Recenze

Hanina hvězda

Román HANINA HVĚZDA z nakladatelství Fortuna Libri je dojemným příběhem vyprávěným s velkou dávkou lidskosti. Vydejte se s židovskou dívkou Hanou do zasněženého malého městečka na Oravě, kde ji po válce čeká nevraživost, nedůvěra, ale i soucit od lidí, od kterých by to nejméně očekávala…

Název: Hanina hvězda

Autor: Miro Frindt

Nakladatelství: Fortuna Libri

Rok vydání: 2020

Počet stran: 208

Osmnáctiletá židovská dívka Hana Horowitzová se vrací z Osvětimi do rodného města Dolný Kubín. Je těsně po válce a nikdo ji nevítá. Zůstala sama a v obyvatelích malého městečka stále přetrvává nevraživost vůči Židům a navíc někteří z nich mají obavu, aby nemuseli vracet zabavený arizovaný majetek. Zvěsti o tom, co se dělo v pracovních táborech se teprve připravují vypovídat o všech zvěrstvech páchaných na Židech a lidé jim zatím moc nevěří. V jejím domě bydlí žena, která se paktovala s nacisty a přivlastnila si i jejich rodinnou lékárnu a Hana se tak ocitá sama uprostřed nedůvěry a nenávisti. Schovává se v rozbořené synagoze, ale listopad roku 1945 není zrovna teplou zimou. Od pohublé, hladové Hany se většina lidí odvrací, ale naštěstí se ještě najdou lidé, kterým není lidské utrpení lhostejné…

„Jak to, že to nikomu nevadilo? Jak to, že nikdo nic neudělal? Jak to, že se nikdo těch lidí nezastal? Kde se v lidech bralo tolik nenávisti a cynismu?“

Román Hanina hvězda je dojemným čtením, které ve vás zanechá své stopy. Autor na svých stránkách rozehrává jednoduše postavený příběh, který ale uchopil s velkou dávkou lidskosti a emocí.

Příběh vyprávěný er-formou vám představí celé malé městečko i s jeho specifickými obyvateli, v nichž autor představil plejádu lidských charakterů. Do tohoto vyprávění jsou vloženy vzpomínky Hany na období jejího věznění v Osvětimi. Ale nečekejte žádné velké rozpracované popisy nacistických zrůdností, autor toto nemá zapotřebí. Pouze několika věty vyjeví celou krutou pravdu a ve čtenáři tak samovolně zvedne hladinu emocí.

Obyvatelé Kubína ale dobře věděli, kdo a proč se krčí u kostela. Zvěst o mladé Horowitzové, která zůstala bez střechy nad hlavou, se rychle rozšířila. Ale pomáhat útlému děvčeti se nikdo otevřeně nehrnul. Mnozí lidé nadále obviňovali židy za všechny problémy ve městě i ve státě. Kdyby nebylo jich… Nemají tu co hledat…

Příběh Hany vás seznámí se situací spadající do období těsně po válce, ukáže vám politické machinace i neuspořádanost, která vládla napříč celým světem. Skvěle vykreslené poměry malého slovenského městečka jsou ošperkovány tradičními lidovými zvyky a atmosféra, kterou Miro Frindt rozezněl na svých stránkách, se přenese i na čtenáře.

Miro Frindtzdroj

Románem se jako tenká nit táhne otázka lidské nesnášenlivosti k odlišné rase, kultuře, náboženství atd. Autor si na závěr nechal poselství, kterým jasně poukazuje na přesah do současnosti a dává čtenáři další popud k zamyšlení. A to Miro Frindt umí velice dobře. Nenápadně zahraje na vaše city a jednou větou obsáhne pravdu, která ve vás rezonuje a jitří vaše emoce.

Haninu hvězdu jsem měla přečtenou za pár hodin, díky atraktivnímu ději a příjemně psané formě, která si vás hýčká ve své náruči. Trochu mě mrzelo, že se kniha věnovala pouze krátkému úseku Hanina života. I když příběh měl svůj závěr, který skočil o několik let dopředu, nechtělo se mi opouštět Hanu a ráda bych dopodrobna poznala celý její životní příběh. Tato mlčenlivá dívka vám přiroste k srdci stejně jako Dolný Kubín s jeho obyvateli.

Obálka knihy se mi moc líbí. Kombinace fotografie s ilustrací vypadá nenásilně, přesto zaujme na první pohled a pokud vám tato kniha utekla, rozhodně se po ní podívejte. Pro všechny čtenáře, kteří mají rádi příběhy s emocionálním přesahem, knihu Hanina hvězda doporučuji.

Hodnocení: 95 %

Za nevšední příběh židovské dívky Hany děkuji nakladatelství Fortuna Libri, na jejichž stránkách si můžete tuto jedinečnou knihu pořídit.

Autor: Veronika Es.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *