopný „normálně“ fungovat.

“ … Ve spisovatelských kruzích jistě měli všichni stejně hluboko do kapsy jako on sám. S jinými lidmi se nevídal, nepočítal-li vinaře a číšníky z pizzerie. A holku na úklid, která mu jednou měsíčně dávala byt do pořádku. Nejdřív si myslel, že po Markétině odchodu už nikdy neuvidí ani ji, ale to se spletl. Nebo se spletla ona a stejně přišla, i když neměla. Někdo se zkrátka spletl a díky tomu vypadá Jakubův byt stále jako místo, ve kterém se dá žít, jíst a dýchat. … „

Hned v úvodu začnete tušit, že celý výlet „do lázní“ nebude „jen tak“. Čtenářova předtucha se vyplní, jakmile spisovatel Jakub dorazí do resortu. Začnou se mu „dít“ podivné věci, které autorka skvěle vylíčila a vy tak téměř vidíte děsem zpoceného mladého muže, který neví, co se kolem něj děje… Příběh se mi četl snadno. Autorka má sympatický projev a děj příjemně „odsýpá“. Žádné zbytečně rozvláčné popisy, které by nudily – naopak, vše co se v novele nakousne je postupně „dotaženo“ a po přečtení nezůstávají žádné základní otázky bez odpovědi. Líbil se mi styl, jakým Martina Heš svého spisovatele v krizi potrápila: musí se v prazvláštním prostředí vyrovnat s detoxem, osobními traumaty i spisovatelskou krizí. A to vše na pozadí téměř hororových zážitků… Nezklamal mě ani závěr. Rozhodně nečekejte žádná klišé ani klasický happy end, budete se divit 🙂 ! Knihu mohu doporučit, díky nevelkému rozsahu, skvělému námětu a poutavému slohu ji jistě přečtete „co-by-dup“. 

Hodnocení: 92%

Za knihu moc děkuji autorce.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *