Ach, mít tak KNIHKUPECTVÍ NA BYLINKOVÉM NÁMĚSTÍ jako má Natálie. Vlastně by mohlo být na jakémkoli náměstí, klidně i v uličce, prostě kdekoli, ale hlavně to musí být krámek s nepřeberným množstvím příběhů. Vydejte se na iniciační pouť od knihy ke knize.
Název: Knihkupectví na Bylinkovém náměstí
Autor: Éric De Kermel
Nakladatelství: Metafora
Rok vydání: 2019
Počet stran: 260
Natálie a Nathan už mají dospělé děti, kteří se vydaly svou vlastní cestou a jim tak najednou zbývá spousta volného času. Natálie – profesorka francouzštiny se rozhodne začít žít jinou etapu svého života a koupí knihkupectví v malé vesničce Uzes. Odstěhují se z přelidněné Paříže, koupí domek a zařizují obchod s knihami. Natálii se splnil životní sen a jejím knihkupectvím procházejí místní čtenáři i cestovatelé, které ačkoli se městečkem jenom mihnou, zanechají v něm stopu i po svém odchodu.
Sečtělá Natálie se snaží každému jednotlivci poradit tu pravou knihu pro něho a jen tak mimoděk se seznamuje i s jejich životními peripetiemi a zjišťuje, že přestěhování do Uzes bylo jejich životní volbou. Poznává nesmělou Cloé, neúnavného cestovatele Filipa i řeholní sestru Veroniku a každé toto setkání zanechává v zúčastněných svou nesmazatelnou stopu.
♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥
TENTO ROMÁN JE POCTOU VŠEM KNIHÁM. Nádherné, poetické popisy samotné knihy vás zasáhnou svou hloubkou – „Mám ráda ořízku a hřbety knih. Když jsou seřazené v policích, díváme se na ně s hlavou lehce nakloněnou, jako kdybychom jim, předtím než je otevřeme, chtěli projevit úctu.“
Hlavně předmluva Erika Orsenna je pravé blaho pro oči čtenáře a i když je tato předmluva krátká, jako úvod knihy vás nemůže víc navnadit na román ukrývající se uvnitř.
„Protože kniha, opravdová kniha, vás zasáhne. Probudí ve vás říši tužeb, zástup možností, neporazitelnou armádu nejrůznějších „proč ne?“. A stejně jako se od sebe navzájem lišíme my lidé, liší se od sebe i knihy. Ta, co jednoho uvede do vytržení, druhého uspává. Každý je nadšený z něčeho jiného. Každé čtení je cestou a souvisí s láskou.“
Po předmluvě a úvodu o Natálii vás čeká v knize seznámení s jednotlivými zákazníky knihkupectví, které se nesmazatelně vryly svými životními osudy do chodu tohoto malého krámku. A v některých případech se poznáte na první dobrou i vy sami – „Patří-li mezi bezvýhradné přívržence nějakého autora, který právě ohlásil svoje příští dílo, často mě labužnicky upozorňují, že brzy vyjde jeho nová kniha.“ – no to jsem celá já :-D.
Kniha je proložená moudry a myšlenkami nejen o knihách, ale hlavně o osobním rozvoji, a pokud budete číst mezi řádky, mohou vám ukázat trochu jiný rozměr vašeho života. Mně osobně zas až tak objevné nepřišly, byly tu už před touto knihou a budou tu i po této knize. Já si spíš užívala všechny ty skutečnosti, které se bytostně týkaly výlučně knih – „A nikdy nezapomínejte, že čtení knihy není povinnost, a že když ji po padesáti nudných stránkách odložíme, není to žádný prohřešek, ale nezbytnost.“ A že mně osobně to trvalo několik desítek let, než jsem se k tomuto propracovala ;-). A kromě jiného dostanete pár tipů na knížky, které Natálie svým zákazníkům doporučuje, ale většina z nich se týká spíše osobního rozvoje, i když několik výjimek se také najde např. Piano, Vzpomínky na Afriku apod. Navíc autor na konci knihy všechny tyto tipy shrnul do samostatné kapitoly, co najdete v regálech knihkupectví na Bylinkovém náměstí.
Celá kniha je protkána černobílými ilustracemi, které ještě více podtrhují poeticky psaný text uvnitř, a na vás ještě o něco více dýchne kouzlo úchvatné Francie.
Přiznám se, že jsem během celého čtení nepokrytě záviděla Natálii její knihkupecký krámek a ačkoli mě už ke konci paní „nejchytřejší Natálie, která nejlíp ví, jak máte žít“, lezla krkem, její práci jsem jí zkrátka záviděla.
Pokud se čistě náhodou zrovna chystáte do Francie, tuto knihu si určitě vezměte s sebou a pokud budete objevovat krásy naší české země, kniha vám zpříjemní nejedno čtecí odpoledne. A kdo jste zvyklý vypisovat si myšlenky, které zanechávají za sebou stopu, připravte si pořádně tlustý zápisník.
Hodnocení: 80 %
Za recenzní výtisk, který oblažil mé čtenářské srdce, děkuji nakladatelství Grada – Metafora.