Recenze

O čertovi

V opravdovém Pekle, které se nacházelo pod nejstarším stromem světa,  dostal jednoho dne přetěžký úkol nejmladší a nejobratnější z pekelníků: čert jménem Florimón. Samotný Lucifer ho poslal do světa lidí. Zadání úkolu znělo prostě: “ škoditi lidem a zejména kominíkům „. 

Ilustrace Pavla Čecha z jeho knížky “ O Čertovi“, zdroj obr.: Pavel Čech

Název: O čertovi

Autor: Pavel Čech

Nakladatelství: Sursum

Počet stran: 71

Rok vydání: 2001

Starým čertům se totiž nechtělo šplhat po komínech: někdo se vymlouval na bolavé klouby, druhý na závrať… a tak se do světa vydal Florimón, který šplhal obratně a na střechách se nebál. Z počátku se opravdu snažil: ucpával lidem komíny, kominíkům tahal zevnitř komína za štětky, kreslil jejich obličeje křídou po střechách a obrázky přitom různě „vylepšoval“.

Jak to tak bývá, čerta polepšila až nehoda a láska. Krásná, němá kominice Tradamila mu nejdříve zachránila život a pak se , hlavně díky ní,  z čertiska stal člověk. Protože čert, který už neškodí, ale koná dobro, tomu časem zmizí rohy, kopýtko i ocas…

Myslím si, že knížka se velice povedla. Obrázky jsou kouzelné a příběh je lidsky milý. Čert a kominíci mi přijde jako skvělé spojení – skutečně mají mnoho společného, ale bez Pavla Čecha by mě to asi nenapadlo.

Knížce bych vytkla jediné: pro malé čtenáře má moc malá písmenka a i když celostránkové obrázky evokují zdání knížky “ prvního čtení „, začínající čtenář se díky fondu písma ztrácí v textu a i některá slova jsou pro prvňáčky těžká.   Takže musí číst rodiče :)… Ale těm to určitě nebude vadit, protože knížečka je nádherná a útlá, takže ji budou mít přečtenou “ coby – dup “ !

       

Ilustrace Pavla Čecha z jeho knížky “ O Čertovi“, zdroj obr.: Pavel Čech

Moje hodnocení (jako ve škole): 1

V procentech: 90%

 

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *