Recenze

Mortificatio

Příběh o asociálním alkoholikovi Nickovi vás zavede na hranici mezi životem a smrtí. Brněnský spisovatel s přezdívkou Nigredo napsal knihu MORTIFICATIO, v které rozehrál hru stínů a světla.

Název: Mortificatio

Autor: Nigredo

Nakladatelství: Klika

Rok vydání: 2019

Počet stran: 200

Nickovi je třicet let, jeho každodenní život se skládá z poslechu starých vinylových desek, listování v depresivních knihách, popíjení alkoholu a přemýšlení o své existenci, respektive o zmaru a beznaději svého bytí. Jedinou osobou, která ho drží při životě, je jeho sestra Layla, jenž svůj život podřídila práci a životnímu úkolu – nenechat svého bratra, aby se zničil. Oba dva se vracejí ve vzpomínkách do doby svého dětství a hlavně Nick se masochisticky nimrá ve svých traumatech. Právě Nick se znova po letech setkává s dívkou svého dětství, jenž se mihla jeho životem pouze v jednom dni a nyní tato zrzavá Emily za sebou zanechává nesmazatelnou stopu, která navždy zamíchá jeho osudem.

≥≥≥≥≥≥≥≥≥≥≥≥≥≥≥≥≥≥

Autor nás oslovil s nabídkou napsání recenze ke své knize Mortificatio. Jasně rozhodla anotace i obálka knihy a vlastně i tak trochu zvědavost. Pseudonym autora i samotný název knihy nepotkáváte dennodenně za každým rohem a pojem Nigredo jsem znala jenom od Daniela Landy (původně alchymistický pojem – ponoření se do tmy).

Celý příběh je vyprávěn v ich-formě a je podán ze dvou úhlů pohledů – Nicka a Layly. Poznáte tak nejniternější pocity obou hrdinů včetně sebedestruktivní nálady i duševní dezorientace Nicka, které jsou celé obaleny temnou melancholií a nevratnou zkázou. Komorní vyprávění o pár postavách vás nenechá odklonit myšlenky od hlavního toku děje a ještě víc vás připoutá k hlavním protagonistům celého příběhu. Nicka si i přes jeho „černé“ myšlenky oblíbíte a budete ho chtít zachránit před duševním zatemněním a Layly vám bude líto, nejraději byste se okamžitě stali její kamarádkou.

Tento nevšední příběh balancující na hranici mezi životem a smrtí vás vezme na filozofickou procházku o hledání smyslu života i životních otázkách samotného bytí.

„Co když naše životy nejsou ničím jiným než sérií nahodilých scén, které nám z nějakého důvodu uvíznou v paměti, a všechno to ostatní, všechno, díky čemu život vnímáme lineárně, jsou jen uměle vykonstruované mosty, které jsme si sami nevědomky postavili?“

Mladý autor této knihy mě velmi překvapil svým stylem psaní a vlastně i hloubkou svých myšlenek. Vyloženě jsem se zamilovala do jeho psané formy, která je neuvěřitelně vyzrálá a srší sarkastickým humorem. Nigredo si vzal na svá bedra nelehký úkol a děj své knihy zasadil do filosofického tápání, které s sebou přináší ponurou atmosféru a ne každý čtenář bude jeho cílovou skupinou. Ale pevně doufám, že si své fanoušky najde a bude jich dostatek, protože by byla věčná škoda, kdyby tento spisovatelský talent zapadl v ohraničeném kruhu svých specifických čtenářů. Navíc je velmi sympatický. 😉

Přemysl Slunský alias Nigredo je brněnský spisovatel. Vystudoval anglický jazyk a literaturu na Masarykově univerzitě a od dokončení studií se živí jako lektor angličtiny a současně se věnuje rodinnému vinařství. Jeho velkou vášní je cestování. Pokud se chcete o autorovi dozvědět více, navštivte jeho stránku Nigredo.cz, opět se mi potvrdilo, že mě jeho psaní baví – přečetla jsem webovky celé.

„Občas mám vážný pochybnosti o tom, kam moje cesta vede. Třeba by mi přece jenom bylo líp v blázinci. Co když to je přesně to místo, kde se schovávají všichni rozumní lidi?“

Mortificatio z lat. znamená nekrózu, nebo-li odumření určité části lidského těla. Musím zkonstatovat, že u této knihy k žádné nekróze nedošlo. Nevšední příběh provázejí „velké“ životní myšlenky a autorův humor skvěle doplňuje vystavěný děj, který provází ponurá atmosféra. Pokud je tohle právě váš šálek kávy, tak neváhejte a směle se vrhněte do jednoho neobyčejného příběhu.

Hodnocení: 88 %

Děkuji autorovi za recenzní výtisk jeho knihy Mortificatio i za neobvyklý příběh Nicka a Layly.

 

Autor: Veronika Es.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *