Recenze

Barevný atlas farmakologie

Ve farmakologii, stejně jako  v jiných přírodních vědách, se vědecký vývoj neuvěřitelně zrychluje. Proto je třeba stávající poznatky neustále revidovat a doplňovat o nové skutečnosti týkající se nových léčivých látek, nežádoucích účincích a možných interakcí s dalšími léky. Barevný atlas farmakologie, který v českém překladu vydalo nakladatelství Grada, je určen studentům medicíny, farmacie, biologických věd jako základní přehled farmakologie a pomůcka k jejímu zapamatování. 

Název: Barevný atlas farmakologie

Podtitul: Překlad 5. anglického vydání

Autor: Lüllmann H., Mohr K., Hein L.

Překlad: MUDr. Jiří Slíva, Ph.D.

Nakladatelství: Grada

Rok: 2020

Počet stran: 400

Publikace přináší základní přehled o farmakologii a slouží i jako pomůcka k jejímu zopakování. Lékařům i lékárníkům v praxi pomáhá prakticky „jediným pohledem“ oživit známé farmakologické vztahy. Knihu mohou využít ale i zdravotní sestry a ostatní nelékařští zdravotničtí pracovníci. U schematických tabulí je použita co nejjednodušší struktura informace, která je didakticky názorná a srozumitelná.

Summa summarum

Kniha má praktický menší formát, šitou vazba a pevné desky, tudíž ani při častém přenášení a používání neutrpí šrámy 🙂 .

Vlastní obsah farmakologie je rozdělený do 6 základních oddílů:

Obecná farmakologie

Speciální farmakologie

Terapie vybraných onemocnění

Literatura pro další studium

Slovníček pojmů

Seznam zkratek

Rejstřík

I když autoři v předmluvě upozorňují, že detailnější informace z farmakologie je nutné dohledat ve větších učebnicích nebo originálních publikacích, jsem přesvědčená, že pro střední zdravotnický personál a lékaře, kteří si potřebují „něco připomenout“ je kniha více než dostačující. Autoři čtenáře neošidili ani o stručný úvod do historie farmacie, kde se můžeme dočíst o léčivých rostlinách jako zdroji účinných léčiv. Rostliny zde mají svou ilustraci a pod ní následuje chemický vzorec – obdobně je koncipovaná celá kniha –  tudíž informace jsou mnohem lépe graficky zpracované a hlavně následně zapamatovatelné, než-li v „prostém“ textu. 

Osobně mě nejvíce zaujala část textu s názvem Aplikace léčiv věnovaná distribuci léčiv v organismu, cílovým místům působení a bariérám organismu. Díky (opět) bohatým ilustracím se v textu čtenář orientuje mnohem lépe než v jiných farmakologiích a na první pohled pochopí souvislosti, které jinde složitě „loví“ v textu. Další kapitola, které mě mile překvapila byla Látková toxicita během těhotenství a kojení: vliv na plod a novorozence a praktická část věnovaná konkrétním onemocněním.

Kniha pokládám za dokonalou, praktickou příručku farmakologie. Je skvělá jak obsahově, tak zpracováním i formátem. V mé knihovně rozhodně nebude patřit mezi „lapače prachu“ 🙂 . Doporučuji všem zdravotníkům v praxi i studentům středních, vyšších odborných i vysokých škol. 

Hodnocení: 100%

Za praktický přehled farmakologie v ideálním formátu děkuji ♥ nakladatelství Grada ♥. A zároveň i za recenzní výtisk.

 

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *