Recenze

Dcery naděje

Milujete historii a milostné příběhy? Pak je tu právě pro vás první díl nové historické trilogie DCERY NADĚJE (od autorky úspěšné série Čokoládovna), která se odehrává na pobřeží Bodamského jezera na sklonku první světové války.

Název: Dcery naděje
Autor: Maria Nikolai
Překlad: Libuše Staňková
Nakladatelství: Euromedia Group Ikar
Rok vydání: 2023
Počet stran: 336

Meersburg, 1917. Romantické staré sídlo na břehu Bodamského jezera je pro Helenu a její sestry místem plným idylických vzpomínek na dětství. Tři roky války si však vybraly svou daň. Navzdory těžkým časům se Helena nevzdává svého snu probudit Lindenhof k novému životu a vybudovat z něj grandhotel. Když se zde nečekaně ubytuje mladý charismatický šlechtic, vyjdou záhy najevo skutečnosti, jež vedou hluboko do Heleniny minulosti, o níž dosud neměla ani tušení…

ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ

Poutavý román Dcery naděje je prvním dílem ze série Sága od Bodamského jezera, a pokud máte v oblibě romány Anne Jacobs, věřím, že i tahle autorka vám padne do noty. Nenáročné čtení, v kterém je přimíchána historie i romantická linka má pozvolné tempo a zápletkami nabitou dějovou osu.

Příběh vyprávěný er-formou sleduje hned několik dějových linek, ale nejvýraznější zůstává linie Heleny a charismatického šlechtice Maxima. Pozvolna se k sobě přibližují navzdory tragickým okolnostem i nelehké době sevřené světovou válkou, aby společně odkryli dávné tajemství, které bude mít na oba zásadní vliv. Ustojí pravdu a podaří se jim vzkřísit starý hotel?

Vyrostla z ní dospělá mladá žena. A s každým uplynulým rokem ho více tíží potřeba říct jí pravdu. Pravdu, která otřese do základů jejím světem, ale na kterou má přesto právo.
Přejížděl prsty po drsném dřevě, zkoušel, kde je třeba ho opracovat. Pak si obalil malý hranolek skelným papírem a začal brousit.
A zatímco přemýšlel, jak jí všechno říct, šetrně ale narovinu, ptal se sám sebe, zda je její láska k němu dostatečně silná na to, aby tu pravdu unesla.

Autorka píše čtivě a nezapomíná na vedlejší odbočky popisů prostředí ani historické souvislosti. Hlavní dějovou osu zdobí množství zápletek a mně osobně se velmi líbilo zakomponované téma lazaretu, který pečoval o zraněné vojáky a jehož součástí bylo používání léčivých bylin. Kromě jiného se také dozvíte několik informací o politickém uspořádání Ruska a nastolení nemilosrdné vlády V. I. Lenina.

Začátek se rozjíždí velmi pozvolna, a i když se tempo mírně zvyšuje prostřednictvím několika dějových zvratů, pomalejší rychlost přetrvává a graduje tak skoro až na samém konci knihy. Emoce i romantika jsou stabilní součástí příběhu stejně jako vyhrocená zápletka naplněná dobrodružstvím. Vyprávění o rodinných poutech, honbě za mamonem i neočekávané lásce je milým čtením, které ohodnotí milovníci historických ság.

Jak vidno, tato série má tři díly a jelikož jsou mladé dámy Lindnerové také tři, je pravděpodobné, že další díly se budou věnovat Heleniným sestrám a už teď to vypadá, že i jejich životní osudy budou plné překvapení. Pokud máte rádi pozvolné příběhy, v kterých se odráží historické období, pohnuté osudy i tajemstvím zastřená pravda, pak směle sáhněte po románu Dcery naděje. Mě příběh na mé pozadí až tolik neposadil 😉 , ale vcelku je to zajímavé vyprávění, které se četlo moc pěkně. Navíc jsem velmi zvědavá, kam osud zavane i další ze sester.

Hodnocení: ❤ ❤ ❤ 💔 🤍

Za pestré i romantické vyprávění děkuji nakladatelství Euromedia Group. Knihu Dcery naděje můžete pořídit na stránkách knihkupectví Luxor.

Autor: Veronika Es.

Listovat knihou můžete zde, na stránkách Knižního klubu.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *