Recenze

Jiné životy

Román JINÉ ŽIVOTY je niterným vyprávěním o touze, vině, nehynoucím přátelství a opětovném nalezení sebe sama po zničujícím vztahu. Nechte se unést příběhem dvou žen, jež od sebe dělí generační rozdíly, ale pojítkem se jim stává samota a komplikovaná prožitá láska.

Název: Jiné životy
Autor: Sofia Lundbergová
Překlad: Karolína Kloučková
Nakladatelství: Euromedia Group Ikar
Rok vydání: 2022
Počet stran: 312

Po těžkém rozvodu jsou pro Esther víkendy bez syna bolestně osamělé, a tak si každou druhou sobotu krátí chvíli na louce u starého dubu. Jednoho dne se tam potká s Ruth – starší dámou s úžasnou schopností soustředit se na vše, co je v životě krásné. Když Ruth vypráví o svém mládí, Ester je jejím příběhem naprosto fascinovaná. Mezi oběma ženami rozkvete nečekané a pevné přátelství. Ale všechno není jen zalité sluncem. Jaká tajemství Ruth skrývá? Pátrání po odpovědích zavede Esther až do Itálie a k jezeru Como, kde začne zjišťovat, že Ruth v sobě skrývá mnohem víc, než si kdy připouštěla.

≈ ≈ ≈ ≈ ≈ ≈ ≈ ≈ ≈ ≈ ≈ ≈ ≈ ≈ ≈

Jemný román Jiné životy v sobě ukrývá křehké vyprávění o životních prohrách, samotě i nečekaných překvapeních, které nám život uchystá v okamžiku, když na vše rezignujeme.

Příběh je vyprávěn er-formou, v které se budete společně s Esther brouzdat jejími pocity a myšlenkami. Vyprávění je zahlceno jejími osobními dilematy i neustálým rozkolem, který se jí odehrává v duši. Vše doplňují deníkové záznamy, které odhalují její stresující minulost a právě tyto poznámky se pro mě osobně staly nejvíce přitažlivými.

Osvobozující? Házet chleba do vody? Esther se tváří pochybovačně, nerozumí. Žena sáčkem trochu zatřese a drží ho před ní.
„Je osvobozující odhazovat cokoli. Hrajte si, že je to něco, čeho se chcete zbavit, a uvidíte, jak dobrý je to pocit.“
Její tvář září úsměvem. Okolo očí má hluboké vrásky od smíchu. I tváře má vrásčité, pleť bledou, vypadá skoro průsvitná. Na spáncích prosvítají modré žíly. Oči má malé, lemované zřasenou kůží. Krásně září. Jako by z nich svítilo štěstí, které tam uvnitř sídlí.

Autorka píše obšírným stylem, který zahrnuje nejen podrobné popisy prostředí, ale hlavně niterné líčení pocitů hlavní hrdinky. Román se tím stává velmi pozvolným s detailním se „nimráním“ ve vnitřních prostorách duše i souvisejících minulých činech, jež vedly k ústřednímu bodu vyprávění – samotě. Právě tu dokázala autorka skvěle zachytit a ve vás se tak rozprostírají emoce stísněnosti, které jdou ruku v ruce s aurou melancholie, jež se kolem vás rozprostře.

Pozitivního náboje se dočkáte s příjezdem hlavní hrdinky do Itálie, kdy román nabírá nový dech, a záblesky romantiky a přátelství dávají novou naději ve světlou budoucnost, která je lemována smířeností i novými zážitky, jež krásná Itálie poskytuje.

Na mě té nostalgie a stísněnosti tentokrát bylo moc. Sice mě autorka dokázala udržet v jisté míře zvědavosti, kam příběh bude dále směřovat a „italská“ naděje dost vylepšila mé pocity z knihy, přesto ve mně román moc pozitivních reakcí nevyvolal. Snad kdyby se ke mně dostal v jiný čas, než právě probíhající dušičkový, dokázala bych se s románovou melancholií a vyzdviženou samotou lépe popasovat. Nicméně je spousta čtenářů, kteří se rádi nechají uvést do této nálady a užijí si ji. Navíc poslední třetina knihy se mi moc líbila, takže věřím, že své fanoušky si kniha Jiné životy jistě najde.

Hodnocení: ❤ ❤ ❤ 🤍 🤍

Za niterný příběh dvou zbloudilých duší děkuji nakladatelství Euromedia Group. Knihu Jiné životy si můžete pořídit na stránkách knihkupectví Luxor.

Autor: Veronika Es.

Ukázku z knihy najdete zde, na stránkách Knižního klubu.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *