Recenze

Válka se stromy

Hořce parodické podobenství o současném světě, který se stále více a více vymyká z kloubů. To je nový román českého autora Jana Tománka s názvem VÁLKA SE STROMY. Sci-fi příběh, který nabízí mnoho zásadních otázek.

Název: Válka se stromy
Autor: Jan Tománek
Nakladatelství: Art And Animation studio
Rok vydání: 2022
Počet stran: 166

Trpce úsměvná kniha, ze které vás bude mrazit. Stárnoucí manželé Novákovi si užívají svůj poklidný maloměstský život, dokud si osud neusmyslí, že jim ho – stejně jako dalším osmi miliardám lidí – úplně převrátí naruby, protože zkrátka začnou padat stromy. Banální a ve své podstatě vtipná událost, která ale dokáže roztočit vír naprosto absurdních událostí, kterým rodina musí čelit. A ochranné přilby jsou jen začátek…

⇓ ⇓ ⇓ ⇓ ⇓ ⇓ ⇓ ⇓ ⇓ ⇓ ⇓ ⇓

Kniha Válka se stromy je krátkou novelou v „kabelkovém“ formátu, kterou budete mít přečtenou za pár hodin. Otázkou zůstává, jak dlouho ve vás zůstane rezonovat. Sci-fi příběh o rodině Novákových, kteří se dostanou, stejně jako ostatní obyvatelé země, do života ohrožující situace, skrývá mnoho podobenství i zásadních otázek, které vámi budou proplouvat. Některé opravdu jenom proplují, ale některé se zaseknou a nebudou se chtít pustit, aniž byste je převrátily naruby, z jedné strany na druhou a zaujali k nim osobní postoj.

Příběhem vyprávěným er-formou vás provedou manželé Novákovi, kteří měli v plánu užívat si důchodu a sledovat cvrkot života bez větších výkyvů. To by se ale nesmělo stát cosi se stromy. Strach se pozvolna plíží do hlav obyvatel i do vlastních rodinných řad a to, co se ze začátku jevilo jako bláznivá událost přerůstá v masovou záležitost požírající myšlení.

„Copak lidi přestali úplně přemýšlet?“ kroutila paní Nováková hlavou a sedla si na trávu vedle muže.
„Bohužel se spousta lidí opravdu bojí. Sledují zprávy, které tu masáž vlastně vytvářejí, a politici dělají jen to, co po nich dav chce. A přitom si samozřejmě každý z nich smočí zobáček, a když se jim ještě podaří posílit vlastní moc na úkor lidí, tak jen dobře. A lidé jsou dokonale slepí. Copak bys tohle někdy řekla do naší Jany, co předvádí? Ohromná spousta lidí je navíc zmatená, neví, co si myslet, a prostě přemýšlet nechce – ono to totiž bolí myslet, moje zlatá…“

Autor píše srozumitelně a věcně. Nezdržuje se vzletnými popisy, ale jde rovnou k „jádru pudla“. Jeho nenáročný styl psaní se mi velmi líbí a čte se velmi lehce. Kniha vás donutí k přemýšlení, ať už chcete či ne a myslím, že právě toto byl autorův cíl. Jeho příběh vám dá hned několik podnětů a to, že nemusíte jít se stádem ovcí nebo jak je prospěšné mít svůj vlastní názor, jsou jenom nepatrné střípky ze stimulů, kterými vás autor zásobí a nenápadně atakuje.

Ačkoli anotace slibuje trpce úsměvnou knihu, mně osobně spíš tuhnul úsměv na rtech. Od samého začátku intenzivně vnímáte podobenství s dobou, jež u nás nastala před 4 roky i nastavené autorovo zrcadlo. Zda je váš odraz pokřivený či vám nabídne libý pohled, to už si přeberte po přečtení sami. Pro mě to nebyl úplně nostalgický návrat, spíš se mi okamžitě začaly vybavovat stísňující pocity i hromadně šířený strach, kterému se nešlo vyhnout. Autor svoji zápletku vyhrocuje až na samou hranici absurdity, která sice vyvolá úsměv na tváři, ale s křečovitě zataženými svaly.

Jan Tománek skrz svou novelu Válka se stromy zřetelně předestírá svůj názor a tak je jasné, že příběh bude mít své nadšené příznivce i zanícené odpůrce. Jeho kniha Lustr pro papeže byla pro mě velmi intenzivní záležitostí, což se u této novely nekonalo, nicméně její poselství se ke mně prodralo s důrazným efektem.

Hodnocení: ❤ ❤ ❤ 💔 🤍

Za velmi zvláštní, přesto intenzivní čtení děkuji autorovi J. Tománkovi. Jeho knihu Válka se stromy můžete pořídit zde.

Autor: Veronika Es.

Listovat knihou můžete zde.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *