Recenze

Napospas

Vydejte se do země Sámů na norský ostrov Vardø, jenž se stal v 17. století dějištěm odstrašujících čarodějnických procesů. Lyrický román NAPOSPASnakladatelství Leda je založen na historických podkladech ničivé mořské bouře a pálení domnělých čarodějnic.
„Toto je příběh o lidech a o tom, jak žili, než prosluli tím, jak zemřeli.“

Název: Napospas

Autor: Kiran Millwood Hargrave

Překlad: Gizela Kubrichtová

Nakladatelství: Leda

Rok vydání: 2021

Počet stran: 400

Oficiální anotace:
Ostrov Vardø v nejzazším severovýchodním výběžku Norska postihla v roce 1617 katastrofální bouře, která zahubila většinu mužských obyvatel. V důsledku králova zájmu na posílení mocenského postavení církve se ostrov následně stal dějištěm odstrašujících krvežíznivých čarodějnických procesů.
Sledujeme příběh dvou mladých žen, mezi nimiž se časem vyvine důvěrný přátelský vztah. Maren je obyvatelkou ostrova a představitelkou odvážné skupiny tamějších žen, jež tragická bouře přiměla vzít starost o obživu do vlastních rukou. Ursula je oproti tomu trochu zhýčkaná mladá městská dáma, která na ostrov přichází se svým novomanželem, komisařem Cornetem. Toho povolal až ze Skotska později neblaze proslulý krajský hejtman Cunningham a pověřil ho zvláštním posláním. Ursula se díky Maren učí nejzákladnějším dovednostem nezbytným pro život v těchto drsných končinách. Ale roztočí se kolotoč absurdních obvinění a Ursula s hrůzou shledává, že za nitky čarodějnických procesů tahá její manžel. Co když se pozornost nelítostného lovce čarodějnic obrátí na její nejmilejší přítelkyni Maren?

ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ 

Historický román Napospas je protkán atmosférou severského chladu a zvláštním, místy až poeticky psaným stylem. Vydejte se do Norska a poznejte drsný život severských žen, nad kterými visí hrozba upálení.

„Je to jazyk, Maren. A jenom to, že mu nerozumíš, z něj ještě nedělá temná kouzla.“

V příběhu sledujeme osudy dvou rozdílných žen, jenž pojí ostrov Vardø, důvěrný přátelský vztah i strach o život. Maren vychovávaná drsným prostředím a sounáležitostí s původními obyvateli ostrova je konfrontována s Ursulou, která přichází na ostrov z městského, třpytivého prostředí. Jejich rozdílné nátury je přesto svedou dohromady a společně tak stojí proti inkvizici i nepřejícím očím svých spoluobčanů.

Autorka skvěle vystihla atmosféru severského nehostinného místa obklopeného zuřivým mořem, ale také krásou divoké přírody a tajemnými původními obyvateli Sámy. Nevědomost a zabedněnost se pak stává živnou půdou pro osočování a hon na čarodějnice. Sámské rituály, které vám autorka zlehka představí, spočívají v „kouzlení“ s runami, bubnování a se sepjetím s přírodou a stávají se stěžejním důvodem pro upalování nepohodlných domorodých obyvatel, jenž odmítají přijmout nové náboženské reformy.

„Co ti Laponci provedli?“
„Nejde ani tak o to, co provádějí, ale o to, k čemu se rodí. Jsou to kouzelníci.“
„Čarodějové?“ Ursa si založí ruce na prsou.
„Většinou ano,“ přisvědčí Absalom. Ursa si uvědomí, že mu její zájem lichotí.
„Jak se jim to dokazuje?“
„Máme na to metody.“ Nakloní se dopředu. V jeho hlase je sice znát vzrušené rozechvění, ale také strach. „Náš král Jakub ve Skotsku sepsal knihu, jak vypátrat čarodějnici a podrobit ji zkoušce, ale Laponci se dají chytit celkem snadno. Mají bubny potažené kůží a bubnováním přivolávají démony.“

Fiktivní příběh, který vám na svých stránkách autorka představuje, je vystavěn na reálných základech (mořská bouře, jenž pohltila 40 mužů, čarodějnické procesy v severním Norsku, kapitán Cunningham atd.) a vzdává hold všem silným nezlomným ženám, jenž se odmítly podřídit nesmyslným, podrobujícím zákonům společnosti.

Autorka má nevšední styl vyprávění, který nemusí každému sednout. Jistá strohost zaobalená do vzletných popisů uvádí čtenáře v úžas i rozpaky. Jaký pocit u nich převládne, závisí na atraktivním tématu knihy. Ti, kteří milují čarodějnické procesy a vzrušující tajemno, jenž je obklopuje, zkousnou i onu ojedinělou formu a budou hltat každé napsané slovo. Šokující detailní popisy života v nehostinné krajině dodávají celému románu děsivý až hrůzu nahánějící nádech.

Pokud máte rádi téma čarodějnických procesů a rádi byste se dozvěděli, jak se s tímto nesmyslným honem popasovali severské země, pak sáhněte po románu Napospasnakladatelství Leda. Příběh dvou mladých žen, jenž pojí přátelství a touha po životě, vás nadchne svoji temnou atmosférou.

Hodnocení: ❤ ❤ ❤ 💔 🤍

Za vyprávění o severských „čarodějnicích“ děkuji nakladatelství Leda, na jejichž stránkách si můžete knihu Napospas pořídit.

Autor: Veronika Es.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *