Recenze

Pařížský architekt

PAŘÍŽSKÝ ARCHITEKT je silným příběhem z okupované Francie, který vás dojme svou lidskostí. I v ponurých časech se vždy najde paprsek světla, který dává naději.

Název: Pařížský architekt

Autor: Charles Belfoure

Nakladatelství: Beta-Dobrovský

Rok vydání: 2019

Počet stran: 376

Pařížský architekt Lucien Bernard se snaží sehnat práci v okupované Francii, ale píše se rok 1942 a všude vládne hlad, nedostatek financí a strach. Když ho osloví August Manet s nabídkou nebezpečné práce, váhá, zda mu slíbený obnos stojí za permanentní strach ze smrti. Manet se snaží ukrýt svého židovského přítele – Mendel Janusky je bohatý Žid, který neváhal obětovat své peníze, aby z Francie dostal jiné Židy do bezpečí, ale teď se nad ním stahuje smyčka smrti a je potřeba pomoci jemu. A jak jinak přesvědčit architekta, než mu slíbit další práci na velkém projektu, kde si bude naplňovat své umělecké sny a navíc dostane ještě tak skvěle zaplaceno. Lucien vymyslí důmyslnou skrýš v bytě, kterou gestapo nemůže objevit. Ale podej někomu prst a on ti schramstne celou ruku. Manet přichází s dalšími a dalšími nabídkami na zhotovení tajných míst a Lucien zjišťuje, že kromě finančního bonusu ho baví vymýšlet důmyslné úkryty, kterými by Němce přelstil.

Lucien je na jednu stranu obyčejný architekt, který chce práci a na druhou stranu je v něm duševní rozpolcenost k nacistickému systému i nejasné stanovisko k „méněcennému“ židovskému obyvatelstvu, které se ale změní po smrti jednoho staršího manželského páru se žlutou hvězdou na prsou. Lucien překročí svůj stín strachu a rozhodne se těmto lidem pomáhat. Ale i nad ním se začínají stahovat temná mračna.

„Nevěřím tomu. Ale ohromilo mě, že hraješ na obě strany. Získat peníze od Židů a navrhovat svou milovanou architekturu pro Němce! Nemůžeš chtít, aby se vlk nažral a koza zůstala celá. Ale nechám tě jít oběma směry. Buď tě zabije gestapo za pomoc Židům, nebo zemřeš kvůli kolaborantství. Nevím přesně, do čeho ses to dostal – ani to vědět nechci.“

Příběh sice neoplývá kadencí, přesto plyne svým rozvláčným tempem, bez jediného zaváhání. Nečeká vás akce za akcí, ale vyprávění jednoho příběhu, který svou hloubkou předčí jakýkoli spád. Hlavně druhá polovina knihy vás nenechá román odložit a vy musíte číst, dokud fascinující vyprávění neskončí a vy jenom zkonstatujete „whau, no páni“!

Autor Charles Belfoure je architekt a historik, což je na celé knize znát. Provede vás architektonickými skvosty i taji této umělecké práce, ale velmi srozumitelnou formou pro běžného čtenáře. Navíc vám přiblíží život v Paříži v době nacistické okupace ve všech jeho podobách, ať už z pohledu strádajících obyvatel nebo „vyvolených“ sympatizantů nacismu.

Obálka knihy vás zaujme na první pohled a musím říct, že je rozhodně povedenější než její originál. Přesně vystihuje celou atmosféru příběhu ukrývající se uvnitř této krásné knihy.

I když je to četba o nelehkých časech plná děsivých a hrůzostrašných zážitků, celým příběhem se vine tenoučká nit lidskosti, empatie a naděje, která přebíjí všechny krutosti a dává víru v dobrého člověka. Je nepřeberné množství knih s touto tématikou, ale Pařížský architekt je tak trochu jiný. Na nic si nehraje, jen vypráví svůj ojedinělý příběh. Nesnaží se vás za každou cenu dojmout, a přesto se mu to daří.

Pokud máte rádi velké příběhy z 2. světové války, které vás naprosto pohltí a zůstanou ve vás ještě dlouho po dočtení, je Pařížský architekt tou pravou volbou. Vřele doporučuji.

Hodnocení: 92 %

 

Za prožití velkého, lidského příběhu i za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Beta, kde si knihu Pařížský architekt můžete pořídit.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *