Recenze

Léto na maximum

Dívčí román LÉTO NA MAXIMUM vás zavede do časů letních lásek, a jelikož se jedná o neskutečně čtivou knihu – zapomeňte, že vám vydrží na celé léto – budete ji mít přečtenou na posezení 😉 .

Název: Léto na maximum

Autor: Petra Martišková

Nakladatelství: Alpress

Rok vydání: 2019

Počet stran: 200

Sedmnáctiletá Izabela – Izi si užívá života bez zbytečných starostí. To vše se ale změní nehodou jejího nejlepšího přítele Seba, který zůstane upoután na invalidní vozík a jelikož neštěstí nechodí vždy samo, její rodiče se rozvádějí. Nabídka od tety přichází v nejlepší možnou dobu a Izi, aby utekla před všemi bouřkami, které se stahují nad její hlavou, odjíždí na Mácháč brigádničit k tetě do restaurace. Začínají prázdniny a zábava u jezera je v plném proudu. Místní krasavec Nick je v očích Izi floutek, který střídá jednu holku za druhou a proč si přidělávat ještě další těžkosti? Jenomže ta přitažlivost mezi nimi si s Izinou odtažitostí pěkně zahrává a proč alespoň jednou nezkusit být rebelkou a neužívat si života plnými doušky? Užijí si zkrátka prázdnin a pak se každý rozejde svým směrem. Jako předsevzetí dobrý, ale skutečnost nakonec vypadá úplně jinak…

>>>>>>>>>>>>

Tato kniha je přesně ten tip četby, která v létě stoprocentně sedne. Tím nechci říct, že ji v zimě nemáte číst, protože román je tak neskutečně návykový, že vás chytne v jakoukoliv roční dobu. Ale lásky prožité v létě se zkrátka tak nějak lépe pamatují celý život.

Jednoduchý příběh si nehraje na žádnou složitou formu a je napsán stylem „jak nám zobák narostl“ 😉 . Navíc je prošpikován neuvěřitelnou porcí humoru, takže zábava opravdu zaručena. Trochu jsem se bála, že jsem z teenagerovského humoru už vyrostla, ale jelikož autorka je stejná věková kategorie, rozuměla jsem jejím srandičkám v plné míře. Je fakt, že chvílemi toho bylo už moc, ale některé její hlášky jsem si vážně užívala:

„Jestli ještě víc zpomalíš, tak už budeme couvat.“

„Bože, za co? Zadarmo.“ 

Pohodový příběh ukrývající se uvnitř vás strhne a naštěstí Izi není žádná „květinka“, takže vám celkem rychle přiroste k srdci. Trochu mně nesedly jména protagonistů v románu – Izabela, Nick, Sebastian, Lea, Oliver… V příběhu odehrávajícím se na Mácháči v Čechách bych spíše očekávala tuctový český jména, ale vlastně v dnešní době jsou už všechny Lenky, Petry, Honzové atd. už zřejmě na ústupu.

Na to, že je to dívčí román, tedy pro věkovou kategorii, kterou jsem už hodně dávno minula, jsem ji slupla jako malinu. Myslela jsem, že se budu při čtení blahosklonně usmívat a protáčet oči nad pubertálními aktéry příběhu, ale místo toho jsem četla celé odpoledne a nemohla se odtrhnout. Romantický příběh vás vrátí do časů vašeho dospívání a připomene vám chvíle podobající se infarktovému stavu, když se ve vašem zorném poli objevil pan „Božský“.

Autorka Petra Martišková je pro mě novou tváří, ačkoli její knihy vycházejí už od roku 2006. Vůbec netuším, jak mohla tato autorka uniknout mému zraku. Ale odteď už si na ni dám pozor 😉 .

Tato kniha vnesla svěží závan do všech dívčích románů, a ačkoli je ve skrze česká, přesto má nádech světoběžných YA knih a rozhodně se mezi nimi neztratí. Vřele doporučuji.

Hodnocení: 94 %

 

Za skvělé letní osvěžení v podobě tohoto recenzního výtisku děkuji nakladatelství Alpress, kde si knihu Léto na maximum můžete zakoupit.

Mohlo by se vám také líbit...

1 komentář

  1. […] Petry Martiškové jsem měla už možnost číst knihu Léto na maximum a moc se mi líbila, takže jsem neváhala sáhnout ani po její další novince. Zpočátku jsem […]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *