Recenze

Stačí podpis

V pekle se dočkáte nečekaných věcí, své o tom ví hlavní hrdina románu Stačí podpis jménem Lofofor Trip. Ten v pekle „zažil“ obrovský kariérní růst, jako každý hříšník začínal „tam Dole“ (kde si nejdříve protrpěl a poté odpracoval všemožné druhy mučení) a nyní si „hoví“ v Pátém patře, v obchodním oddělení, kde získává nové klienty, kteří jsou ochotni upsat duši Peklu, jen aby dosáhli svých cílů a tužeb… ovšem ani toto pracovní zařazení není sranda… Pojďme se začíst do příběhu Lofofora Tripa a uvidíme, co se děje v Pekle 🙂 …

Název: Stačí podpis

Autor: Claudia Lux

Nakladatelství: Beta

Počet stran: 584

Rok: 2024

Oficiální anotace

O Pekle máte už dávno celkem dobrou představu. Je úžasné, kolik toho Dante a tisíce let povídaček vykonali pro výslednou pověst tohoto místa. Ale není to jen samý plamen a síra, jak byste si mohli myslet. Je to taky příliš hlasitá hudba, přehnaně gumové jídlo a francouzské polibky, které jsou trochu moc francouzské.

Ve sdílené kanceláři Obchodního oddělení na Pátém podlaží vysedává také Lofofor Trip. Útrpně snáší arogantní, sebestředné kolegy i ďábelskou šéfovou, upíná se ke svému tajnému plánu a po celé generace pečlivě sleduje zámožnou rodinu Harrisonových. Čeká na známky lidské temnoty. Že by mu právě proto štěstěna do cesty postavila Ruth, tajemnou a krásnou dívku, která s Lily, Silasem a jejich dvěma dětmi přijíždí do letního sídla v New Hampshire? Nad tamními pozemky se vznáší nejistota. K čemu se schyluje? A jak do příběhu, prosyceného temným humorem, zapadá Calamity Ganon, Lofoforova nová kolegyně?

 

Summa summarum

Nakladatelství Beta vydalo román Stačí podpis v šité vazbě a s pevnými deskami, tudíž za mě super. Obsahově mě nadchla ještě mnohem, mohem více a věřím, že vás „chytne“ taky.  Autorka knihy Claudia Lux svým čtenářům vykreslila Peklo jako Šesti podlažní (samozřejmě šest pater pod povrchem) korporát, kde má každý hříšník , podle svých schopností, možnost po nějakém tom staletí/ tisíceletí povýšit z mučeného „masa“ na mučitele a posléze (podle zásluh) ho čeká možnost dalšího kariérního růstu. Hlavní hrdina Lofofor Trip ( což je samozřejmě přidělené pekelné jméno, ponechání si lidského jména je zakázáno) se z Dola vypracoval až na Páté podlaží – Obchodní oddělení, kde byste rozhodně nechtěli ani bydlet ani pracovat, ale Lofofor si zvykl. Jeho stereotyp a soustředění se na svůj vlastní tajný cíl mu naruší příchod nové, stydlivé a tiché (tudíž v pekle pěkně divné a podezřelé) kolegyně. Lofofor se nechce nechat rozptylovat od svých plánů, ale díky Calamity se mu to daří čím dál méně.

„… Obchodní bylo na Pátém podlaží a nad námi bylo už jen jedno. V Pekle tohle byla práce snů. Ale stejně jako na Zemi se snadno zapomíná, že byste mohli být šťastní. „To nejspíš znamená, že se vyznáš, když tě poslali k nám…“ Do tváře se jí znovu nahrnula červeň. Pokud ale někdo viděl tolik lidí zevnitř jako já, těžko se mu o tom uvažuje jinak než o zvýšeném průtoku krve. …“ 

Kniha je psaná z několika pohledů: Lofofora (pekelník), LiLy ( matka Lofoforova pozemského objektu zájmu – teenagerky Mickey),  samotné Mickey a Silase (otec Mickey). Spisovatelka mě nadchla tím, jak originálně propojila navzájem zcela „jiné“ osudy a jak vše do sebe logicky a přitom překvapivě zapadalo. Stará rodinná tajemství a tabu, která nepřinesou nic jiného než zlo. Nenávist, která přetrvává roky a těší se na to, jak jednoho dne se jí podaří dostat „oko za oko“. Úmrtí, o kterých se mlčí a předstírá se, že nikdy se nic takového v rodině nestalo… Příběh je plný překvapení a zvratů a i když jsem měla určitou představu, jak kniha dopadne – neuhádla jsem to. Konec je naprosto geniální – logický a přitom hodně těžko odhadnutelný… Paráda. Příběh mě moc bavil, paní autorka Claudia Lux napsala román, který si přečtu ráda znovu <3 .

Hodnocení: ❤ ❤ ❤ ❤ ❤

Za možnost seznámit se s Lofoforem moc děkuji ❤ Nakladatelství Beta ❤.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *