Recenze

Sestry Granvillovy

Na plese debutantek zazářily a ve společnosti se teď nemluví o nikom jiném. Podaří se alespoň jedné ze sester nalézt v životě štěstí? Historická sága o lásce a sourozenecké rivalitě nese název SESTRY GRANVILLOVY a přenese vás do předválečného období.
Kniha mi byla poskytnuta v rámci spolupráce s knihkupectvím Luxor za účelem recenze.

Název: Sestry Granvillovy
Autor: Una-Mary Parker
Překlad: Michaela Melišíková
Nakladatelství: Euromedia Group Ikar
Rok vydání: 2024
Počet stran: 328

Píše se rok 1935 a rodina Granvillových si užívá výsad honosného života. Rosie Granvillová a její mladší sestra Juliet jsou uvedeny do londýnské společnosti na extravagantním plese debutantek a od té doby se o nich ve městě mluví. Obě soupeří o to, která z nich se lépe vdá. Bez ohledu na následky. Když se však Juliet zaplete do několika skandálů, ona i Rosie záhy zjistí, že jejich vlivní rodiče úplně všechno ututlat nedokážou. A aby toho nebylo málo, začátek druhé světové války je na spadnutí…

℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘

První díl trojdílné ságy nese název Sestry Granvillovy a pokud máte rádi nenáročné oddechovky, v kterých nechybí intriky, rodinná dramata, láska ani vyšší společnost oděná do drahých rób a klenotů, v tomto prostředí by se vám mohlo líbit. Dvě sestry, jejichž vzájemná rivalita a závist je jejich přirozeným stínem, se dostávají do víru společenského dění a zjišťují, že život není žádná procházka růžovou zahradou a navíc se neodvíjí podle jejich snů a přání.

Příběh je vyprávěn er-formou a po celou dobu jde ve stopách hlavních hrdinek. Rosie je o rok starší, uvědomělejší a touží ve společnosti zazářit. Jenomže to by ji nesměla dýchat za krk její sestra Juliet. To ona je tak krásnější, sex z ní vyzařuje s energickým nábojem a tak není divu, že hned všechnu pozornost strhne na sebe. Tyhle dvě se opravdu nemají příliš v lásce a každá té druhé závidí její „dokonalý“ život, ale možná že nic není, jak se na oko zdá a možná že za zavřenými dveřmi jejích domácností se odehrávají úplně jiná dramata a bolesti. A to ještě netuší, že se velmi rychle blíží 2. světová válka, která změní úplně všechno.

„Myslím, že si s Charlesem trochu pohraju,“ řekla Juliet se svým šibalským úsměvem. „O víkendu budu ve městě, a tak se na ně přijedu podívat.“ Chraplavým hlasem se zasmála. „To by mohlo být docela zábavné.“
Henry se zatvářil ustaraně. „Nebudeš Rosie ponižovat, že ne? Vím, jaké na sebe vy dvě umíte být, uděláte cokoliv, abyste jedna nad druhou měla navrch.“
Dívčiny bleděmodré oči se rozšířily v předstírané nevinnosti. „Já?“ Pak vyprskla smíchy. „Ach, tatínku, vy mě tak dobře znáte, že? Ale slibuji vám, že… se tentokrát zachovám jinak.“

Autorka napsala čtivou a zajímavou sondu do anglické předválečné společnosti, kde to hýří bezstarostností, barvami, skandály, jistou zkostnatělostí, ale i plíživým strachem z budoucích událostí. Hitler pomalu vystrkuje růžky a autorka skvěle zachytila pestrobarevnou odpověď na tyto události ve společnosti. Někdo odmítá přijmout zjevné a jede si stále ve vyjetých společenských kolejích a někdo je strachy sevřený natolik, že začne okamžitě balit kufry, aby opustil londýnské prostředí.

Obě sestry poznáte opravdu důkladně. Autorka je vypodobnila s přesností a charakterem, který se nabytými zkušenostmi mění a tvaruje dle životních dramat. Každá je úplně jiná a každá má osobní důvody ke svému chování. Možná dostanete chuť je občas odsoudit a občas je „proplesknout“, ale jak se hlouběji noříte do jejich životů, zjistíte, že všechno má své příčiny a kdesi na dně jejich duše jsou zárodky kvality i morality a jistá lítost i pochopení tak bude nabíledni.

Ačkoliv příběh nemá žádnou velkou dějovou „bombu“, která by táhla celé vyprávění a narušovala jistou monotónnost, podivuhodným způsobem vás tenhle příběh chytí. Budete zvědaví na další životní karamboly sester a s nedočkavostí budete vyhlížet jejich souboje, občasnou neutralitu a hlavně osudové události, které jim dokáží změnit život. Jak si s tím sestry, které jsou velmi rozdílné, dokáží poradit i jakou společenskou „skopičinu“ zase udělají, je táhlem celého románu, který se čte velmi pohodově.

První díl končí okamžikem vstupu Anglie do války a je tedy jasné, že pokračování se ponese zřejmě ve válečném duchu, a i když román Sestry Granvillovy nebyl pro mě úplným top čtením, dokázal mě zaujmout a jsem velmi zvědavá, jak se budou dál vyvíjet osudy sester, jejichž sourozenecká rivalita a závist dokázaly v tomto dílu natropit pořádné neplechy. Pokud máte rádi romány Anne Jacobsové či Coriny Bomannové i tady byste mohli být spokojeni.

Hodnocení: ❤ ❤ ❤ 💔 🤍

Autor: Veronika Es.

Listovat knihou můžete zde, na stránkách Knižního klubu.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *