Recenze

Jméno této knihy je tajné

Kniha s „tajným názvem“ je sice  pro malé čtenáře, ale i já jsem se u ní dobře pobavila :).  Jedná se o vtipnou a netuctovou knihu, která (nejen) děti svou grafikou, stylem a napínavým příběhem doslova „vcucne“ do děje.

Název: Jméno této knihy je tajné

Série: Tajná série

Autor: Pseudonymous Bosch

Nakladatelství: Jota

Rok: 2020

Počet stran: 380

Oficiální anotace

Varování: Tuto upoutávku autor knihy Pseudonymous Bosch nenapsal ani neschválil.

I když by Pseudonymous Bosch nejraději vychválil svou knihu až do nebes (je to totiž docela ješitný člověk), vůbec ho netěší, že jste se o existenci jeho statečných jedenáctiletých hrdinů, tedy o Kas a Maxu Ernestovi, dozvěděli. Dost mu také vadí, že se v jeho příběhu dočtete o tom, jak tajemný kufřík plný ampulek, nazvaný Symfonie vůní, způsobil, že se neohrožená dvojice vydala pátrat po neznámém kouzelníkovi, jenž se za mimořádně záhadných okolností ztratil ze svého domu. (A vězte, že celý případ jeho zmizení vážně dost „smrdí“, a to doslova.) A už vůbec není autor nadšený z toho, že se seznámíte se všemi těmi nervy drásajícími dobrodružstvími, které Kas s Maxem Ernestem zažijí, když budou přinuceni postavit se mimořádně odporným zloduchům, kteří plánují zničit celý svět.
Abyste totiž věděli: nejenom jméno této knihy je tajné, ale tajný je i samotný celý příběh. Protože jde o tajemství. MEGAtajemství!!!

Summa summarum

Jota vydala vymazlenou dětskou knihu s pevnými deskami, křídovým přebalem, vytisknutou na sněhobílém papíře a s šitou vazbou. Čeho si vzápětí po otevření knihy všimnete, je fakt, že autor příběhu zná děti velmi dobře, protože vsadil na „obrácenou psychologii“ a od přečtení knihy je důrazně varuje, čímž stupňuje jejich zvědavost a „hecuje“ k „začtení se“ do textu. Mně takováto motivace malých knihomolů přišla originální a vtipná, protože málokterá kniha začíná tím, že vás autor vybízí k tomu, abyste si její četbu dobře rozmysleli 🙂 ! I 1. a 1/2 kapitola je pádným důkazem, že tato kniha nemá šanci někoho nudit 🙂 .

„… Promiň, že jsem ti nemohl dovolit přečíst si první kapitolu. V ní by ses totiž dozvěděl jména postav tohoto příběhu. Taky by ses dozvěděl, kde se odehrává. A kdy. Dozvěděl by ses všechny ty věci, které se člověk obyčejně dozví na začátku knihy. A já ti tyhle věci bohužel říct nemůžu. Ano,  je to příběh o tajemství. A navíc je to tajný příběh. …“

Grafika knihy je geniální: ihned po otevření knihy na vás vykoukne otázka: „Troufneš si přečíst tuto knihu?“  a nelze si nevšimnout ani „Varování: Další strany už nečtěte!“ Kniha má i dobře zvolený font většího písma, které je vhodné pro dětského čtenáře. Text je doplněn černobílými ilustracemi. Příběh je vtipný, děj „odsejpá“, je dobrodružný, má sympatické hrdiny i „antihrdiny“ a jsem si jistá, že kdyby mi dnes bylo deset, „potřebovala bych nutně!!!“ mít doma celou sérii 🙂 .  Kniha „používá“ text pod čarou, který jsem pro jeho nadsázku a vtip jako dospělý čtenář ocenila,  jen nevím, jestli se stejně bude líbit dětem… 100% nedávám z toho důvodu, že knize občas „ujel“ pravopis a  překlad, ale myslím si, že dětský čtenář si nepřesností nevšimne… Doporučuji 

Hodnocení: 99%

Za maximálně tajnou knihu 🙂 děkuji nakladatelství Jota a samozřejmě i za recenzní výtisk.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *