Recenze

Svátek hada

Česká autorka Lucie Hlavinková přichází s překrásným románem, který vás vezme za srdce.❤ Historický příběh o síle přátelství tam, kde zmizela lidskost, nese název SVÁTEK HADA a vy se nechte dobrovolně uštknout osudy Rusínů, protože tenhle jed není smrtící nýbrž životadárnou tekutinou plnou emocí, lidskosti i silného příběhu.
Kniha mi byla poskytnuta v rámci spolupráce s nakladatelstvím Albatrosmedia za účelem recenze.

Název: Svátek hada
Autor: Lucie Hlavinková
Nakladatelství: Albatrosmedia Motto
Rok vydání: 2024
Počet stran: 232

Mrazivé ulice Moskvy, bezútěšný gulag, bojiště druhé světové války i poválečná Praha. Tam všude zavanou dějiny trojici přátel vyrůstajících v nedotčené přírodě Podkarpatské Rusi. Bezstarostné dětství se pro Helenu, Michala a Romana proměnilo v hýčkanou vzpomínku. Během strastiplného putování podstupují řadu zkoušek, ale také zažívají záblesky naděje a lidskosti. Jenže v jedovatých časech se pod maskou člověka může skrývat charakter hada…

℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ 

Román Svátek hada je velmi poutavým a krásným čtením inspirované skutečným vyprávěním. Lucie Hlavinková mě už zaujala svými předchozími romány Pravda nebyla k dostání a hlavně románem Kdo šije u Podolské, ale tento její nejnovější počin je naprostá knižní bomba. Silný, emotivní příběh vás nadchne, dojme a připomene, že některé události nesmějí být nikdy zapomenuty.

Příběh vyprávěný er-formou sleduje životní osudy tří kamarádů, kteří vyrůstali v kouzelném prostředí Podkarpatské Rusi. Avšak plíživě přicházející 2. světová válka jejich životy navždy změní. Osud je zavede do Moskvy, gulagů i Kazachstánu, kde každý z nich prožívá své osobní peklo. Na živu je drží pouze naděje na návrat domů a ke svým milovaným.

Teprve teď uviděla, do jak nebezpečné země se vydala, s čím si vlastně zahrávala. Uvěřila něčemu, co bylo na pohled krásné, tak jako kdysi, když hloupě věřila, že ve svátek hada je možné dotknout se jedovaté, nebezpečné krásy beztrestně. Nic takového neexistuje, je to jen pohádka. Tenkrát věřila vyprávění bláznivé vorožky, teď zase podlehla horování Dimitrije. Nechala se oklamat, protože chtěla být součástí jeho světa, vidět vše jeho očima. Oba sáhli na hada a on je uštkl. Mělo ji napadnout, že Svátek hada ve skutečnosti nemůže znamenat, že lidé jsou v bezpečí, ale naopak, že se ten den bude hadům obzvlášť dařit.
A tady v Sovětském svazu měli hadi svátek každý den.

Lucie Hlavinková píše nenáročným a srozumitelným jazykem, který je určen pro široký okruh čtenářů. Lehkou rukou klouže po strunách osudů svých knižních postav a přitom nezapomíná na důraznost, emoce ani historii. Co mě ale na této autorce nejvíce baví je její cit pro příběh a jistá pocitová hloubka. Netlačí na pilu emocí, a přesto se jí daří nenápadnými vsuvkami rozvibrovat vaše srdce. Mnohokrát se mi během čtení stalo, že jsem se zarazila a zkonstatovala, jak si mě tahle šikovná autorka opět emočně „namazala na chleba“ a jak ty její věty krásně znějí a blaženě rezonují v mé duši.

Není to lehké čtení. Autorka vás provede ruskými lágry, válkou, která dělá z lidí zvířata i vrahy a dá vám nahlédnout i do útrob bezcitných komunistů. Přesto ji neustále pod řádky prosvítá naděje, víra v lidskost i soucit, který vám pomáhá projít dramatickým dějem. Její postavy jsou obyčejné a přesto zajímavé. Díky tomu, že se jim velmi často noří do hlavy i do duše získáváte k nim bližší vztah, který nelze jen tak přetrhnout. Držíte jim palce na jejich cestě životem a doufáte společně s nimi v lepší budoucnost.

Román Svátek hada se mi moc líbil a ještě dlouho ve mně zůstane tohle čtení rezonovat. Svižné tempo i pevná dějová osa, která má tendence příjemně ukonejšit stejně jako nabírat na své síle, mě nedokázaly odtrhnout od knihy a já si užívala každou napsanou větu. Opět se mi potvrdilo, že tahle autorka má oprávněné místo v mé knihovně a já se už těším na další její román. Pokud máte rádi silné příběhy napsané podle skutečných událostí, v kterých se míhají jak historické souvislosti, tak i intenzivní lidské osudy, vřele tento román doporučuji!

Hodnocení: ❤ ❤ ❤ ❤ ❤

Autor: Veronika Es.

Listovat knihou můžete zde, na stránkách nakladatelství Albatrosmedia.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *