Recenze

Pekárna plná života

Rodinná sága ze švédského městečka Halleholm pokračuje v dalším dílu PEKÁRNA PLNÁ ŽIVOTA. Hřejivé a poutavé vyprávění s příchutí skořice je plné přátelství, lásky i nečekaných problémů a pospolitost obyvatel tohoto malebného místa vás okouzlí.

Název: Pekárna plná života
Autor: Ruth Kvarnström-Jonesová
Překlad: Boleslav Ryljak
Nakladatelství: Grada Metafora
Rok vydání: 2022
Počet stran: 384

Do Halleholmu, idylického pobřežního maloměsta nedaleko Stockholmského souostroví, dorazil podzim. Život Lovisy Lindegrenové se po událostech knihy Pekárna s vůní skořice konečně ustálil. Se svou Pekárnou má velké plány a slibně se vyvíjí i její vztah s Axelem. Když však do jejich životů zasáhne nemoc, klid a pohoda jsou ty tam. Lovisu totiž přese všechno dobré, co v posledních měsících zažila, nepřestávají pronásledovat vzpomínky na sestru Cecílii, která podlehla rakovině. Jak se vypořádá s tím, že by další blízký člověk měl podobně trpět? Dokáže být svým milovaným oporou? Navíc se zdá, že nejde o jedinou krizi, která má město s blížícím se sněhem postihnout. Podaří se Algotovi, nejoblíbenějšímu halleholmskému důchodci, zdárně najít rodinu na druhé straně zeměkoule? Jak si má Lovisa vysvětlit záhadné chování své nejlepší přítelkyně Rebeccy? A dokáže se konečně vyrovnat se ztrátou Cecílie a napravit vztah s Axelem?

≈ ≈ ≈ ≈ ≈ ≈ ≈ ≈ ≈ ≈ ≈ ≈ ≈ ≈ ≈ ≈ ≈ 

Román Pekárna plná života je pokračováním rodinného příběhu, odvíjejícího se v kulisách malebného městečka Halleholm. Příběh provázený vůní skořice a horkou čokoládou vás znova přivítá ve své hřejivé náruči a vy se tak opět setkáte se starými známými Lovisou, Axelem a ostatními specifickými obyvateli tohoto energií tepajícího místa.

Příběh je vyprávěn er-formou, v které sledujete veškeré dění v Halleholmu. Nejvíce prostoru se samozřejmě dostává hlavní postavě – Lovise, která se tentokrát musí postavit čelem ke své minulosti a konečně v sobě vyřešit postoj k rodinnému traumatu, kterým kdysi prošla. Jinak Pekárna nám funguje stále dál, pořád se v ní pečou úžasné zákusky a řeší důležité věci a starousedlíci ustavičně strkají nos, kam nemají. 😉

„Je to moje rozhodnutí. Můj život.“ S třísknutím položila sklenici a rozbila ji.
„Nebo tvoje smrt,“ namítl Axel. „Nemůžeš po mně přece chtít, abych žil s neustálým strachem o tvoje zdraví. Ne když tomu můžeme předejít.“
Ještě pořád nepochopil, co se mu snažila říct. Neměl ani tušení.

Začátek se rozjel pro mě v trochu zmatečném módu. Přeci jenom nějaký ten pátek od přečtení prvního dílu už utekl a velká porce postav, o kterých jsem měla pocit, že o nich čtu snad úplně poprvé, ve mně vyvolala zmatek i přesto, že na začátku knihy je seznam postav. Naštěstí si po několika stránkách příběh sedl na své stabilní místo a všechny postavy Halleholmu se začali vynořovat z paměti.

Znovu na vás dýchne kouzelná atmosféra malebného švédského městečka, které si umí poradit s každým problémem, opět jsem dostala při čtení chuť upéct si něco dobrého a uvařit si k tomu horkou čokoládou a konečně zkusit naházet do ní marshmallows ;-), ale hlavně jsem se nechala unášet na vlnách nenáročného příběhu, který vás zahřeje a pobaví. Opětovné setkání bylo velmi milé, ale trochu rozpačité.

Předchozí díl Pekárna s vůní skořice se mi líbil víc. Tady mi chyběla silnější ústřední zápletka, o kterou by se celý příběh opíral a která by táhla celý děj vpřed. Toto pokračování je spíše jakýmsi náhledem na každodenní život obyvatel Halleholmu a když se přihodí nějaká ta lapálie, všichni se semknou a řešení se nad skořicovým šnekem a horkou čokoládou vždy najde. 🙂 Pokud máte rádi oddechovky, které vás příjemně pobaví a zahřejí svoji sladkou a soudržnou atmosférou, pak směle sáhněte po románu Pekárna plná života.

Hodnocení: ❤ ❤ ❤ 💔 🤍

Za příjemný příběh, který mě vrátil zpět do Halleholmu děkuji nakladatelství Grada, na jejichž stránkách si můžete knihu Pekárna plná života pořídit.

Autor: Veronika Es.

Listovat knihou můžete zde, na stránkách nakladatelství Grada.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *