Recenze

Ať žije přátelství

Člověk je společenský tvor, to je otřepaný fakt. Ale málokdo tuší, že přátelé a pozitivní sociální kontakty rozhodují nejen o našem pocitu štěstí, stavu imunity, psychického i fyzického štěstí. A dokonce má vliv i na  délce života. Pojďme se dozvědět, jak o přátelství pečovat a jak být dobrým přítelem. O tom, v čem psychologové vidí důležitost přátelství mezi lidmi se dočteme v knize Ať žije přátelství z nakladatelství Portál.

„Přátelství je součást lidského štěstí.“ 

Jan Werich

Název: Ať žije přátelství

Autor: Bern Andersson Frida; Ek Daniel; Flodin Pär

Nakladatelství: Portál

Počet stran: 339

Rok: 2023

Oficiální anotace

Je možné, že velká většina štěstí, které v životě prožijeme, nepramení ze zamilovanosti ani profesních úspěchů, ale z kvalitních přátelských vztahů? Na základě zkušeností švédských terapeutů specializovaných na toto téma se dozvíme, jak zmapovat historii našich přátelství, vyhodnotit vlastní kvality i slabá místa v rámci těchto vztahů, jak zjistit, co konkrétně v přátelských vztazích nejčastěji zanedbáváme, kde jsme nejzranitelnější, jak vyhodnotit reakce ostatních, když se jim otevřeme. Dalšími oblastmi jsou kladení odvážných otázek, schopnost odpouštění či přání bez vyžadování. Zajímavou součástí knihy jsou doporučení, techniky a cvičení, jak oprášit a oživit dávné, často nefunkční přátelské vazby a dodat jim v životě znovu patřičnou důležitost, a hry navržené tak, abychom dokázali své schopnosti v oblasti navazování přátelských vztahů co nejlépe uchopit a definovat, například mapa přátelství či přehled povahy našich přátelství v podobě stromu. Kniha se částečně dotýká i tématu vysoké citlivosti, pokud jde o odvahu otevřít se ostatním.

Summa summarum

Nová kniha z nakladatelství Portál řeší mezilidské přátelství jako fenomén, který má přímý vliv na naše fyzické i psychické zdraví, pocitu šťastného bytí a dokonce i na délku života. Autoři se v v titulu Ať žije přátelství zabývají nejen, jak a proč přátelství je pro lidi důležité, nýbrž i na to, za jakých okolností je pravděpodobné, že se z dvou cizích lidí stanou blízcí přátelé a co je stěžejní podmínkou pro to, aby se přátelství upevňovalo a přetrvávalo. V knize najdete navíc odkazy na mnohé psychologické výzkumy, na jejíchž výsledcích autoři knihy dokazují, jak moc je pro zdravou psychiku a duševní pohodu důležité sdílení svých emocí a zážitků s blízkými lidmi. dalším bonusem v knize jsou cvičení, úkoly a hry, které si můžete zkusit, abyste zjistili, jak jste na tom se sítí blízkých lidí, jak na nich „pracovat“ atd.

„… Samota a zánět

Cítíme-li se osamělí nebo nám hrozí, že budeme odmítnutí či vyloučení ze skupiny, narůstá v nás stres. Mozek dá zbytku těla signál, že čelíme ohrožení a tělo reaguje aktivací stresového systému, tj. sympatického nervového systému. … Následkem toho se zvýší tvorba bílých krvinek , což dočasně zvýší dočasně obranyschopnost imunitního systému a zároveň v těle vzroste úroveň zánětu. … „

Obsah:

Úvod

  1. Přátelství na život a na smrt
  2. Perly kontaktu
  3.  Mapa přátelství
  4. Schopnosti, které už máte
  5. Bez vaší přítomnosti to nejde
  6. Do světa přátel
  7. Zranitelnost a dostupnost
  8. Jak nakládat s důvěrou
  9. Perly z kamínků

Na závěr

Poděkování

Příloha: Další hry a užitečné techniky

Kniha dá svým čtenářům možnost si poskládat všechno to, co intuitivně o přátelství víme „od malinka“. Zjistíme, proč je absolutně důležité se se svými přáteli vídat, protože bez kontaktu nemá vzájemná blízkost absolutní šanci přežít. Do našeho obrazu dobrého přátelství beze zbytku zapadne schopnost poslouchat a nerozdávat nevyžádané rady či si ověříme naše tušení, že čím více má člověk známých kontaktů, tím je jeho život lepší. Kupodivu i naplněnější než-li lidí, kteří mají dva tři nejbližší lidi. Mně osobně kniha velice příjemně překvapila. Nejedná se o žádnou hloupoučkou příručku plnou otřepaných frázích a plytkých rad. Nečekala jsem komplexnost, se kterou autoři „podrobili rozboru“ vztahy mezi blízkými lidmi. Titul se čte lehce, čtenář se neztrácí v textu, ani když nemá psychologické vzdělání. Ať žije přátelství se mi líbí. Doporučuji ❤.

Hodnocení:  ❤ ❤ ❤ ❤ ❤

UKÁZKY Z KNIHY

Srdíčko plastové - LaDaCo.czZa knihu, kterou by si měli přečíst všichni, kteří si cení svých přátel a přátelství děkuji ❤ nakladatelství Portá❤.

 

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *