Recenze

Kamarádi ze záhrobí

Vyšla nová, úžasná knížka v nakladatelství Grada pro všechny děti, které se příliš nevzhlédly v klasických pohádkových příbězích s princeznami a rytíři. Anebo je již klasická vyprávění jednoduše nebaví! Kamarádi ze záhrobí sice možná vypadají trochu „zetlele“, ale nuda s nimi rozhodně není a na „jejich“ hřbitově to žije podobně jako na malé vesnici…

Název: Kamarádi ze záhrobí

Autor: Iva Gecková

Ilustrace: Josef Pospíchal

Nakladatelství. Grada – Bambook

Rok vydání: 2019

Počet stran: 112

Kniha si mě získala ihned, jak jsem ji dostala do rukou. Je vázaná s pevným přebalem tištěná na křídovém papíře – rozhodně žádná práce „šitá horkou jehlou“.

Na první pohled vás jistě zaujmou ilustrace. Jsou většinou barevné, některé celostránkové jiné menší, ale všechny mile rozverné a plné vtipných detailů. Tak třeba „drsný motorkář“, který zemřel v roce 1980 má na hlavě skvělou trvalou a chlapeček s datem úmrtí v roce 1911 zase fešáckou čepici a boty parádně padnoucí do daného období – prostě klobouk dolů, pan ilustrátor si s obrázky nádherně vyhrál a opravdu se mu povedly 🙂 !

 

Číslo stránky najdete na dolním okraji stránky „mezi hroby“ a jednotlivé kapitoly jsou pojmenovány podle „obyvatel“ Malinovského hřbitova. Na první pohled se leckterému dospělému může zdát téma nebožtíků užívajících si plnými doušky svou posmrtnou existenci na hřbitově jako nevhodné či pro děti příliš morbidní, ale osobně jsem se na svém testovacím čtenáři (7 let) přesvědčila, že se paní autorka i pan ilustrátor dnešním dětem do vkusu náramně trefili. Navíc příběh je vyprávěný vtipně a mé hororo-milovné dítko se nahlas smálo …

Spisovatelka Iva Gecková spolu s ilustrátorem Josefem Pospíchalem vytvořili pohádkový příběh pro děti, které se rády bojí – ale nebojte, budou se bát jen trošku  :).

Příběh začíná tím, že hřbitov dostane „čerstvého obyvatele“ největší drbnu z Malinova

paní Martu Vilímkovou. Jakmile vyleze z hrobu, pozná mezi lelkujícími postavami dávno mrtvé sousedy, nejlepší kamarádku i v loni pohřbeného pana starostu… Nejdříve jí to malinko zaskočí, ale s nastalou situací se vyrovná obdivuhodně dobře a my se tak díky ní postupně seznámíme se všemi obyvateli hřbitova.

Mj. se stále kašlajícími tuberkulózními dvojčaty Procházkovými, cukrářem Vocáskem, továrníkem Bursou a dalšími. Ovšem, jak se dozvíme v příběhu, smrtí dobrodružství nekončí a  někdy se tak  díky záhrobí napraví pár zlosynů :).

Summa summarum

Knížka je psaná svižně, čte se lehce a písmena mají velký font vhodný pro začínající čtenáře. Text bych doporučila pro společné čtení dětem zhruba 2. třídy základní školy. K samostatnému čtení pak dětem o trochu starším, nicméně jsem přesvědčená, že kniha rozhodně bude mít u druháků – třeťáků- čtvrťáků velký úspěch 🙂 . Dospělí zřejmě v textu naleznou logické mezery, ale dětem to určitě bude srdečně jedno…

Moje hodnocení (jako ve škole): 1

V procentech: 98%

Za krásně živý hřbitov plný pohádkově vtipných nebožtíků děkuji nakladatelství Grada a Bambook. A samozřejmě zároveň i za recenzní výtisk, který tentokrát oslnil malého čtenáře.

 

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *