Recenze

Čínou nahoru i dolů

Poznejte Čínu s nadhledem a grácií, kterou vás provede autorka Kateřina Stibalová. S lehkostí vám naservíruje nejen místní kolorit a speciality, ale také cestu s neznámým člověkem, kterého byste vy osobně ubili už na letišti. 🙂 S humorem a románově pojatým příběhem vás nadchne svým dobrodružstvím v knize ČÍNOU NAHORU I DOLŮ.

Název: Čínou nahoru i dolů

Autor: Kateřina Stibalová

Nakladatelství: Pointa

Rok vydání: 2021

Počet stran: 256

Kateřina Stibalovázdroj

Kateřina Stibalová alias Kajda je mladá žena, která nemá problém vzít batoh na záda a přes cestovatelskou seznamku vyjet do vzdálených zemí s naprosto cizím člověkem. Vidět komunistickou Čínu a dostat se do Tibetu byl její odvěký sen a s velkou dávkou nadšení se pustila do svého dobrodružství. Z neznámého parťáka na cestování se vyloupnul naprosto nemožný břídil, který se svoji GPS bloudil už od samého začátku a ani asijská země nesplnila její očekávání. Přes všechny útrapy a strasti, které s ironií a humorem popisuje na svých stránkách, však nalezla mnohem víc, než by ji před cestou napadlo. Osobní i cestovatelské zážitky popsala atraktivním stylem, který nadchne všechny dobrodružné duše.

℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘

Hned na začátku bych chtěla říct, že nejsem velkým milovníkem cestopisů a k tomuto žánru sáhnu velmi sporadicky. Pokud bych ale měla nějaký cestopis doporučit, pak by to byla kniha Čínou nahoru i dolů. Tento cestopis se totiž čte jako román. Autorka Kateřina Stibalová na svých stránkách představila nejen cestu plnou nevšedních zážitků, ale i celistvý příběh jednoho putování sdílený s neznámým mužem, na jehož konci našla nevšední zážitky i svoji osobní svobodu.

„Přijde mi to najednou strašně nové a báječné. Objevení Ameriky v praxi. Pořád se někam pachtím a něco hledám, ideální zemi pro cestování, ideální místo pro život, ideálního muže. A ten největší ideál si vláčím uvnitř sebe, aniž bych si to dokázala uvědomit.“

Začátek vás okamžitě vtáhne do děje a vás napadá, že takto vysoko nastavenou laťku autorka nemůže udržet až do samého konce. Nejen, že ji udrží, ale naprosto vás pohltí svým vyprávěním, které se před vámi odvíjí jako filmově vyprávěný příběh. Autorka píše věcně a s citem, bez zbytečných kudrlinek a „omáčky“ vám naservíruje cestovatelskou manu, kde se nebojí odhalit své vnitřní pocity a samu sebe ukázat i v nelichotivých barvách. Své zážitky obalila do humorného ladění a musím smeknout před její odvahou a kuráží, s kterou se vydala vstříc netušeným dálkám. Prožitá dobrodružství dokáže podat s nadhledem a ironickou objektivitou, aniž by slevila ze své vytyčené trasy.

Vlak je plný Číňanů a Tibeťanů, které se pomalu učím od sebe rozeznávat. Se mnou v kupé cestuje pět Číňanů, každý už leží na své posteli a se sluchátky v uších nebo mobilem před očima snad ani nezaznamenali, že k nim přistoupila žena – běloška. Až když se snažím vyškrábat na postel vysoko u stropu, která jediná zůstala volná, vzbudím všeobecný rozruch a následně i veselí. Vůbec netuším, jak se nahoru vyškrábat. Postel je nad úrovní mojí hlavy a oba pokusy odrazit se o spodní postel a vyšvihnout nahoru, končí nezdarem. Při dalším pokusu nakopávám kolenem mobil v klidu odpočívajícího Číňana pode mnou. Telefon letí na zem a Číňan ke mně naštvaně zvedá hlavu.

„Sorry,“ snažím se omluvit s co nejsrdečnějším výrazem a sbírám mobil ze země.

Číňan hudruje něco jako nadávku, ale když na mě obrátí zraky i ostatní, začínají se všichni svorně řehtat a něco mezi sebou žvatlat.

„Do you speak English?“ snažím se marně o kontakt. V jejich výrazech se nic nemění a žvatlají vesele dál.

„Kluci, nesmějte se jako blázni a poraďte mi, jak se mám dostat nahoru,“ vzdávám komunikaci v angličtině.

„Tha šan čejpu, pchjan šo pačan si,“ tak nějak zní odpověď. Evidentně volí stejnou komunikační strategii jako já. Trochu se začínám obávat, že mi nezbude nic jiného než počkat, až půjde Číňan z protější vrchní postele čůrat a pak omrknu, jak tam poleze. Jen doufám, že k tomu nebudu muset být mistrem světa na visuté hrazdě či mistrem kung-fu. Číňan, který leží v mezipatře, najednou vyklápí ze zdi dva malé výstupky a ukazuje na ně.

Pointa vyslala knihu do světa s pevnými deskami, které vydrží minimálně stejnou zátěž jako autorčiny nevšední zážitky a ilustrace Barbory Vašíčkové, které vás čekají i uvnitř knihy, vhodně dolaďují celý komplexně zpracovaný cestopis. Psaný text je doplněn barevnými fotografiemi z autorčina alba i úryvky z emailové komunikace své rodině.

Celá kniha je v konceptu pojatá jako jeden velký příběh z cesty po Číně, kde se autorka dostává do středu dění. Nezapomíná ale ani na nejznámějšími skvosty a symboly této asijské země a naštěstí se vystříhala wikipedských zdlouhavých popisů. Pro své čtenáře vypíchla to nejzajímavější a nejatraktivnější a zbytečně tak nezahltila svůj nevšední příběh.

Ačkoli se jedná o prvotinu autorky, vyzrálý styl psaní i souhrnně pojatá kniha svědčí o talentu této spisovatelky. Co nakousne, to také dopoví. Pokud vám na začátku slíbí, že se k danému tématu ještě vyjádří a vysvětlí ho, věřte ji, protože tak opravdu učiní. Při čtení této publikace vás napadne srovnání s jinou úspěšnou knihou – Jíst, meditovat, milovat a autorka se netají obdivem k tomuto románu a možná právě proto se její kniha čte tak lehce.

Kateřina Stibalová má mnoho cestovatelských zážitků ze svých cest nejen v cizině, ale i po Česku a o své pocity a zkušenosti se ráda podělí s nadšenými čtenáři na svém blogu Spolu cestou.

Jste milovníky cestopisů? Pak si rozhodně pořiďte knihu Čínou nahoru i dolů. Cestopisy moc nemusíte, vlastně je nečtete vůbec? Pořiďte si knihu Čínou nahoru i dolů, protože jestli někdy začít s cestopisem, pak právě tato kniha plná dobrodružství, humoru a životních peripetií sympatické Kajdy vás nadchne a možná přivede k tomuto žánru. 😉

Hodnocení: 100 %

Za nevšední čtenářský zážitek, který mě přenesl do dalekých zemí, děkuji autorce knihy Kateřině Stibalové. Její cestopis Čínou nahoru i dolů si můžete pořídit zde.

Autor: Veronika Es.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *